Mobilemenu
Profile

Doğanın Mucizesi 5 Taş Yapı

Peri Bacaları, Türkiye

Elbette ülkemizden bir örnekle listemize başlamalıydık!

Milyonlarca yıl önce yanardağların patlamasıyla oluşan yumuşak volkanik küller bir tüf tabakası oluşturmuştu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Yağmurun çatlaklardan sızıp tüfü aşındırması, ısının ve soğuyan havanın, akabinde ise rüzgarların devreye girmesiyle ise milyonlarca yıl içinde bu yapılar mantar tipinde şapkaları bulunan konik taş yapılara dönüştü. Yerel halk ise görünüşünden dolayı bu yapılara Peri Bacası demeyi uygun gördü.  İşte ülkemizin ve dünyanın en önemli kültürel varlıklarında biri olan Peri Bacaları da böyle ortaya çıktı. Bugüne kadar milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen bölge UNESCO Dünya Miras Listesi’ne de alındı.

Giant's Causeway, Kuzey İrlanda

Görüntüsüne baktığınızda tamamen insan eliyle yapılmış gibi görünüyor. Ama yanlış tahmin. İrlanda'daki The Giant's Causeway (Devler Kaldırımı)'in birbirine geçen bazalt sütunları tamamen doğal bir fenomen ve eski bir volkanik patlama sonucu yüzyıllar içinde bu hale geldiği bilim insanları tarafından kanıtlandı.

Oldukça sıvı olan ergimiş bazalt, yaklaşık 50 ila 60 milyon yıl önce geniş bir lav platosu oluşturdu ve soğuyunca kuruyan çamurunkine benzer şekilde daraldı. Sonunda ise ortaya üst üste dizilmiş gibi duran gayet düzenli taş yapılar ortaya çıktı.

Adeta başarılı bir inşaat şirketinin çalışması gibi gözükse de gerçek bu. Ama elbette bu durum eski çağ insanlarının efsaneler yaratmasına engel olmadı. Söylentiye göre tarih öncesi çağlarda devler birbiriyle kapışmış ve o kavgalar sonucunda ortaya bu taş yapılar çıkmış. Hala İrlanda’nın en popüler turistik mekanı olan bu kayalıklar UNESCO Dünya Miras Listesi’nin de bir parçası.

Taş Ormanı, Çin

Çin’in Shilin bölgesinde bulunan bir dizi kalker oluşumu gerçekten de sahip olduğu adı hak ediyor: Taş Orman.

Etrafında bulunan ağaçlı ormandan çok daha yüksek, kule şeklindeki kaya parçalarına ev sahipliği yapan bu ormanın yaklaşık 270 milyon yıllık bir tarihi var. Kireçtaşı olan bu kaya parçaları o kadar yüksek ki üstüne tırmanmak mümkün değil.

Özellikle 80’li yıllarda Çin’in nispeten biraz daha dünyaya açılmasıyla birlikte keşfedilen ve her yıl binlerce turisti ağırlayan bu ormanda bugün özel halatlı köprüleri geçerek gezmek mümkün.

Ormanın 96.000 dönümlük bir alanı kapladığı düşünülüyor. Ayrıca taş ormana ek olarak, Zhiyun Mağarasında yaklaşık 720 dönümlük bir alana yayılmış bir taş dondurma da mevcut.

Bryce Canyon, Utah

Amerika'nın en görkemli ve en güzel yerlerinden biri olan Utah'taki Bryce Kanyon Milli Parkı, 'hoodoos' olarak adlandırılan jeolojik yapılardan oluşan devasa bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Bryce Kanyonu’ndaki yapılar tamamen  erozyon sebebiyle oluşmuş. Yaklaşık 36.000 dönümlük alana yayılan bu dev taş kuleler çevresindeki milli parklar ve kanyonlar kadar ilgi çekmese de özellikle arkeolojik olarak çok fazla önem taşıyor.

Eğer Utah’a giderseniz birçok yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapan kanyonu özgürce gezebilir ve rehberlerden yardım alarak manzarayı görebileceğiniz en iyi 13 yerden birine konuşlanarak eğlenceli bir gün batımı yaşayabilirsiniz.

Valley of the Moon, Arjantin

Dünyanın en tuhaf ve en ihtişamlı doğal taş yapılarından bazıları Arjantin'deki Ay Vadisi’nde bulunur. Yaklaşık 153.000 dönümlük alanı kaplayan bu park, yüz milyonlarca yıl önce, dinozorların üzerine çıktığı andan itibaren manzarası değişmeyen adeta yabancı bir gezegenin yüzeyine benziyor.

Vadiye ulaşmak pek kolay değil Yalnızca bir rehber eşliğinde ulaşılabiliyor. Buna rağmen bölgeye turist akını hiç kesilmiyor. Bölgenin giriş kapısında muhteşem sahil parklarını ve Mars kızıl kayalarını görmek için araç turuna çıkmaya hazır yüzlerce insan bekliyor. Özellikle top şeklindeki taş yapılar ise eline akıllı telefonunu ya da fotoğraf makinesini alan herkesin favorisi.