Mobilemenu
Profile

Okyanusların Efendisi: Jacques Yves Cousteau

Tüm hayatını denize ve onun gizemini çözmeye adamış bu adamın, dünya çapında hatırı sayılır bir üne sahip olmasına rağmen, pek az insan icatlarının ve icraatlarının tümünden haberdardır. Bu satırlar, dilimizde zaman zaman bir sıfat olarak dahi kullandığımız “Kaptan Cousteau” kalıbının ardındakileri görmek ve onu daha iyi anlamak için...

Jacques Yves, 11 Haziran 1910 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Küçük bir çocukken bile denize olan ilgisini gözlemlemek mümkündü. Çocukluktan çıkıp, gençliğe adım atarken, mekaniğe de merak saran Cousteau, 13 yaşında pille çalışan bir araba yaptı. Gençlik yıllarında ise izlediği filmlerden büyülenmesi, onu para biriktirip, kendine kamera almaya itecek kadar motive etti. Liseden sonra Akademi’yi bitirdi ve böylece Fransız Ordusu’na katılması ve devamında sualtıyla profesyonel anlamda ilgilenmesine denk düşen süreç başlamış oldu.

1937 yılında Simone Melchoir ile evlenen Cousteau’nun iki tane oğlu oldu: Jean-Michel ve Phillipe. İki yıl sonra 2. Dünya Savaşı’na Fransa safında katıldı ve savaş sırasında da araştırmalarını sürdürdü (Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan pek çok donanım gibi, SCUBA ekipmanının dedesi olan Aqualung da, savaş esanasında geliştirilmiştir). 1950’de Fransa Oşinografi Dairesi’nin başına getirilen Cousteau, Calypso’yu aldı ve sonrasında belgeseller serisi olarak nitelendirebileceğimiz pek çok film çekti. Kafasındaki projelere yetişememesi sebebiyle 1957’de ordudan emekli olan Kaptan, Monako Oşinografi Müzesi’nin, Toulon’daki Sualtı Araştırma Grubu’nun ve Conshelf Satürasyon Dalış Programı’nın başına getirildi.

1968’de sekiz sene sürecek bir TV programının çekimine başlayan Cousteau, tüm dünyayı denizin derinliklerindeki canlılarla ve sualtı hayatıyla tanıştırdı. Cousteau Topluluğu’nu 1974’de kurarken, örgütü kar amacı gütmeyecek şekilde düzenledi. 90’lara gelene kadar Fransız Akademi üyeliğinden, Oscar’a kadar pek çok ödül aldı. 11 Ocak 1996’da Singapore limanında çok sevdiği gemisi, ilk göz ağrısı Calypso battı. Ve Kaptan Jacques Yves Cousteau 25 Haziran 1997’de dünyaya gözlerini yumdu.

 

Cousteau uzun süren araştırma hayatı boyunca birçok değerli insanla aynı ekipte çalıştı. Bunlardan başlıcaları, onunla kırk yıl boyunca çalışan, Calypso’nun kaptanı ve baş dalgıcı Albert Falco; Aqua-Lung’ı tasarlayan mühendis Emile Gangan; temel dalış aletini 1936’da tasarlayan Philippe Tailliez ve Frédéric Dumas; Sessiz Dünya filmini çeken yönetmen ve dalgıç Louis Malle ve gemide başhemşire olarak görev yapan eşi Simone’du.

Cousteau, dalışta kullanılan fiziksel esasların keşfinden, sualtını daha yakından tanımaya yönelik icatların yapımına, deneysel salış uygulamalarından, bilimsel araştırmalara kadar, günümüzde hepsi ayrı birer dal olan bu alanlarda cesurca denemeler yapmaktan hiçbir zaman kaçınmadı. Bugün sualtıyla bu kadar rahat buluşmamıza kadar giden yoldaki önemli mihenk taşlarından biri olan Cousteau, ününü ve başarısını çok yönlü bir insan olmasına ve azmine borçludur.