Mobilemenu
Profile

Doğal Şekilde Oluşmuş 5 Muhteşem Köprü

İnsan eliyle yapılan köprülerin tarihi Antik Mısır’a kadar uzanıyor. M.Ö. 3500 civarında ilk köprünün yapıldığına dair bilgiler elimizde var. Ama bir de insan eliyle yapılmayan, doğanın kendi yarattığı ve günümüze kadar ulaşan köprüler var. Onların tarihi ise insanlıktan bile eski ve karşımıza çıktıklarında hem otantik, hem de mistik bir ruh hali yaratabiliyorlar. İşte, doğanın kendi elleriyle bize hediye ettiği o köprülerden birkaçı.

Ay Tepesi Köprüsü, Çin

Çin, doğal yollarla oluşan birçok muhteşem yapıya sahip. Bu alanda bir dünya rekoru da olan ülkenin bu doğal harikalar içinde en çok ön plana çıkan eserleri ise naturel köprüler oluyor. Ay Tepesi Köprüsü de o köprülerden biri ve ilk olarak olağanüstü manzarasıyla mistik bir zarafet sunuyor.

Çin’in Guangxi bölgesinde bulunan kemerin yüksekliği yaklaşık 165 metre. Yükselen bir ayı andırdığı için bu ismi alan köprünün içinde ayrıca müstakil bir mağara da var. Her yıl binlerce turistin rotasına dahil ettiği mekan listemizin de en görkemli parçası.

Azure Window Köprüsü, Malta

Daha ziyade scuba diving için tercih edilen Azure Window Köprüsü aynı zamanda sualtı arkeologlarının da favori bölgelerinden biri. Fakat, hepsinden çok dikkat çeken bir şey varsa o da bu dalışların dibinde yapıldığı doğal kemer.

Malta’nın Gozo bölgesinde bulunan köprü iki mağaranın çökmesi sonucu oluşmuş. Bütünüyle kalıp bir kireçtaşından oluşan yapı doğal erozyonlar nedeniyle yüzyıllar içinde ufalmış ve en son bir doğal köprü haline gelmiş. Eğer bu bölgeyi ziyaret etmek ve kendi gözlerinizle kemeri izlemek istiyorsanız acele edin; çünkü bilim adamları birkaç yıl içinde bu doğal yapının çökeceğini öngörüyor.

Pravčická Köprüsü, Çek Cumhuriyeti

Sıra geldi Avrupa’nın en popüler doğal köprüsüne. Bir kasabanın tepesinde bulunan ve bölge sakinlerinin de her gün üzerinden geçtiği bu köprü aynı zamanda Avrupa’nın en büyüğü ve en yükseği unvanına sahip.

Altında ufak bir köprü daha bulunan kemer, turizme açıldıktan sonra hemen yanıbaşına otantik bir otel de yapılmış ve kemer manzarasıyla ticarete açılmış. Turizm konusunda ekmek yeme profesörü olan Çek’ler, bu doğal yapıyı da en iyi şekilde pazarlamayı başararak dünyada adının duyulmasını sağlamış. Hoş, onlar çabalamasa da, muhteşem görünümü ve epik yapısıyla Pravčická köprüsü “reklama gerek yok baba ben buradayım” mesajını veriyor zaten.

Landscape Köprüsü, Utah

Arches Ulusal Parkı içinde bulunan Landscape Köprüsü 1930’lu yıllarda keşfedildiğinden itibaren koruma altına alınmış. Zaten park içinde benzer yapıda birçok kemer de var. Ama Landscape ya da Türkçesi’yle Manzara Köprüsü iki metrelik genişliğiyle diğerlerinden ayrılıyor. Bu genişlikle aynı zamanda dünyanın en ince köprüsü konumunda da sahip olan yapı, çıtkırıldım gibi görünmesine rağmen toplamda 7 tonluk bir ağırlığa sahip.

80 metrelik bir yüksekliğe sahip olan Landscape Köprüsü kireç taşından oluştuğu için özel koruma altında. Ama olur da bölgeye yolunuzu düşürebilirseniz ve “ben bunu kesinlikle göreceğim” diye kafaya takarsanız haftanın belirli günlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Green Bridge, Galler

Bir başka kısa ömrü kalan köprüyle listemizi kapatalım. Galler’de bulunan Green Bridge 200 metrelik yüksekliğiyle görkemli bir manzara sunuyor.

Pembrokeshire sahilinde bulunan ve özel korumaya alınan köprünün özelliği denize doğru her geçen yıl çöküyor olması. Kalıp bir kara parçasıyken binyıllar içinde dalgaların etkisiyle oyulan köprü scuba diving için de muhteşem bir olanak sunuyor.  Ancak dediğimiz gibi, uzmanlar köprünün çok az bir ömrü kaldığını ve birkaç yıl içinde denize karışacağını söylüyor. O yüzden bölgeye yolunuz düşerse uğramamazlık etmeyin deriz.