Mobilemenu
Profile

Doğanın Kalbinde En İyi 5 Ekolojik Tatil Köyü

Bütünüyle doğal malzemelerden ve elbette doğanın ortasında biraz tuzlu fiyatlarla da olsa konaklayabileceğiniz 5 ekolojik tatil köyü listemizde.

Soneva Kiri Eco Resort, Tayland

Tayland'daki Koh Kood'da çevre dostu bir tatil merkezi olan Soneva Kiri'de sadece bambu gibi yerel sürdürülebilir malzemelerden yapılmış birçok ağaçsı ev bulunuyor. Bu ekolojik tatil köyünde hem tek kişilik hem de aile boyu ikamet edebileceğiniz evler mevcut.

Ufak ve şirin bu ağaç evler dışında tatil köyünün size sunduğu imkanlar ise inanılmaz. Ağaca bağlı özel ufak bölümlerde denize karşı kahve ya da başka şeyler içebileceğiniz yerler, film izleyebileceğiniz ağaç sinema ya da çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz doğal çocuk parkaları. Burası bir nevi “dünya varmış” diyebileceğiniz yerlerin başkenti.

Magic Mountain Lodge, Şili

Gerçek gibi gözükmüyor, değil mi? Yeşil renklerle kaplı, hikaye kitabı kapağı benzeri pencereler ile çevrilmiş ve etrafından küçük şelaleler akan bir dağda çekilen bu resimde emin olun ne photoshop ne de başka bir hile yok.

Şili'de bulunan Huilo Huilo özel doğa rezervi üzerindeki Magic Mountain, kesinlikle dünya üzerinde görebileceğiniz en mükemmel yerlerden biri. Ormana bakan 13 sihirli odadan birinde kalmanın maliyeti elbette biraz tuzlu ama vaat edilen deneyim de inanılmaz. Devasa ağaç gövdelerine sahip sıcak küvetler, askıdaki halat köprüsünde sabah yürüyüşü ya da ağaçtan balkonlarda gün batımı manzarası... Paketin içine bütün mucizeler dahil ve tüm malzemeler yüzde yüz doğadan ve doğayı mahvetmeden yapılmış.

Panchoran Retreat, Bali

Kariyerini, dünyada tropikal tatil köyleri kurmaya ant içerek geçiren bir mimar, Bali'de bir nehir geçidinde 25 dönüm arazi satın aldı ve bambu konusunda uzmanlaşarak bu bitkiyi doğal evler yaratmak için kullanmaya başladı. Lind Garland adlı bu mimar yıllarca uğraştıktan sonra arzu ettiği ekolojik tatil köyünü açtı ve gören herkesi kurduğu köye hayran bıraktı.

Konaklamak biraz pahalıya mal oluyor evet ama tamamen ekolojik odalar ya da asma şeklinde yapılan salonların içinden geçerken “dünya içinde başka bir dünyaya geçtik bu paraya değer” diye düşünebilirsiniz. Gecelik 3.000 dolara kiralayabileceğiniz bu bambu evler doğa ile sanatı buluşturan bir mimari mucize olarak kabul ediliyor.

Lapa Rios Ecolodge, Kosta Rika

Kosta Rika'da bulunan Lapa Rios Ecolodge bambu ve sürdürülebilir ahşaptan yapılmış özel bir tatil köyü.

Orta Amerika'nın son kalan ova tropikal yağmur ormanları arasında, 1.000 dönümlük bir alana yayılan bu tatil köyünün her odasında deniz manzarasını bulabilir, ortak kullanım alanlarında hamakta sallanabilir ya da bungalow evlerde eş dostla bir şeyler içebilirsiniz.

Tatil köyünün en az kendisi kadar ünlü açık hava terasında ise tatil köyü sahipleri tarafından birçok parti düzenleniyor. Kahvaltılar ve geniş sofralı akşam emekleri de yine bu terasta yapılıyor. Böyle söyleyince ihtişamlı bir şey gibi görünse de gerçek öyle değil zira bu tatil köyünün yapımı sırasında tek bir ağaç bile kesilmemiş. Hem Kosta Rika hükümeti hem de tatil köyü sahipleri hem bu konuda hem de çevre kirliliği konusunda aşırı hassas. Olur da yolunuz düşer ve ormanda bir yürüyüşe çıkarsanız bir fıstık kabuğunu bile yere atmayın deriz.

Treehouse Point Eco Resort, Washington

Listemizi ABD’den şahane bir örnekle bitirelim. Snoqualmie Vadisi yakınlarında bulunan Treehouse Point tesisi, kendisini ziyaret eden turistlere ağaçlara asılı köprülerle tamamlanmış, beş tane sevimli ev vaat ediyor.

Bir nehrin bitişiğinde bulunan bu çevre dostu tatil köyü, doğa koruma ve eğitim merkezi olarak da işlev görüyor ve turistlere diledikleri takdirde özel atölyeler halinde doğayı koruma dersleri de veriyor.

Benzersiz evlerine ek olarak, tesiste bir kütüphane, bir yemekhane ve ortak alan olarak tasarlanan bir ana ev de yer alıyor. Tabii ki bu alanların tamamı ağaçtan ve sürdürülebilir ahşaptan imal ediliyor. Köyün kurucusu Pete Nelson, ülke çapında özel ağaç evleri tasarlayan en popüler isim olarak biliniyor.