Mobilemenu
Profile

Dalışçıların Rüyalarını Süsleyen 6 Gemi Batığı

Yıllardır sessizliğe gömülü ve şaşırtıcı derecede güzel olan bu batıklar gezegenin en gizemli hikayelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Hepsine dalış yaparak ulaşabileceğiniz bu batıklar tüm profesyonel dalışçıların “ölmeden önce yapılacaklar” listesinde bulunuyor.

S. Yongala, Queensland, Avustralya

Yongala, 1911’deki bir kasırga sırasında Queensland kıyılarında battı. 122 insan, Moonshine adında bir yarış atı ve Big Blue adında kırmızı bir Lincolnshire boğası bu büyük felaketin sonunda hayatını kaybetti.

Günümüzde, Townsville'in 90 km güneydoğusunda, mercanla kaplanmış ve manta ışınları, deniz yılanları, ahtapotlar, kaplumbağalar, boğa köpekbalıkları, kaplan köpekbalıkları tarafından barınak olarak kullanılan bu batık geçtiğimiz yıllarda insanların dalış yapması için de baştan düzenlendi ve güvenli hale getirildi. Birçok dalgıç, Yongala’nın dünyanın en güzel gemi enkazı olduğunu iddia ediyor.

H.M.S. Vixen, Bermuda

HMS Vixen, Bermuda'daki Kraliyet Donanması Tersanesi'ni koruyan kendine özgü bir zırhlı gemiydi.

Tersane işçileri için bir konaklama mekanı olarak günlerini bitirdikten sonra Vixen, 1895 yılında Daniel's Head'den yola çıktı ve mercan resifinde güvenli bir şekilde batırıldı. Geçen 125 yılda etrafı mercanlarla kaplanan bu batık şu an amatör dalışçılar da dahil olmak üzere birçok sualtı meraklısı tarafından güvenle ziyaret edilebiliyor.

U.S.A.T. Liberty, Bali, Endonezya

Tulamben, Bali'deki güzel bir siyah kumlu plaja sadece 30 metre uzaklıkta bulunan Liberty, dünya üzerinde kumsala en yakın gemi batığı olarak biliniyor.

1942'de bir Japon denizaltı tarafından vurularak enkaz haline getirilen Liberty bugün mercan ve anemonlarla kaplı vaziyette olsa da 11 metre derinliğe daldığınızda hala demir zincirleri ve cephaneleri görmeniz mümkün.

 MV Panagiotis, Zakynthos, Yunanistan

Panagiotis'in enkazı güney İyonya Adaları'ndan biri olan Zakynthos sahilindeki beyaz bir koyda uzanıyor.

1980'de fırtınalı havalarda karaya vuran gemi sonra bir turizm aracına dönüşmüş. Etrafı uçurumlarla çevrili olduğu için sadece teknelerle ulaşılan bu gemi gelgit olmadığı zamanlarda su yüzeyine de çıktığı için dalış yapmadan ziyaret edebileceğiniz ender gemi enkazlarından biri olarak da dikkat çekiyor. Ama ona ulaşmak gerçekten zor.

Blockships, Scapa Flow, İskoçya

Orkney Adaları'ndaki Güney Ronaldsay yakınındaki korunaklı sular, tarih öncesinden beri gemiler tarafından kullanılan bir liman. Scapa Flow, yüzyıllar boyunca - özellikle her iki dünya savaşında - seyahat, ticaret ve çatışmada önemli bir rol oynamıştı ve müttefik kuvvetleri için hayati önemdeydi.

Scapa Flow'a erişimi engellemek için her iki savaşta 'blok gemileri' kasıtlı olarak batırıldı ve bugün hala körfezde görülebiliyorlar. Ulaşımı engellemek için son batırılan gemilerden biri olan Tabarka bugün dünyanın her yerinden gelen dalgıçlar için popüler bir cazibe merkezi olmuş durumda.                            

Thistlegorm, Kızıldeniz, Mısır

1941'de bir Alman hava saldırısına uğrayan Thistlegorm, Şarm El-Şeyh yakınındaki Ras Muhammed'in hemen kuzeyinde, Gobal Boğazı'nda battı. Kalıntıları bugün hala görülebilen tüfekler, vagonlar ve bolca cephane taşıyordu.

Bugün  mercanla kaplı ve renkli balıklarla çevrili bir gemi batığı haline gelen Thistlegorm Mısır’ın piramitlerden sonra maceracılar tarafından özellikle de dalış meraklıları tarafından en çok ziyaret edilen yerlerinden biri konumunda.