Mobilemenu
Profile

Dünyada Kaykay

Hemen hemen dünyanın her yerinde, özellikle gençler arasında popüler olan kaykay, özellikle icat edildiği ABD'de çok yaygındır ve burada yaklaşık 7 milyon kaykaycı olduğu tahmin edilir. Bu yoğun talep sebebiyle dünyanın her yerinde binlerce kaykay mağazası ve kaykay parkları bulunmamaktadır.

Örneğin, Brezilya’da gençlerin futboldan sonra en yaygın olarak yaptığı sporlardan biri kaykaydır. Uzakdoğu'da en çok kaykay yapılan ülkelerin başında da Japonya gelir ancak burada kaykaycılar devlet tarafından engellenmekten ve kaykay parklarının yalnızca büyük şehirlerde olmasından da şikayetçiler! Ayrıca Japonya tıpkı ABD, Kanada, Almanya gibi kendi kaykay markasına sahip olan nadir ülkelerdendir.

Almanya'da kaykay sporu epey yaygındır ve geçmişi hemen hemen ABD ile eş zamanlıdır; hatta Stuttgart kentinde kaykayla ilgili bir müze bulunmaktadır.

Pek çok genç Hollanda'da da kaykayla ilgilenmektedir. 2007 Vans Dünya Kaykay Şampiyonası’nın Rotterdam’da yapılmasıyla bu spora olan ilgiyi en üst seviyeye taşımıştır.