Mobilemenu
Profile

Derinlik Sarhoşluğu: William Trubridge

Dalış konusunda iki ayrı temel kategoriden bahsedilebilir. Biri tüple dalış, diğeri ise serbest dalış. Serbest dalış konusunda rekor şu an 101 metre. Bu rekorun sahibi ise, bir anlamda bu işin de kralı olan William Trubridge.

Tek bir nefesle en derine dalmak! Evet, serbest dalışı en basit haliyle böyle tanımlayabiliriz. Ama bu işi yapmak bu cümleyi kurmak kadar kolay değil. İyi bir ön çalışma, mental güç ve elbette sapasağlam bir ciğer gerektiriyor.

William Trubridge bu üç elementi de bünyesinde barındıran cengaverlerden biri. Tek nefeste metrelerce derinliğe dalan Yeni Zelandalı dalgıç, Meksika körfezindeki petrol platformlarından tutun, Long Islands, Bahamalar’a kadar dünyanın dört bir yanında en derin sulara daldı.

36 yaşındaki William’ın mediatif diyebileceğimiz stili izlerken insanın içinde tuhaf bir huzur yaratıyor. Yavaş yavaş en dibe doğru yağ gibi süzülen William sanki insanın en doğal ihtiyacı olan nefese hiç ihtiyacı yokmuş gibi hareket edip “Oksijen dediğin nedir ki?” der gibi en dibe dalıyor.

Yaptığı dalışlar sırasında eşyanın tabiatı gereği denizdeki doğal canlılarla da karşılaşan William, en büyük tehlikeyi ise Meksika’da yaşamış. Genellikle kaçak olarak av yapan insanların uğradığı ve dibine kadar doğal canlılarla dolu olan körfeze korkusuzca dalan William, 50. metreye ulaştığında hemen yanından geçen bir resif köpekbalığı ile karşılaşmış. Dalgıç kıyafetinde bir köpekbalığını engelleyecek teçhizata sahip olmayan ve apaçık bir ölüm tehdidi ile karşılıklı bir süre vakit geçiren William, muhteşem sakinliğini o anda da koruyarak tehlikeyi atlatmış.

“Kesinlikle onunla göz göze gelmemeye dikkat ettim. Gözlerimi kapattım ve yavaşça süzülmeye devam ettim. Etrafımda birkaç tur attıktan sonra gitti. Sanırım karşılıklı saygıya o da en az benim kadar değer veriyordu.”

Evet, William’ın köpekbalığına bir tek “İşin yoksa akşam bi kahve içelim.” demediği kalmış gerçekten. Bu tehlikeyi atlattıktan sonra dalışa ara vermesi hatta uzun süre dalmaması beklenen William, kırmızı çizginin ötesinde bir kararla herkesi şaşırttı: Dünya rekorunu kırmak!

Aynı zamanda dalış eğitimleri de verdiği Bahamalar, Dean Mavi Deliği’nde bu rekor dalışı yapmaya karar veren William. Kendisine 202 metre derinlikteki bir noktayı seçti. Bu nokta onun bir önceki serbest dalış rekorunu kırdığı ve 101 metre derine daldığı yerdi. Bu kez 20 metre daha dibe inecekti.

“Bu sıcak ve güvenli sulara her dalışımda dünyanın en iyi serbest dalış mekanında olmanın keyfini çıkarıyorum. Burası ulusal veya uluslararası dalış rekorlarını kırmak için harika bir yer. Suyu hissetmeliyim. Üstüme giydiklerim de olağanüstü hafiftir. Her şeyi olabilecek en az ağırlıkla yapmak istiyorum. Bu konsantrasyonumu artırıyor.”

Derin dalışlarla ilgili en çok bilinen tehlike vurgun yemektir. Ama artık bu sorun yeni antrenman ve güvenlik yöntemleriyle minimize edilmiş bir noktaya geldi. Fakat bu risklerin sona erdiği anlamına da gelmiyor elbette. En basitinden ufak bir hapşırma ya da ters bir hareketin yaratacağı kasılma her şeyi ve hatta hayatınızı tehlikeye atabilir. 121 metre derinlikte bunu yaşamayı ise elbette kimse istemez.

Tam 121 metre boyunca, yavaşça dibe süzülen William, arkadaşlarının ve hayranlarının tedirgin bekleyişini en sonunda bir zafer havasına çevirerek sudan çıktığında sadece rekoru kırmamış, insanın kendi potansiyeline karşı verdiği savaşta bir eşiği de atlamıştı. 4 dakikaya yakın nefessiz kalması ise herhalde hiçbir mantıkla açıklanamaz. Bize sadece “Büyüksün be William Trubridge” demek kalır.