Mobilemenu
Profile

Doğada Koşu Yapmaya En Uygun 5 Ayakkabı

Koşu yapmaya yeni mi başladınız? Ya da halihazırda koşu yapıyorsunuz ama yeni bir ayakkabıya mı ihtiyacınız var? O zaman hem uzun süre dayanacak hem de hafifliği ile sizi yormayacak bir ayakkabıya ihtiyacınız var demektir. Bu liste de tam olarak bu amaçla hazırlandı. Doğanın kucağında problemsiz bir koşu yapmak isteyenlere beş önerimiz var.

Salomon Speedcross

Fiyatı: 60 Euro

Daha çok bilgi: salomon.com

Dünyadaki birçok koşucunun favorileri arasında yer alan bu ayakkabı en fazla her mevsime uyum sağlayan sağlamlığıyla fark yaratıyor.

Yağmurda, çamurda, kuru ya da kaygan zeminde hiç fark etmez, neredeyse tüm arazilerde aynı randımanı alabileceğiniz bu ayakkabı birçok modele de sahip. Koşu yarışlarında da sıklıkla tercih edilen Salomon Speedcross  ülkemizde de birçok mağazada bulunabilir. Hem erkeklere hem de kadınlara özel modelleri var ve size uzun koşularda arkadaşlık etmeye de hazır.

Inov-8 X Talon

Fiyat: 76 €

Daha çok bilgi: inov-8.com

Bu kez tam anlamıyla kışın koşu yapanlar için hazırlanmış gibi duran bir ayakkabıyla devam edelim. Islak zeminde inanılmaz bir performans gösteren bu ayakkabı özellikle İngiltere ve İskoçya gibi yağmuru bol memleketlerde en çok tercih edilen koşu ayakkabısı.

Birçok turnuvada da koşucuların favorisi olan Inov-8 X Talon  süper hafif (212 gram) olmasına rağmen mükemmel bir dayanıklılığa sahip. Bu arada korkmayın, bu ayakkabı kuru zeminde de gayet iyi bir performans veriyor ve sizi hiç yarı yolda bırakmıyor. Hem kadın hem de erkekler için uygun olan modellere ülkemizde de çeşitli mağazalardan ulaşabilirsiniz.

Hoka Mafate Speed

Fiyatı: 84 Euro

Daha çok bilgi: hokaoneone.eu

Görünüş olarak ilk baktığınızda biraz komik görünen bu ayakkabı asıl farkını iç tasarımında yaratıyor. Zaten koşu uzmanları da “deneyinceye kadar sakın bir yargıya varmayın” diyor zira gerçekten de ayakkabıyı denediğiniz andan itibaren farkı görmeye başlıyormuşsunuz.

Büyük boy bir tabana sahip olan Hoka, ayakkabılarını "meta rocker orta taban geometrisi" olarak adlandırdıkları ve bir ayağın doğal biçimini destekleyen, topuk vuruşu sırasında ekstra bir verim ve rahatlık sağlayan bir yapı ile donatmış. “Pozitif yuvarlanma” olarak adlandırılan bu sistem koşuyu çok daha verimli hale getiriyor.

Özellike uzun koşularda diğer ayakkabılara nazaran çok daha az yoran ve muhteşem bir konfor sunan rahatlığı Hoka’nın en çok tercih edilme sebebi olarak dikkat çekiyor. 320 gramlık ağırlığı bulunan bu ayakkabı ülkemizde bulunmasa da yurt dışından sipariş etmeniz mümkün.

Columbia Conspiracy IV Trail Shoe

Fiyat: 60 Euro

Daha çok bilgi: columbiasportswear.co.uk

Bütün ayakkabılar, hatta su geçirmeyenler bile suyla temas ettiklerinde ister istemez ağırlaşır. En ağırından en hafifine.  Fakat bu ayakkabıya eklenen özel bir alt tabaka sayesinde adeta dünya üzerinde hiç su yokmuş gibi koşabilirsiniz. Suyun iyi ya da kötü hiçbir etki yapamadığı bu ayakkabıların tek özelliği de bu değil elbette.

Columbia aynı zamanda gerçek bir kış canavarı. Kışın çamurlu dağlarda tek bir an kaymadan yolunuza devam edebilir, yazları ise kuru zemini hiçe sayan sağlamlığı ve rahatlığıyla problemsiz koşular yapabilirsiniz.

Kısacası eğer aradığınız çok yönlü bir ayakkabı ise Columbia size istediğinizi veriyor.

La Sportiva Helios 2.0

Fiyat: 80 Euro

Daha çok bilgi: sportiva.com

Özellikle dağ koşucuları tarafından sıklıkla tercih edilen bir ayakkabı ile listemizi bitirelim. 237 gramlık bu ayakkabı koşarken ayağınızın altında sanki yay varmış gibi bir his yaratan rahatlığa sahip.

Ayağı iyice kavrayan ve özellikle sert zeminli arazilere mükemmel uyum sağlayan La Sportiva Helios 2.0  ister günlük ister profesyonel kullanım için olsun, her türlü koşucuya ihtiyacını verecek kaliteyi kendisinde barındırıyor.