Mobilemenu
Profile

Doğada Esrarengiz Bir Şekilde Kaybolan 5 Ünlü İnsan

Sean Flynn - 6 Nisan 1970'ten beri kayıp

Sean Flynn, Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan bir savaş muhabiri ve aktördü. Özellikle Vietnam Savaşı sırasında çektiği fotoğraflarla adından sıkça söz ettiriyordu.

1960'lı yıllarda tam zamanlı foto muhabirliği yapmak için oyunculuktan emekliye ayrıldı ve tüm mesaisini dünyanın dört bir yanını gezip fotoğraf çekmeye verdi. Favorileri arasında Amazon ormanları, Güney Asya ülkeleri, özellikle de Kamboçya vardı. Kamboçya’nın o güne kadar el değmemiş ormanlarında dolaşıp fotoğraf çekmeye bayılıyordu. Bir gün Kamboçya hükümetine karşı ayaklanan komünist gerillalar ile röportaj yapmak için yine ormanın derinliklerine gitti ama bir daha kendisinden haber alınamadı. Gerillalar onunla hiç karşılaşmadıklarını söylediler.

Özel arama çalışmalarına rağmen Sean’ın izine bir daha rastlanmadı ve 1984 yılında tüm aramalar resmi olarak durduruldu.

Harold Holt - Aralık 1967'den beri kayıp

Harold Edward Holt, Avustralya’nın en önemli siyasi figürlerinden biri ve aynı zamanda Avustralya'nın 17. başbakanıydı.

Harold Holt doğa yürüyüşü yapmayı ve özellikle de bu yürüyüşlerin sonunda göl, okyanus ve nehirlerde yüzmeyi çok seviyordu. Bir gün yine bu yürüyüşlerinin sonunda Portside, Victoria yakınlarındaki Cheviot Sahili'nde yüzmeye karar verdi.

17 Aralık 1967'de Holt, arkadaşları Christopher Anderson, Jan Lee, George Illson ve iki koruması ile Cheviot Plajı'na geldi. Dalgalı olmasına rağmen yüzmeye karar veren başbakan bir süre sonra gözden kayboldu. Bölge bütünüyle arandı ama başbakanın izine rastlanmadı. İki gün sonra hükümet, Holt'un öldüğü düşünülen resmi bir açıklama yaptı. Ama bu konuda birçok komplo teorisi de mevcut elbette. Holt’un özellikle Vietnam Savaşı konusunda takındığı tutum birçok muhalifi ortaya çıkarmıştı ve o muhaliflerin de Holt’u ölüme götüren bir cinayet planladığı söyleniyordu.

Daniel Lind Lagerlöf - 6 Ekim 2011'den kayıp

42 yaşındaki İsveçli yönetmen, senarist ve yapımcı Daniel Lind Lagerlöf 6 Ekim 2011’de esrarengiz şekilde ortadan kayboldu. Sonradan İsveç’te epey popüler olan Strandriddaren filmin çekimleri için hazırlıklar sırasında kayalıklarla dolu bir yerde bulunan ekip Lagerlöf’ü en son çevrede yürüyüş yaparken görmüş.

Tanumshede'deki sarp kayalıklar koca dalgalara maruz kalmasıyla ünlü ve Lagerlöf’ün de o dev dalgalardan birine kapıldığı düşünülüyor. Fakat alan oldukça küçük ve ünlü oyuncudan herhangi bir kalıntı hiçbir zaman bulunamadı.

Amelia Earhart - 2 Temmuz 1937'den beri kayıp

Amelia Earhart, insanlık tarihinin en gizemli havacılık olayının aktörlerinden biri.

Amelia Mary Earhart, Amerikan havacılık camiasının ilk kadın pilotlarından biri. Atlas okyanusunun üzerinden uçan ilk kadın pilot olarak da biliniyor. 1937'de dünyayı dolaşmak amacıyla yapılan bir uçuş sırasında Earhart, Orta Pasifik Okyanusu’nda bulunan Howland Adası yakınlarında kayboldu.

Bugün bile Earhart'ın kaybolmasının sırrını kapsayan esrar perdesi aralanamadı. Olayla ilgili birçok spekülasyon ve komplo teorisi var. Earhart hala birçok insanın hayatındaki en önemli kahramanlardan biri ve hayatının esrarengiz sonu onu daha da efsaneleştirmiş durumda.

Ettore Majorana - 1959'dan beri kayıp

Ettore Majorana, nötrino kitleleri üzerine çalışmaları ile ünlü bir İtalyan teorik fizikçiydi. Heisenberg ve Niels Bohr'la çalışmış döneminin en yetenekli bilim adamlarından biriydi.

Majorona sağlıklı bir insan değildi ve 1933'te akut gastrit geçirdi ve sinirsel tükenme yaşıyordu. Huzuru taşınmakta buldu ve Palermo yakınlarında bir kır evine yerleşti.

Her gün yürüyüşler yapıyor, yüzüyor ve fizikçi dostlarıyla mektuplaşıyordu. Ettore Majorana bir gün Palermo'dan Napoli'ye gemi ile gitmeye karar verdi ve yola çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı.

Arjantin'e gidip bir manastırda yaşamaya başladığı, uzakdoğu’da yeni dinler peşinde olduğu hatta kılık değiştirip ayakkabıcılığa başladığı söylendi ama kimse bu hipotezlerin hiçbirini kanıtlayamadı.