Mobilemenu
Profile

Tarih ve Arkeolojiye Doyacağınız 5 Trekking Rotası

İnka Yolu, Peru

Antik dünyanın en önemli medeniyetlerinden biri olan İnkalar araştırıldıkça hala kendisine hayran bırakan bir kültüre sahip. Bu zengin ve gizemli medeniyeti günümüzde keşfetmenin yollarından biri ise trekking. 43 kilometrelik İnka Yolu rotası size hem tarihin içinde bir yolculuk hem de sıra dışı bir macera vadediyor.

İnka’nın antik dönem patikaları sizi yavaş yavaş yukarı çağırırken yol üstünde ufak tefek eserlere rastlamanız mümkün. Fakat elbette asıl hikaye Güneş Kapısı’ndan geçince başlıyor ve sizi günler süren yorgunluğun ardından Machu Picchu’nun olağanüstü manzarası karşılıyor.

Kutsal vadideki kalıntıları keşfederken gizemli eserler arasında dolaşıp kentin dillere destan gün batımı manzarasına şahit olabilirsiniz. Trekking için en uygun aylar ise mayıs ve eylül.

Kolombiya'nın Kayıp Kenti

Herkes "önce oraya" gitmek ister. Kolombiya'nın Ciudad Perdida bölgesindeki Teyuna'ya ulaşmak adeta tarih içinde başka bir çağa adım atmak gibi. O yüzden de birçok insanın “ölmeden önce yapılacaklar” listesinde en başlarda yer alıyor.

Yol boyunca, bölgedeki benzersiz antik kültüre şahit olmak, yerel köylerde dolaşıp küçük otellerin hamaklarında uyumak benzersiz bir deneyim. 44 kilometre boyunca yaklaşık 5 gün süren bu yolun sonunda ise yemyeşil ormanlar ve derelerden geçip muazzam Teyuna kalıntılarına ulaşıyorsunuz.

İnkalardan bile eski bir uygarlık olan Yairona uygarlığının Machu Picchu'dan 650 yıl önce kurduğu bu kent hala mükemmel eserlere ev sahipliği yapıyor. Eğer bölgeye giderseniz Aralık ve Mart en uygun aylar olarak öneriliyor. Ha bir de kayıp kente ulaşmak içim tam 1200 basamak çıkacağınızı hatırlayıp önceden birkaç antrenman yapsanız fena olmaz.

Likya Yolu

Ülkemizden bir örnek ile devam edelim. Sadece bizim tarihimizde değil dünya Arkeoloji tarihinde önemli bir yeri olan Likya Yolu bugün doğa sporları ile ilgilenenlerin epey ilgisini çekecek bir güzergaha sahip.

Türkiye’nin güneyindeki Teke (eski adıyla Likya) dağlık ve ormanlık bir alandan oluştuğundan yürüyüş boyunca birbirinden güzel manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Fethiye’den Antalya’ya uzanan bu 540 kilometrelik parkur yaklaşık bir ayda bitirilebiliyor. Rota boyunca zamanında Persler, Yunanlılar ve Romalılar gibi farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış bu denizci halklardan kalan miraslara tanık olabilirsiniz.

Kimi zaman roma yollarından kimi zaman ise küçük patikalardan geçerek sürdürebileceğiniz bu antik trekking rotasında zaman zaman dağ bisikleti yapabilir yol üstünde yüzecek ya da kanoyla maceraya dalacak nehirler bulabilirsiniz.

Bu yürüyüş için tavsiye edilen dönemler ise şubat-mart ya da kasım-aralık.

The Camino de Santiago, İspanya

Camino de Santiago, Ortaçağ'da önemli bir Hristiyan hac bölgesiydi ve bugün de kadar önemli bir dini merkez olarak kabul ediliyor.

Bu rotada hem ortaçağ Avrupası hem de dini eserlerle ilgilenen maceracılar için olağanüstü eserler var. St James kalıntıları ya da eski kliselerin mimarisi hakkında da olağanüstü detaylar veren niteliğe sahip. Yemyeşil vadiler, yüzlerce antik kasaba ve bolca mükemmel manzara da Camino rotasında sizi bekliyor.

Bölge hala bir hac merkezi kabul edildiği için her yıl yaklaşık 200.000 kişi belirli dönemlerde Camino’ya gidiyor. Siz de bu epik ve yaklaşık 750 kilometre süren rotada kendinizi sınayabilirsiniz. Bu yolculuğun yaklaşık 30 gün sürdüğünü de ayrıca hatırlatalım. Tavsiye edilen mevsimler ise ilkbahar ile sonbahar.

Frig Yolu

Yine ülkemizden bir başka otantik macera rotası ile listemizi bitirelim: Bugün daha çok Midas efsanesiyle hatırladığımız Frigliler’den bize miras kalan Frig Yolu.

M.Ö 7. yüzyılda hüküm süren bu medeniyet günümüze kadar ulaşan birçok kaya resmi ve kalıntılarla da hayatımızın bir parçası olmayı sürdürüyor.

Günümüzde bir trekking rotasına dönüşen Frig Yolu ise yaklaşık 506 kilometre sürüyor. Üç farklı yerde başlayıp Yazılıkaya’da birleşen yol Afyon, Eskişehir ve Kütahya’yı kapsayan bir rotayı kapsıyor.

506 kilometre boyunca yürüyüş dışında dilerseniz bisikletle de yolunuza devam edebilirsiniz. Yol boyunca hem Friglerin bıraktığı antik izleri takip ederek bu kültürel ve tarihi macerayı unutulmaz bir deneyime dönüştürebilirsiniz.

Yaz sıcaklarını da göze alarak yolculuğunuzu ilkbahar ya da sonbahar aylarında denk getirmeniz sıkça tavsiye ediliyor.