Mobilemenu
Profile

Doğada Kaybolduğunuzda Yapmanız Gerekenler

Dur ve Düşün

Ormanda kaybolduğunuzu anladığınızda ya da kabullendiğinizde ilk yapmanız gereken soğukkanlılığınızı korumaktır. Durun ve neler yapabileceğinizi düşünün. Telefonunuz ve GPS cihazınız çalışmıyor olabilir, yardım için günlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda kendi kendinize hareket edeceğinizden bir plan oluşturun ve buna sadık kalın.

Geldiğin Yönde Yürü

Kimi zaman oturup beklemek çok iyi bir fikir olmayabilir. Bu yüzden daha da fazla kaybolmayacağınızdan eminseniz geldiğiniz yöne doğru ilerleyin. Geçtiğiniz yolları, buralarda gözünüze çarpmış işaretleri yakalamaya bakın. Gün ışığında belirli bir yöne seyahat edin. Bir yerden sona bulunduğunuz nokta size alabildiğine yabancı geliyorsa yürüyüşünüzü burada ya da kamp için uygun bir alanda sonlandırın. Enerjinizi boşa harcamanıza gerek yok.

Su Bul

İnsan vücudu su olmadan en fazla dört gün kadar hayatta kalabilir. Vücut direnciniz düşmeden su kaynağı bulmalı ya da bir şekilde su toplamalısınız. Yakınlarda akarsu ya da göl varsa bu suyu kullanabilirsiniz, tabii öncesinde kaynatmak koşuluyla. Temiz görünmesi, temiz olduğu anlamına gelmez. Yağmur yağarsa belki ıslanırsınız ama temiz su elde etmek için de büyük bir avantaj sağlarsanız. Uygun bir kabınız yoksa geniş ve sert yapraklardan elde edeceğiniz “huni”lerle suyu mataranıza aktarabilirsiniz. Yağmur yağmıyor, su kaynağı yok ve güneş tam tepenizde mi? O zaman “güneş suyu” elde etmelisiniz. Toprağa bir delik açın. Deliğin ortasına bir kap koyun, kabın da çevresini yaprak veya otlarla doldurun. Deliğin üzerine plastik bir levha koyun. Levhanın kenarlarını büyük kayalarla sıkılaştırın. Bu plastik kapağın tam ortasına küçük bir kaya yerleştirin. Plastiğin alt kısmında sıcağın etkisiyle yoğunlaşma olacak ve bitkilerden damıtılan su, kabınıza dolacaktır.

Ateş Yak ve Sıcak Kal

Yanınızda ateş başlatıcı malzeme yoksa ya da bunlar kullanılmaz hale gelmişse bile yapacak bir şeyleriniz var. Kuru yaprak, dal, kozalak gibi doğal materyalleri bir araya getirin, varsa yanınızda dürbün, gözlük, kamera gibi bir merceği bu yığının üzerinde sabırla tutup tutuşmasını bekleyin. Bu aletlerden de yoksunsanız klasik izci yöntemini denemelisiniz. Yumuşak bir tahta bulun, tabanına bir oluk kesin. Bir ucuna ateşleme için kuru doğal malzemeyi koyun. Sert bir sopayı oyuğun içinde ileri geri hareket ettirerek sürtünme gücüyle ateş başlatmaya çalışın. Tütme başladığında üfleyerek alevlendirin. Sonrası ateşi beslemek, ıslak malzemeleri kurutmak, gece vücut ısınızın düşmesini engellemek için ateşi diri tutmaktan ibaret.

Barınak Bul

Bir sığınak bulmak, doğada kaybolup hayatta kalmak için oldukça önemlidir. Yağmur, rüzgar, soğuk hava gibi zorlu koşullardan bir nebze olsun korunmayı sağlar. İlk hamleniz bir mağara bulmak olsun. Bulursanız içinde ayı veya başka bir yırtıcının yaşamadığından emin olun. Mağara yoksa kendi sığınağınızı yapmaya çalışın. Bunun için büyük bir dal bulun, bir ucunu bir ağaca yaslayın. Büyük dalın uzunluğu boyunca 45 derece açıda küçük dallar yerleştirin. Yapıyı yapraklarla kaplamaya bakın. Sıkı bir şekilde örerseniz yağmur ve rüzgara karşı sizi koruyacaktır.

Doğadaki Yiyeceklere Karşı Mesafeli Ol

Yanınızda kraker, konserve veya uzun ömürlü gıdalardan yoksa bir şekilde karnınızı doyurmak için doğaya başvurmanız gerekecek. Yabani meyve ve bitkiler konusunda bilgili değilseniz veya yanınızda bu yönde bir rehber yoksa çok dikkatli olmalı, hatta hiçbir şey yememelisiniz. Vücudunuz bir hafta kadar gıdasız kalabilir ama zehirli bir bitki sizi birkaç dakika içinde öldürebilir. Avlanmak da bir seçenek ama bunun için tuzak kurmalı, sabretmeli ve yakaladığınız hayvanı yenebilir hale getirmeyi bilmesiniz. Bear Grylls’in Running Wild programını çok izlediyseniz şansınızı deneyin, yoksa bu işe fazla bulaşıp kendinizi gereksiz yere yıpratıp zaman kaybetmeyin.

Hayvanlara Karşı Soğukkanlı Ol

En büyük kabusların başında kuşkusuz ayılarla karşılamak geliyor. Bilmeliniz ki ayılar sizden bir tehlike sinyali almıyorsa, sizinle ilgilenmezler. Bunun için uzakta bir ayı görürseniz mesafenizi koruyarak yürümeye devam edin. Ayı yakın ama sizi göremiyorsa, onu ürkütmeden varlığınızı belirtmeye bakın. Aksi halde panikleyip saldırıya geçebilir. En önemlisi ayılardan koşarak kaçmaya çalışmayın. Bu onu, sizi kovalamaya yönlendirir ve bilmelisiniz ki ayılar insanlardan hızlı koşar. Ölü taklidi yapmak, kendinizi olduğunuzdan büyük göstermek ve olabilecek en yüksek sesle bağırmak ayı saldırısını bertaraf etmenizi sağlayabilir. Tabii tek dert ayı, kurt, çakal gibi yırtıcılar değil. Böcekler ve sürüngenler de başa bela olabiliyor. Giysilerinizin, eşyalarınızın ve sığınağınızın durumunu sık sık kontrol edin.

Yürü ve Dinlen

Birkaç günü aynı yerde geçirdiniz ve yardım gelmeyeceğine mi kanaat getirdiniz? O zaman iş ayaklara ve bacaklara düştü demektir. Gündüzleri molalar vererek yürüyün, geceleri temiz uykular çekmeye bakın. Eskiler “Bütün akarsular denize çıkar” derler; bu yüzden bir akarsu bulana kadar yürümeye devam edin. Bulduğunuzda suyun akış yönüne doğru ilerleyerek medeniyet izleri görene dek devam edin. İnsanoğlu tarihi boyunca su kenarları mesken tutmuştur. Yolunuzun uzun olduğunu unutmadan, sabrederek ve kendinizi tüketmeden yürümeye devam edin.