Mobilemenu
Profile

Dikkat Kutup Ayısı Çıkabilir!

2014-2015 yıllarında California ve Washington kayak sezonunda görülen kuraklık, kış sporları tutkunlarını epey korkutmuş olmalı ki uzmanlar hemen bir basın toplantısı düzenleyip bu vahim görünen durumu açıklamaya koyuldular. Bizzat tanık olduğumuz bu iklim değişiklikleri, Amerika’daki ve hatta dünyadaki kış sporlarının geleceği için tehdit oluşturmaya başlamış olabilir miydi?

Kuzey Amerika’daki kayak merkezlerini ziyaret eden sporseverler sıkça hayal kırıklığına uğramaya başladı. Uzmanlar da kış sporlarının geleceğinin küresel ısınma ile birlikte tehlikeye girdiğini belirtiyor. Kuzey Amerika dağlarında yaşayan toplulukları bir araya getiren Mountain Pack yöneticisi Diana Madson “Yapılan önemli araştırmalar, kuraklıkla iklim değişiklikleri arasında güçlü bir bağ olduğunu ortaya koyuyor. İklim değişikliği hava sıcaklığını arttırıyor. Bu da daha çok buharlaşmaya ve karların daha çok erimesine yol açıyor. Kesinlikle ikisi arasında bir bağlantı var” diyor. California ve Oregon’daki kayak merkezlerinin sezonu hiç olmadığı kadar erken kapatması ise bu tezi doğrular nitelikte. Yeryüzündeki en iyi kar alanlarından biri olan Utah’taki Park City’de bile kar seviyesi üst üste 5’inci defa ortalamanın altında kaldı. “Dünyanın En Karlı Oteli” olarak anılan Mount Baker, mart ayının başlarında yoğun kar kuraklığı(!) nedeniyle kapanmak zorunda kaldı.

Küresel ısınmanın etkileri gün geçtikçe daha kolay gözlemlenebilir hale geliyor. Doğadaki canlıların yaşam alanlarını etkileyen kuraklık kimseye torpil geçmiyor. İklim değişikliğinin yarattığı tek sorun tabii ki kar kalınlığının azalması da değil. Pasifik’te okyanus suyunun ısınmasıyla ilişkilendirilen El Nino kasırgası da bu sene insanlığın başına dert açacak gibi görünüyor.  Üstelik ısı artışı bu şekilde artmaya devam ederse El Nino kasırgalarının sıklığının da iki kat daha artacağı öngörülüyor…

İklimin değişmesiyle artan sıcaklıklar bizlere daha geç ve daha az oranda kar yağışı gibi birçok sorunla geri döndü. Bunu sadece doğanın bizler için yarattığı bir sorun olarak görüp, “Ne şanssızız” deyip geçmek doğru olmaz. Yer küreyi ısınmaya iten faktörler arasındaki yerimizi düşününce bu etki sonuç çemberinin neresinde olduğumuz aşikar.

ABD Ulusal Kaynakları Koruma Servisi uzmanlarından Scott Pattee yaşananları “Gördüğümüz en kötü kuraklık” olarak tanımlıyor. Uzmanların kış turizmiyle geçinen şehirlere tavsiyesi ise sadece buna bağlı kalmamaları ve gelir kaynaklarını farklı yollarla çeşitlendirmeleri  (Gerçekten de çok yardımcı oldu!). Bazı oteller bunu müzik festivalleri ve özgün yemek çeşitleri ile gerçekleştirme çalışmalarına başladılar bile. Gidişata şöyle bir bakarsak bu bölgelerin geleceği kocaman bir soru işareti…

Kaynak: The Telegraph