Mobilemenu
Profile

Dört Dörtlük Bir Rekor

Bisiklet üzerinde arka arkaya üç ters takla atmayı şimdiye kadar başabilen iki bisikletçi var: Jed Mildon ve James Foster. Bu inanılmaz hareket ilk defa 2011’de Mildon tarafından gerçekleştirilirken, sporseverler bir yıl sonra Kaliforniyalı sporcu Foster’ın üçlü taklasıyla heyecana doymuş ve hikayenin en güzel kısmı da burada başlamıştı.

Rekor kırmak alışkanlık yapmış olacak ki, takip eden dönemde iki sporcu iddiayı daha da arttırıp “quad backflip” yani dörtlü ters takla atmak için çalışmaya başladılar. BMX dünyası için üçlüsü bile henüz çok yeniyken girişilen bu macera sporseverleri heyecanlandırmış olsa da sporcuları oldukça stresli bir döneme sokmuştu. İkilinin denemeyi aynı anda yapacak olmasını ve organizasyonun NBC tarafından yayınlanacak olmasını da hesaba katarsanız, Jed ve Foster’ın üzerindeki yük daha da anlaşılır olacaktır!

Binlerce hayranın merakla beklediği dörtlü ters takla için tüm güçleriyle çalışan sporcuların işi hem zihinsel hem de fiziksel olarak hiç de kolay değildi elbette. Ancak bu adamlar daha önce de imkansız olarak görülen rekorlara imza atmışlardı ve bu sefer de kolay kolay vazgeçecek gibi görünmüyorlardı. Mildon’ın ilk çabaları Yeni Zelanda’daki kötü hava koşulları ve giderek azalan morali yüzünden çok güzel sonuçlar vermezken, Foster dünyanın diğer ucunda, California’da hedefe daha yakın görünüyordu. Tam da bu sırada Foster kardeşin kardeşe yapmayacağı bir kıyak yaparak, Mildon’ın rekordan önce daha fazla antrenman yapabilmesi için kendi denemesini askıya aldığını açıkladı.

Kader dışında her şeyin çok adil olduğu bu hikayede işler, Foster’ın bir gösteri için takımı Nitro Circus’la Yeni Zelanda’ya gitmesiyle değişti. Gösteri sırasında birkaç kaburgasını kıran centilmen sporcu, Mildon denemelerine devam ederken, bir süreliğine bisikletinden uzak durmak zorunda kaldı. Gel zaman git zaman, bu kez dörtlüye yakın olduğunu söyleyen kişi Mildon oldu ve bunun üzerine Foster da rekor için BMX’ine geri döndü. Talihsizlikler, denemelere başladığında da Foster’ın peşini bırakmadı ve Amerikalı tekrar aynı sakatlığı yaşadı. Foster en sonunda bu görevi tamamlayamayacağını kabul edip, rekor denemesinden vazgeçti.

Yaşanan bu talihsizliğin ardından, Mildon rekor denemesi için Foster’ın yanına, Maryland’e geçti. Ne vefa ama! Ancak burada yaptığı çalışmalar da çok iyi gitmiyordu ve dörtlü ters takla rüyası herkesin en başından beri söylediği gibi git gide daha imkansız görünmeye başlamıştı. Ancak Jed Mildon aniden verdiği kararla herkesi şaşkınlığa uğrattı. Mildon atlama denemelerine hava yastığı olmadan devam edecekti! Evet, hava yastığının iniş alanından çekilmesini istiyordu. Söz konusu rampayı düşündüğünüz zaman bu kulağa çok da mantıklı bir hareketmiş gibi gelmiyor ancak bir rekor da kolay kolay kırılmıyor.

Mildon denemelerine hava yastığının ortadan kaldırılmasından sonra, tabii ki ekipten kimsenin içi rahat değildi, devam etti. Artık toprak zemine kontrolsüz inme şansı yoktu ve çok da neşeli sonuçlanmayan talihsiz birkaç atlayış yapmıştı bile. Dörtlü atlayışın gerçekten imkansız olduğu ve Mildon’ın bunu gerçekleştiremeyeceği hatta daha da kötüsü kendine ciddi anlamda zarar vereceği düşünülürken; her atlayış Yeni Zelandalı sporcunun kendine güvenini daha da arttırmıştı. Risk her zamankinden daha da büyüktü; tek yapması gereken doğru anı yakalamak, bedeniyle bisikleti arasındaki müthiş koordinasyonu sağlamak ve güzel bir iniş yaparak yer çekimine karşı zaferini ilan etmekti.

İki bin yıl önce de olsa Virgil doğru söylemişti, çalışmak her şeyi fethediyordu, gerçekten de. Aylar süren denemelerin ardından bisikletiyle arka arkaya dört ters takla atıp müthiş bir iniş yapan Mildon, tarihe geçti. Bize imkansızı yaşatan ve BMX’e yeni bir heyecan getiren rampa yürekli çocuk! Teşekkürler…