Mobilemenu
Profile

Dört Başı Mamur Bir Atlet: Mark Healey

Bir insan düşünün hem sörf yapıyor, hem usta bir dalışçı hem macerasever bir denizci hem de aklınıza gelebilecek her şey. “Bu insan değil, bu robottur” diyebilirsiniz ama yanlış çünkü böyle bir insan gerçekten var. Adı da Mark Healey.

Mark, henüz 10 yaşındayken içindeki adrenalini keşfetmiş. Ama uzun süre boyunca bu aktifliği nereye kanalize edeceğini bilememiş. Küçükken yüksek noktalardan denize dalmayı seven Mark, zamanla bu kez denizin altını merak etmeye başlamış.

Önce su altında nefes tutma denemeleri yapan çocuk Mark, zamanla bu kez dalış yapmaya başlamış. “Yahu madem sudayım dur bir de sörf yapmayı deneyeyim” demesi ise belki de hayatında verdiği en doğru karar olmuş.

Zira Mark, onlarca tutkusu içinde en fazla sörf yapmaktan keyif aldığını fark etmiş. Zamanla sörf yapma konusunda uzmanlaşınca ise her sörf delisi gibi büyük dalgaların peşine düşmüş. Ama Mark sörf için kendini paralarken diğer tutkularından da asla vazgeçmemiş.

Mark’ın özellikle su altında nefes tutma konusunda rekorlar kitabına giren bir performansı var. Altı, evet evet tam altı dakika boyunca su altında nefesini tutan Mark, olağanüstü bir performansa imza attı. Aynı zamanda dalış tutkusundan da vazgeçmeyen aslan parçası bir yandan da serbest dalış uzmanı olmayı ihmal etmedi. Mark’ın bilhassa köpek balıkları eşliğinde yaptığı dalışlar epey ilgi çekiyor ve o da sörf yapmaktan fırsat buldukça bu epey sevdiği hayvanların yanına dalmayı ihmal etmiyor.

Peki, böylesi muhteşem bir atletin doruk noktası ne olabilir? O öldükten bin yıl sonra bile hatırlanacak, “evet ya o adam şöyle acayip bir şey yapmıştı” dedirtecek aksiyonu hangisi?

Cevap epey basit: Dev dalga sörfü. Mark, kariyerinin ilerleyen noktalarında tam bir dev dalga sörf uzmanı oldu ve yaptığı muhteşem hareketlerle adını duyurdu. Daha sonra büyük sponsor ve organizasyon şirketleriyle anlaşan Mark, özel gösteriler yaptı. Bunlar arasında seçim yapmak zor ama en güncel ve en popüleri şüphesiz Meksika’da dev dalga üzerinde yaptığı inanılmaz sörftü.

35 yaşındaki atlet, bu video için aylarca uğraştı. Antrenman, doğru dalganın yakalanması ve o dalga üzerindeyken yapılacak doğru açılı çekimler epey önemliydi. Tüm bunların senkronize ayarlanması ve doğru anın gelmesi ile de ortaya belki de tarihin en iyi sörf videolarından biri çıktı.

Bu videonun ardından komple atlet olma konusunda üstüne “kapattık kardeşim” tabelası asması gereken Mark, emekli oldu. Artık sadece özel gösteriler için sörf tahtasına çıkıyor. Diğer tutkuları dalış için ise hala arada denizin altına iniyor.

Bir yandan spor yapmayı sürdüren Mark, diğer yandan da balık tutmak üzerine TV programları yapıyor, kendi açtığı özel eğitim merkezlerinde hem sörf hem de serbest dalış üzerine dersler veriyor.

“Sörf en büyük tutkum ama dalmayı ya da suyla ilgili diğer sporları da epey seviyorum. Tek bir seçim yapmam her zaman çok zor oldu o yüzden ben de her tutkumun üzerine özenle gittim ve kendimi mutlu etmeyi başardım.”

Ne diyelim, sporu hayatının parçası değil, bizatihi hayatı yapan Mark umarız macerasına dilediği gibi devam eder.