Mobilemenu
Profile

Denizi En Temiz ve En Berrak 10 Lokasyon

Linapacan Adası, Palawan, Filipinler

Yapılan ölçümlere göre en temiz en berrak sulara sahip yer – şu an için- Linapacan Adası. Mükemmel kumsalları ve yarı yarıya korunma altına alınan doğasıyla Linapacan Adası henüz insan elinin tam manasıyla değmediği bir güzelliğe sahip.

Maldivler

Dünyanın en sık ziyaret edilen tatil merkezlerinden biri olan Maldivler binlerce adadan oluşan bir devlet. Hint Okyanusu’nda 400 kilometrelik bir alan yayılan adalar topluluğu berrak sularının altında inanılmaz bir habitata da sahip. Yüzme dışında dalış için de sıklıkla ziyaret edilen bölge dünyadaki cennetlerden sadece biri.

Köpek Adası, Panama

Bir zamanlar Kızılderililerin anavatanı olan yerlerden biriymiş Köpek Adası. Şu anda da az da olsa bir Kızılderili yerleşimi var ve biraz da onların sayesinde bölge korunaklı durumda. Buraya ulaşım biraz zor ama paraya kıyar ve bölgedeki insanlarla da iyi bir iletişim yakalayabilirseniz sizi olağanüstü manzaralar bekliyor demektir.

Cayo Coco, Küba

Küba'nın kuzey sahillerindeki bir tatil adası olan Cayo Coco, ana karaya 27 kilometrelik bir koridor ile bağlı. Bitişik resif ve berrak sular bir dalış hedefi olarak uluslararası alanda tanınmış durumda. Özellikle sualtı dünyasına meraklı olanlar not etmeli.

Cala Macarelleta, İspanya

Akdeniz'in Menorca adasının güney ucunda bulunan Cala Macarelleta plajına yürüyerek veya tekne ile ulaşılabilir; muhtemelen İspanya'da bulabileceğiniz en kalabalık plajlardan biridir. Ama yine de suyu temiz tutmayı başarmışlar ve bölgeye gelen insanlara da eğer suyu kirletirlerse ağır yaptırımlar uyguluyorlar.

Samoa

Son yıllarda tam anlamıyla keşfedilen Güney Polinezya’daki adalar topluluğu Samoa’da küçük küçük iç okyanuslar var ve bölgede suya giren insanlar hayatlarının en güzel deneyimini yaşadıklarını söylüyorlar; sanki ilk kez siz keşfetmiş ve el değdirmişsiniz gibi.

Krater gölü, Oregon

Dünyanın en yüksek rakımlı göllerinden biri olan Oregon’daki Krater Gölü biraz da bu sebeple dünyanın en temiz ve berrak sularından birine sahip. Oldukça soğuk olan bu suya sadece tek bir erişim noktası var ve insanların ulaşması zor olsa da, ulaşanlar mükemmel bir tecrübeye ilk adımlarını atıyorlar.

Mantanani Adaları, Malezya

Malezya'nın Sabah eyaletinin kuzeybatı kıyısındaki üç adadan oluşan Mantani Adaları tertemiz ve berrak sularının yanısıra dalışçıların da sıklıkla tercih etmesine neden olan bir özelliğe sahip: İkinci Dünya Savaşı’na ait birçok kalıntının bulunduğu sular özel bir ekip eşliğinde dalışa da açık. Hem tatil hem de keşif duygusunu burada bir arada tadabilirsiniz.

Jiuzhaigou, Çin

Sichuan eyaletinin kuzeyinde bulunan Jiuzhaigou Vadisi, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan lokasyonlardan biri. Birkaç berrak gölün yanı sıra, çok katlı şelaleler ve karlı dağlardan oluşan Jiuzhaigou, turizme yeni açılmış durumda. Çin’in yıllarca pek kimsenin ziyaret etmesine izn vermediği bölge şu sıralar epey popüler ve özellikle de muhteşem berrak suyuyla dikkat çekiyor.

Sabah, Malezya

Borneo'nun kuzeyini kaplayan ve resif açısından zengin adalar tarafından çevrelenen Malezya’daki Sabah eyaleti ile listemizi bitirelim. Sonsuzmuş gibi uzanan kumsallar hem yüzmek hem de dalış yapmak isteyenlere muhteşem olanaklar sunuyor. Kumsallar ise görebileceğiniz en ince kumlardan oluşuyor.