Mobilemenu
Profile

Doğa Sporları, Kamp ve Müzik: Bu Yaz Seni Çağıran 5 Festival

Yaz demek festival demek. Dünyanın dört bir yerinde müzik festivalleri birer birer kapılarını açarken biz de hem kamp hayatı hem de güzel müziğe doyabileceğiniz 5 festivali derledik.

Mountain Jam: Hunter

Mountain Jam, tam bir maceracı festivali. Her yıl Hunter Dağı’nın yamacına kurulan festival alanında sabah ufak hiking ve trekking turları atabilir, el yapımı ürünler sergisini gezebilir hatta biraz daha aksiyon isterseniz Hunter Dağı’na ufak tur ekipleriyle tırmanabilirsiniz.

Bu yıl Haziran sonunda düzenlenecek olan festivalde genellikle ABD menşeli gruplar sahneyi ele geçirirken eğer bir grubunuz varsa size de amatör sahnenin kapıları açılıyor ve ufak bir kayıt yaptırdıktan sonra bu outdoor festivalinde sahne alabiliyorsunuz!

Forecastle Müzik Festivali

Bu yıl 14-17 Temmuz arasında düzenlenecek olan Forecastle aslında mütevazı bir mahalle müzisyenleri buluşması olarak başlamış fakat daha sonra her yıl artan katılımcı sayısıyla tam bir çevre ve müzik festivaline dönüşmüş.

Bu festivalin alametifarikası hem ünlü grupların sahne alması hem de satılan her biletten birer doların Doğayı Güçlendirme Vakfı’na aktarılarak ekolojik çeşitliliğin artmasına destek olması.

Bu festivalde ayrıca dilediğiniz tüm su sporlarını yapma şansınız da var. Özellikle sörf ya da dalış takımlarınızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

Outside Lands

Bu yıl 11-13 Ağustos arasında düzenlenecek olan ve dünyanın en çevreci müzik festivallerinden biri olan Outside Lands de bu listede yer almayı hak ediyor.

Özellikle sıra dışı ve tamamen doğa dostu sahne tasarımı ile dikkat çeken Outside Lands, çevresinde birçok doğa sporunu yapabileceğiniz bir alanda doğayla iç içe bir festival deneyimi sunuyor. Üstelik bu yıl Metallica, Gorillaz, Alt-J gibi büyük isimleri de sahnesinde konuk edecek ve yine müzik severlere olağanüstü bir hatıra bırakacak

Zeytinli Rock Festivali

Ülkemizden bir örnekle listemizi sürdürelim. Aslında birkaç yıl öncesine kadar doğanın içinde iyi müzik dinleyebileceğimiz birçok iyi festivale sahiptik fakat yıllar içinde bu festivalleri tek tek kaybetmeye başladık. Zeytinli ise son kalelerden biri.

Edremit Akçay sahilindeki Altınkum Plajı’nda düzenlenen festival hem doğanın içinde hem de denizin yanı başında ülkemizin en büyük rock sanatçılarını ağırlıyor. Birçok su sporu etkinliğine ya da doğa yürüyüşüne katılabileceğiniz etkinlikte bu yıl da Şebnem Ferah’tan, Duman’a en büyük isimlerin sahne alması bekleniyor.

Burning Man

Dünyanın en sıra dışı festivali ile listemizi bitirelim. 1986 yılında iki kafadar tarafından başlatılan ve lokasyon olarak kendisine San Francisco’nun Bakers Sahili’ni seçen fakat zamanla katılımcı sayısının da artmasıyla Nevada’ya taşınan ve buradaki kamp alanlarında insanları ağırlayan festivalde bir tür “survivor” deneyimi yaşıyorsunuz.

Kaya Çölü’nde kamp yaparken bir yandan da kamp hayatı içinde doğanın zorlu koşullarıyla mücadele ediyor ama bir yandan da inanılmaz sanat eserlerine tanık olup sürecin bir parçası olabiliyorsunuz. Kapanışında bir tahta adam yakma ritüeli de olan festival dünya üzerinde deneyimleyebileceğiniz en tuhaf etkinliklerden biri.