Mobilemenu
Profile

Doğanın Yarattığı 6 Muhteşem Havuz

Giola Lagünü, Taşöz, Yunanistan

Astris köyünde yer alan Giola Lagünü teraslı kayalara doğanın özenle oyduğu doğal bir yüzme havuzu.

Pek popüler olmayan ve biraz da bu nedenle sadece yerel halk tarafından bilinen bu doğal havuz epey sapa bir yerde kalıyor.  O yüzden bir yere kadar arabayla gittikten sonra birkaç saat de yürüyüş yapmanız lazım. Ama harika deniz manzaralı bu ışıltılı sulara geldiğinizde tüm yorgunluğunuza değiyor.  

Fingal Mağarası, Staffa, İskoçya

İskoçya'nın Inner Hebrides Adası'ndaki bir deniz mağarası olan Fingal, eski bir lav akışı içinde altıgen şekilde birleştirilmiş bazalt sütunlar tarafından oluşturulmuş.

Katedral benzeri kemerli çatısı sayesinde muhteşem bir akustiği olan mağaranın içinde ise saklı bir havuz var. Adeta bir yüzme şampiyonasındaki gibi dikdörtgen şeklinde uzunca ilerleyen havuzda yüzmek de serbest.

Hatta isterseniz bütün mağarayı yüzerek gezebilir akustiği deneyimleyip, yine doğanın yarattığı muhteşem iç mimariyi gözlerinizle görebilirsiniz.

Havasu Şelalesi, Büyük Kanyon, Arizona

Büyük Kanyon'un Arizona kısmında, kızılderililerin aşiret topraklarında bulunan Havasu Şelalesi, sıcak ve kuru Büyük Kanyon içindeki ender vahalardan birisi.

Yaklaşık 100 ayaklık bir yükseklikten atlayarak dalabileceğiniz bir doğal havuza dökülen şelale yerliler tarafından uzun yıllar boyunca kutsal kabul edilmiş. Şelalenin aktığı doğal havuz yüksek oranda kalsiyum ve karbonat içerdiği için bir nevi şifa merkezi olarak da kullanılmış.

Çevredeki kıpkırmızı kayaçların karşısında mavi ve yeşile çalan rengiyle tam bir kontrast oluşturan doğal havuzun sıcaklığı ise gece ile gündüze bağlı olarak epey değişebiliyor.

Gizli Kumsal, Marieta Adaları, Meksika

Meksika Nayarit sahilinden birkaç kilometre uzaktaki Marieta Adaları'nda bulunan Hidden Beach (Gizli Kumsal) sadece, gelgit düşük olduğunda erişilebilen, bol güneş altında sırlı bir krater.

Aslında burası, teknik olarak, yapay bir havuz, çünkü askeri denemeler sırasında kazara oraya gelen bir bombanın patlamasıyla ortaya çıkmış. Ama asıl işi elbette doğa yapmış çünkü bombanın yarattığı o delik yerin altındaki gizli havuzun da ortaya çıkmasını sağlamış. Tertemiz suyu ve içinde o güne kadar ilk kez rastlanan birçok deniz canlısının olduğu havuz şu an koruma altında. Derinliği içlere doğru artan ve henüz tam olarak hesaplanamayan bu esrarengiz yer doğanın saklı cennetlerinden biri olmaya aday.

Hillier Gölü, Batı Avustralya

Batı Avustralya'nın güney sahillerindeki bir tuzlu göl olan Hillier Gölü, deniz tuzu alanlarında yaşanan bir mikro olaydan kaynaklandığı tahmin edilen pembe rengiyle dikkat çekiyor.

Ölü Deniz olarak da bilinen bu doğal havuzda yüzmek serbest ama oraya ulaşmak biraz meşakkatli. Zira kara ya da deniz yoluyla bölgeye uğrayan pek araç yok. Deniz ortasında bir adacık gibi olan yere belgesel ekipleri ya da gerçekten meraklı maceracılar helikopter kiralayarak gidiyorlar. Kısacası burayı gerçekten merak ediyorsanız onu görmek için bile bir maceraya atılmanız şart.

Öschinensee Doğal Havuzu, Lötschberg, İsviçre

Buzul dereleri ile beslenen tertemiz bir dağ gölü olan İsviçre'nin Lötschberg bölgesindeki Öschinensee Doğal Havuzu, yeşil kayalıklarla kaplı zirvelerle çevrili muhteşem bir manzaranın içinde saklı bir cennet gibi duruyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn'un bir parçası olan Öschinensee’ye teleferik ile ulaşılabiliyor. Yürüyüşçüler, kayakçılar, yüzücüler ve doğa severler için harika bir cazibe merkezi olan bu doğal havuzda yüzmek serbest ama önceden uyaralım: suyun sıcaklığı oldukça düşük.