Mobilemenu
Profile

Dünden Bugüne Snowboard

Beyaz kar taneleri gökyüzünden süzülürken, o eşsiz manzaranın keyfini sürmek yerine, ince bir tahta üzerinde uçsuz bucaksız tepelerden aşağı kaymayı denemek, doğaya karşı epey sıra dışı bir meydan okuma içgüdüsü olsa gerek! Peki, bu meydan okumayı ilk hayata geçiren kimdi dersiniz? … Gerçek anlamda ilk snowboard’un kim tarafından icat edildiğini söylemek oldukça güç olsa da, belli başlı bazı isimlerden söz etmemiz mümkün.

Kabul edilebilir ilk snowboard örneklerinden biri 1929 Yılında M.J. Jack Burchett tarafından yapıldı. Burchett, kontrplak bir tahta kesmiş, ardından at dizgini ve çamaşır ipleriyle ayaklarını tahta üzerine sabitlemeyi denemişti.

Daha sonra 1965 Yılında Michigan’da Mühendis Sherman Poppen, kızı için “Snurfer” adında bir oyuncak yarattı. Poppen, iki kayağı birbirine bağlayıp, burun kısmına bir ip koyarak Snurfer’ı yaptı. Kızının arkadaşlarından çok sayıda talep gelmesi üzerine, Poppen bu fikrinin lisansını almakta hiç gecikmedi ve Snurfer, üretildikten sonra sadece bir yıl içinde yarım milyondan fazla sattı.

Poppen, Snurfer kullananlar arasında yarışlar düzenlemeye başlamıştı ve yarışçılar arasında, daha sonra snowboard tarihinde adından çokça söz ettirecek olan Jake Burton adında bir genç de vardı. 1969’da Burton, Snurfer ile yarışırken, Dimitrije Milovich, kolej yemekhanesinin tepsisi ile yamaçlardan aşağı kaydıktan sonra, snowboard üretme fikrine kapıldı. Milovich’in sörf tahtası tasarımına dayanan snowboard tahtaları, metal bir çubuk ile güçlendirilmiş kayak tipi bir tabana sahipti. Tasarım açısından öncü bir ekipman olan Milovich’in 1972’de ürettiği “Winterstick”, snowboard sporunun günümüzde en bilinen markalarından biri haline geldi.

1977’de Jake Burton üniversiteyi bitirip, Vermont’a taşındı ve Snurfer’ın kendine ait versiyonlarını yapmaya başladı. İlk snowboard tahtaları ince tabakalı sert ahşaptandı. Burton, Snurfer yarışmalarında kendi snowboard tahtasını kullanmaya başladı ve çok sayıda galibiyet aldı. Başarısının sırrı; sonwboard tahtası üzerinde kullandığı bağlayıcının, kullanan kişiye tahta üzerinde inanılmaz bir kontrol imkânı vermesiydi ve bu kontrol imkânı diğer rakipleri ile kıyaslanamayacak kadar iyi bir seviyedeydi. Diğer taraftan Tom Sims, 1977’de ilk snowboard’larını yapmaya başladı. Sims snowboard’lara bağımlılık derecesinde bağlıydı. Bir tahtanın altını alüminyum ile kaplayıp, üzerine bir parça halı yapıştırarak, kendine ait ilk snowboard’u yapmıştı.

80’lerde snowboard’lar kusursuzluktan oldukça uzak olsalar da yavaş yavaş şekil kazanmaya başladılar. Ancak kayak teknolojisinin gelişmesi için zamana ihtiyaç vardı. 1974 yılında tabanında P-tex bulunan Winterstick çok sükse yaptı ve yok sattı. 1980’de ise Burton ve Sims, P-tex ve diğer kayak teknolojilerini snowboard’larında kullanmaya başladı ve günümüzde kullandığımız snowboard tasarımlarının temelini atmış oldu.

Son yıllardaki gelişmelerden genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse; esnekliği arttırmak için karbon kiriş kullanımı, snowboard tahtalarının daha hafif ve sağlam olmasını sağlamak için melez ahşap kullanımı, ağırlığı düşük metal malzemeler, kenarları yuvarlatılmış kauçuk destekler ve kavrama bantları şeklinde listeyi uzatmak mümkün.