Mobilemenu
Profile

Doğa Yürüyüşünde Güzel Fotoğraflar Çekmenin 10 Yolu

Ev ödevinizi yapın

Gideceğiniz coğrafyaya ait internete düşen fotoğrafları tarayın, kimler neler çekmiş görün; bunu kopya çekmek olarak düşünmeyin. Bu sayede hem nasıl fotoğraflar çekebileceğinizi tasarlayabilir, hem de başkalarının taklitçisi konumuna düşmezsiniz. 

Diğer ödevinizi de yapın!

Sadece başkalarının fotoğraflarını irdelemek yeterli değil; gideceğiniz bölgeye ait coğrafik bilgilere sahip olmanız da karelerinizin kalitesine doğrudan etki eder. Güneşin doğuş ve batış saatleri, bölgede yaşayan hayvan türleri, orada bulunan bitki türleri, varsa endemik türler, yöre halkının nelerle uğraştığını öğrenirseniz, yürüyüş sırasında nelerle karşılaşabileceğinizi de öngörüp buna göre hazırlık yapabilirsiniz.

Sessiz olun

Trekking ya da hiking için bile olsa doğaya giden fotoğrafçının gönlünden yaban hayatına dair güzel kareleri çıkartmak geçer. Hayvanlar insanlardan çekindiklerinden sessiz olmalısınız. En ufak seste ortalıktan yok olurlar, daha da kolay kolay piyasa çıkmazlar. Arkadaşlarınıza anlatmak istediklerinizi akşama, kamp ateşinin başına saklayın.

Kompozisyonu önemseyin

Yürüyüş fotoğraflarında insanların doğa parçasının içine doğru ilerlemesini gösterebilmek, izleyiciyi de o doğa parçasına götürür. Belki biraz da arkadaşlarınıza müdahale edip yerleşimlerini, sıralarını ve yürüyüş rotalarını derleyip düzeltebilirsiniz. Bazıları birbirleriyle konuşup gülüşebilir, birisi renkli bir şapka takabilir; üstlerinden de devasa bir yaban kazı sürüsü geçse ne güzel olur!

Kadrajı da unutmayın

“Nasıl olsa cennet gibi yerdeyim. Ne çeksem gideri var!” diye düşünmeyin. Fotoğrafını çektiğiniz doğal güzelliklerin kareye yerleşimi, güzel bir fotoğrafın olmazsa olması. Ana objenin, örneğin bir dağ, karenin ortasına yerleştirmemek önemli. Arka veya ön planlara başka objeler yerleştirmek de derinlik açısından önem arz ediyor. Son olarak klasik bir öneri olarak 1/3 kuralına sadık kalarak fotoğraf çekmeye dikkat edin. Yani kareyi farazi bir şekilde üçe bölün; gökyüzünü bir bölüme yerleştirdiyseniz, yeryüzünü de iki bölüme yerleştirin. 

Yürümekten çekinmeyin

Evet, bir doğa yürüyüşü fotoğrafçısına yürümeyi önermek kulağa komik geliyor olabilir. Tabii o fotoğrafçı, karesi için yürümek yerine zoom objektifinin yakınlaştırma özelliğini kullanıyorsa böyle bir uyarı yapmak şart olur. Fotoğrafı üretirken merkezdeki yer ve obje için en doğru açıyı bulabilmek, detayları gösterebilmek için gerekirse yoldan çıkıp yürümek şart. Kupkuru bir fotoğraf çekmek istiyorsanız o başka tabii…

Ön plana bir şeyler yerleştirin 

Madem doğa çok katmanlı, bünyesinde birçok tür barındıran bir yer, aynı şey neden fotoğrafın için de olmasın! Ön plana yerleştirilecek çiçek, kaya, insan gibi bir fotoğraf objesi eserinize derinlik katması, arka plandaki manzaranın daha doyurucu görünmesi adına çok işe yarar.

Erken kalkın

Güzel fotoğraf için güzel ışık şart. En güzel ışık da gündoğumu ve günbatımındadır. Sabah erkenden kalkıp gündoğumundan hemen öncesiyle iki saat sonrasına kadarki sürede çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekin. Işığın tonlarının ne kadar güzel olduğunu, objelerin güzelliğini ne kadar artırdığını görecesiniz. “Madem günbatımı da var, niye erken kalkayım?” diyorsanız havanın, ışığın, kısaca şartların değişebileceğini unutmayın. Değişmezse tekrar çekersiniz, daha iyi çekersiniz!

Dijital sürprizlere aman vermeyin

Eskinin negatif ve pozitif film dünyasında, profesyonel fotoğrafçılar bile kameralarına film takmayı unutubilirdi! Herkesin başına gelebilen bu durum dijital makinelerde boyut değiştirdi. Artık sıkıntı hafıza kartında yeterli alan olmaması veya kartların bozulmasıyla ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden yola çıkmadan hem kameradaki hem de yedek hafıza kartlarını boşaltmak ve kontrol etmek şart. Yoksa hayatınızın fotoğrafınızı çektiğinizi sandığınız anın birkaç saniye sonrasında hayatınızın şokunu yaşayabilirsiniz.

Kamerayı hazır edin

Doğada her an, her şey olabilir. Annesinden uzak düşmüş karacalarla, yuva yapan bir yalıçapkınıyla, keşfe çıkmış bir tilkiyle her an göz göze gelebilirsiniz. Tüm bunlar birkaç saniyede olur biter. Bu yüzden kameranız her zaman çekime hazır bir şekilde boynunuzda olsun. Hatta varsa birden fazla fotoğraf makinesini, farklı objektiflerle birlikte üzerinizde taşıyabilirsiniz. Yaşayacağınız tek sorun arkadaşlarınızın “Cevat Kelle” yakıştırmaları olacaktır ama değer.