Mobilemenu
Profile

Doğa ile Bilimi Buluşturan 5 Harika Belgesel

Özellikle son yıllarda birçok doğa belgeseli evlerimize konuk olup bizi bambaşka dünyalara sürükledi. Ekseriyetle BBC tarafından kotarılan ve muazzam bütçeler ayrılan bu belgesellerin ortak özelliği ise bizi bugüne kadar hiç bu kadar yakından tanık olmadığımız dünyalara davet etmesi. İşte doğanın mucizelerini daha iyi anlamamızı sağlayan 5 belgesel.

Planet Earth

BBC’nin bu destansı belgesel serisinde denizler, çöller, dağlar gibi başlıklar altında yeryüzünün en görkemli ve hayat açısından en sıra dışı canlılarını barındıran yerler tek tek inceleniyor. Belgeselin özellikle son teknolojik aletlerle çekilen ve muazzam bir görsel destana ev sahipliği yapan ikinci sezonu geçtiğimiz yıl ekranlara gelmiş ve milyonlarca insanın hayranlığına mazhar olmuştu. Siz de mümkünse büyük bir ekranda, ışıkları kapatarak bu belgeseli izleyin ve yeryüzünün ne kadar mükemmel bir yer olduğuna şahit olun.

Wonders of Life

Fizik profesörü Brian Cox’un hazırlayıp sunduğu bu seride, sıradan bir kayanın nasıl yaşama elverişli hale geldiğini fizik bilimi üzerinden takip ediyoruz.

Belgeselin tamamında yaşamın oluşum süreçlerini fizik yasaları üzerinden harika bir şekilde açıklayan Cox, dünyayla aynı boyutta ve uydularından aynı uzaklıkta başka dünyalar keşfetmenin kıyısındaki insanlığın dünya üzerindeki etkileriyle ilgili de dikkat çekici tespitler yapıyor.

Her günkü hayatımızı ve bir bakıma güzelliğinin farkında olmadığımız doğamızı bir fizikçinin gözünden görünce bir aydınlanma da yaşıyoruz.

Blue Planet

Bu kez okyanusların en dibine yolculuk ettiğimiz bu belgeselde David Attenborough eşliğinde denizlerdeki yaşamı keşfediyoruz.

2017’de yeni sezonu çıkan ve bu kez çok daha gelişmiş aletlerle çekimleri yapılan belgesel sayesinde bugüne kadar varlığından haberdar olmadığımız birçok deniz canlısı keşfedldi.

Onlarca bilim insanının desteği ve danışmanlığında hazırlanan belgeselin özellikle bugüne kadar hiç inilmemiş bir okyanus derinliğine inmesi ve orada bile çeşitli canlılar keşfetmesi bilim dünyasında da büyük bir heycan yaratmıştı.

Kuşlar Kanatlı Uygarlık (Le Peuple Migrateur)

Sinemalarda da gösterime giren uzun metrajlı bir belgesel ile listemizi bitirelim.

2001 yılında gösterime girdiğinde infial yaratan ve o güne kadar izlediğimiz hiçbir doğa belgeseline benzemeyen bu yapım 1997-2001 arasında hangi teknoloji ile olduğu bugün bile saklanan bir yöntemle kuşların dünyanın dört bir yanındaki göç rotasını takip etmişti.

Film boyunca bizi adeta kuşlarla birlikte gezdiğimiz bir atmosferin içine sokan belgeselin sadece hazırlık süreci 3 yıl sürmüş ve bu süreçte tüm ekip kuşların kendilerinden ürkmemesi için zamanlarını kuş barınaklarında geçirmiş.

Bugün bile benzerine pek sık rastlamadığımız belgesel eğer izlemediyseniz keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Life

 

Yine BBC yapımı ve yine olağanüstü olan bir başka belgeselle devam edelim.

Sıradan gibi görünen doğadaki birçok canlının hayatına oldukça yakından tanık olduğumuz bu belgeselin hazırlanması yaklaşık 10 yıl sürmüş ve ekranlara geldiğinde ülkemiz de dahil dünyanın dört bir yanında büyük ilgi görmüştü.

Bitkilerin ve hayvanların hayatta kalma içgüdülerine odaklanan belgeselde yaşam döngüsünün tüm muazzamlıkları karşımıza mükemmel görüntüler eşliğinde gelmişti. Eğer hala izlemediyseniz bu fırsatı kaçırmayın deriz.