Mobilemenu
Profile

Doğa Koşusu Yarışlarında Koşmak İsteyenlere 7 Öneri

Toprak yollarda koşacaksanız, çivili koşu ayakkabılarından edinmelisiniz. Zemin ne kadar yumuşak olursa, ayakkabının kavrayışı da o kadar önemli hale gelir. Çamurlu yüzeylerde 15 milimetre uzunluğunda çivilere sahip koşu ayakkabılarını tercih edin. Sert ve otlu yüzeylerdeyse 9 veya 12 mm’likler de iş görür. Zamanla parkurun durumunu gözlemlediğinizde en doğru tercihleri yapmaya başlayacak kadar tecrübe edineceksiniz.

Parkurda yürüyün

İster yarış, ister antrenman amaçlı olsun, koşacağınız parkurda daha önceden yürürseniz sonrasında daha iyi performans gösterirsiniz. Yarışlar genelde bir parkurun birkaç tur dönülmesi üzerinden yapılır. Yarıştan önceki günlerde veya saatlerde bir tur atmanız yeterlidir. Böylece ayakkabı seçiminden yarış taktiğine birçok konuda ipuçları bulabilirsiniz.

Hızlı başlangıçlara hazırlıklı olun

Yarışçıların birçoğu pozisyon almak için başlangıçta alabildiğine hızlı bir şekilde koşar. Bu ilk patlamadan sonra tempo genellikle oturur ama bazıları için yarış orada da bitebilir. Onlardan olmayın! Hızlı başlangıç yarışın diğer safhalarında kullanılacak enerjiyi tüketebilir. Buna fiziksel ve zihinsel olarak hazırlanabilirsiniz. Antrenmanlarınızda başlangıçta iki ya da üç tur 400 metre temposunda koşmayı alışkanlık haline getirin. Bu sayede laktak seviyeniz yükselir. Belki ilk başlarda antrenmanların kalan kısmı zorlaşır ama sonrasında dayanıklılık kazanır ve yarış günü fark yaratırsınız.

Dersinizi çalışın

Yarış hakkında bilgi toplamak ve prova yapmak, o büyük gün geldiğinde sizi birkaç adım öne atabilir. Antrenmanlarda parkuru ve potansiyel koşulları deneyimlemek çok önemlidir. Bu yüzden parkur hakkında olabildiğince bilgi toplamaya çalışın. Parkurun haritası ve profili etkinliğin internet sayfalarında bulunabilir; inceleyin. Bölgenin ortalama hava koşullarına ve olası tahminlerine bakın. Arazinin yapısını, eğim durumunu öğrenip buna göre antrenman yapın.

Ayakkabınızı bantlayın

Bol çamurlu bir parkura denk geldiyseniz, başınıza gelecek en büyük felaket ayakkabınızın çamur deryasına kapılıp gitmesidir! Bu hem yarış sırasında, hem de sonrasında fazlasıyla sefalete sebep olabilir. Ayakkabıyı çamurda bırakıp çıplak ayak koşmak ya da vıcık vıcık çamurlu bir şekilde koşmak yerine ayakkabınızı bağladıktan sonra güçlü bantlarla birkaç tur döndürerek ayağınıza sabitleyin. Biraz çirkin mi göründü? Dert etmeyin!

Akıllıca ısının

Koşu öncesi ısınmak önemlidir ama bu ısınma sizi yarışta erken yorulmanıza sebep olacaksa bir şeyler yanlış yapılmış demektir. Kendinizi zorlayarak, tepelere koşarak, fazla hızlı tempo tutturarak ısınacağınıza düz arazide ve varsa asfaltta ısınmaya bakın.

Sadece tırmanışa odaklanmayın

Birçokları koşudaki en zorlu tepenin zirvesine varınca yarış bitti zanneder. Bu bir rahatlık getirir, tempo düşürür. Laktik asit seviyesi yükselen vücut yorgunluğu fazlasıyla hisseder. Durum böyle olunca inişte doğal içgüdü geriye yaslanmak ve fren yapmaya odaklanmaktır. Tepenin momentumunu kendi avantajınıza çevirmek için zirveye son gücünüzle ulaşmamak için öncesinde çalışmalısınız. Bu sayede inişte rakipleri perişan edebilirsiniz.