Mobilemenu
Profile

Doğanın Ele Geçirdiği Yerler

Bazen bir yerlere uzun zamandır uğramadığımız zaman içimizden "acaba orada neler olmuştur?" diye geçiririz ya... Peki, ya insanların tamamen terk ettiği yerlerde neler oluyordur sizce? Sorunuz cevabı çok basit, doğa geliyor ve geri alıyor! İnsanlar tarafından kaderine bırakılmış mekanlar ve eşyaların doğayla buluşmasında bakın neler olmuş...

Doğa bir köyü ziyaret ederse…

Çin’de bulunan Shengsi Köyü doğanın gücünü ve zarafetini gösteren en önemli örneklerden birine ev sahipliği yapıyor.

Bir balıkçı köyü olan Shengsi'nin insanlar tarafından terk edildikten sonra pek uğrayanı olmamış. Yıllar içinde neredeyse her eşyasıyla korunan evler yavaş yavaş dipten ve derinden gelen doğanın eline geçmeye başlamış. Ve sonunda yemyeşil bir köye dönen Shengsi dünyada görüp görebileceğiniz en ilginç yerlerden birine dönüşerek turist akınına uğramaya başlamış.

Bu gelişmelerin ardından koruma altına alınan köy artık kontrollü olarak doğanın kucağına bırakılmış durumda ve her geçen gün güzelliğine güzellik katarak doğanın mucizesini kanıtlamayı sürdürüyor.

Arabayı görüyor musunuz?

ABD’den bir fotoğrafla başlayalım. Kuzey Carolina’da, Greensbro yakınlarında bir mahallede çekilen bu fotoğrafa biraz dikkatli bakmak lazım. Belli ki uzun süredir orada olan ve sahibinin terk ettiği ya da yerini unuttuğu bir FIAT 1100 Sedan doğanın hışmına uğramış görünüyor. Ama bunu dikkatlice bakmadığımız sürece anlamamız zor.

FIAT’ın 1962 ile yılından itibaren ürettiği bu araç büyük ihtimalle alındıktan kısa süre sonra sahibi tarafından unutuldu. Eh, aradan geçen birkaç yılda kimse sahiplenmeyince de doğa “bir gel bakayım sen şöyle” diyerek otları ve dallarıyla aracı ele geçirerek onu bir nevi koruması altına aldı. Buradan çıkarılacak sonuç: Arabanızı nereye park ettiğinizi sakın unutmayın, kimse almazsa, birkaç yıl içinde doğa gelip alır.

Evin davetsiz misafiri var…

Beklenmedik ya da davetsiz ziyaretçileri kimse sevmez. Ama bir şekilde ister istemez onlara da katlanmak zorunda kalırız. Fakat doğa ortasında terk edilmiş bu evin ziyaretçisi bu kez farklı. Geçici değil, yatıya gelip her şeyi ele geçirmiş.

Adeta planlı ve programlı şekilde, yavaş yavaş evi içten ele geçiren doğa kocaman bir ağaçla bu operasyonunu büyük bir zaferle sonlandırmış gibi görünüyor. Eve davetsiz misafir gelecekse de böyle olsun diyor aslında insan içinden.

Bisikletinizi doğada bırakmayın, ağaç kapar…

Evet, başlık her şeyi açıklıyor değil mi? Büyük ihtimalle bir orman gezisi sırasında küçük bir çocuk bisikletini ağaca dayıyor ve sonra nereye koyduğunu unutuyor. Ailesi de geç olduğu için bisikleti aramaktan vazgeçip evlerine geri dönüyor. Hikayeyi biz uydurduk ama şu fotoğrafa da epey gerçekçi şekilde uyuyor.

Ağaç büyüdükçe bisikleti de gövdesine katıp adeta “gel sen benim ol” diyor ve geçen yılların ardından ağaç ile bisiklet bütünleşiyor. Doğada gerçekten de tüm mucizeler mümkün.

Doğa her yere sızar… her yere

İnsanlar olmazsa onların kullandıkları yerler bir süre sonra doğa tarafından ele geçirilir. Bunu anladık ama gerçekten de her yeri mi, mesela tuvaletler bile mi? Cevap veriyoruz: Evet.

Bu örnekte de görebileceğimiz gibi, kullanılmayan bir fabrikanın tuvaletleri de doğa tarafından ziyaret ediliyor ve ortaya avangard sanatın ustası Marcel Duchamp’ın ünlü tersine çevrilmiş pisuarını bile gölgede bırakacak bir sanat eseri çıkabiliyor.

Herhalde bir tuvalet ancak böyle, yani doğa tarafından ele geçirilince bu kadar estetik görünebilirdi.