Mobilemenu
Profile

Dünyada Kutsal Kabul Edilen 5 Dağ

Inyan Kara, ABD

Güney Dakota’da bulunan Inyan Kara, Wyoming’in kuzeydoğu köşesi boyunca uzanıyor.  1942 metrelik bu dağ, Kara Tepeler olarak bilinen sıradağların en yükseklerinden biri.

George Armstrong Custer tarafından1874 yılının Temmuz ayı başlarında ilk kez tırmanılan Inyan Kara’nın hikayesi burada bitmiyor elbette.

Çünkü George Armstrong Custer, zirveye büyük bir muzaffer komutan edasıyla çıktıktan ve oraya ayak basan ilk insan olmanın mutluluğunu yaşadıktan sonra kayalara oyulmuş çeşitli figürler ve yazılar görür. Evet, burası yerliler tarafından yüzyıllar önce keşfedilmiş ve kutsal kabul edilen bir dağdı ve tepesine de bir tür dilek ve adak amacıyla birçok figür ve resim çizilmişti. Kısacası Kızılderililer beyaz adamdan çok ama çok önce zaten burayı keşfetmiş ve kutsallaştırmıştı.

Olimpos Dağı, Yunanistan

Mitoloji ile az çok ilgisi olan herkes Olimpos Dağı’nda olup bitenlerin en azından bir kısmını bilir. Genel olarak, Zeus ve Hera tarafından yönetildiği ve Olimpiyat Tanrılarının evi olarak bilinen Olimpos Dağı, antik Yunanlılar tarafından da kutsal kabul ediliyordu.

2912 metre yüksekliğindeki dağ Yunanistan’ın da en büyük zirvelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Skala zirvesinden Mytikas zirvesine çıkan son bölüm bugün dağcılar arasında oldukça popüler. Her yıl ortalama 10 bin kişi Olimpos Dağı’na tırmanıyor ve bunların büyük bir kısmını da mitoloji meraklıları oluşturuyor.

Taranaki Dağı, Yeni Zelanda

Yaygın olarak Egmont Dağı olarak bilinen Taranaki Dağı, Yeni Zelanda'daki North Island'ın batı kıyısında yer alıyor. 2.518 metre yüksekliğindeki bir volkan olan dağ son olarak  ondokuzuncu yüzyılın ortalarından aktifti.

Taranaki, adını yerli bir kabileden alıyor. Avrupalı ​​kaşiflerin Yeni Zelanda'yı ilk kez ziyaret etmelerinden önceki yıllarda, Taranaki kabilesinin halkı, yanardağı çevreleyen düz ovalarda yaşıyormuş. Dağı doğdukları yer olarak kabul eden yerliler, yamaçlarını sulamış ve evlerini oraya kurmuşlardı. Dağda yaşanan patlamalarda büyük zarar görmelerine rağmen bölgeye terk etmeyen kabile yüzyıllar boyunca yaşamlarını kutsal saydıkları dağda sürdürmüş.

Kailash Dağı, Tibet

Güneybatı Tibet'teki Gangdisê Sıradağları'nda yer alan 6,638 metre yüksekliğindeki Kailash Dağı dünyanın en yüksek dağlarından biridir.

Bu çarpıcı güzellikteki zirve, toplamda 4 ayrı dinin (Bon, Budizm, Hinduizm ve Jainizm) mensupları tarafından kutsal kabul ediliyor. Bu zirve ayrıca bölgedeki birçok nehrin de kaynağı olarak ayrıca saygı görüyor.

Binlerce yıl boyunca hacı olmak isteyen insanlar Kailash Dağı'nı ziyaret ettiler. Modern dönemde ise birkaç dağcı, Kailash Dağı'na tırmanma planları yapsalar da çeşitli nedenlerle engellendiler. 2001’de ise bölgede otoriter bir baskı kuran Çin hükümeti tırmanışların hepsini toptan yasakladı.

Everest Dağı, Nepal

Herkes biliyordur ama yine de hatırlatalım 8.848 metrelik yüksekliği ile Everest dünyanın en yüksek dağı. Ama tek özelliği bu değil.

İlk kez 1953 yılında Sir Edmund Hillary ve Tenzing Norgay tarafından tırmanılan dağ aslında daha önce de yüzyıllardır insanlara ev sahipliği yapıyordu. Bugün de bölgede bulunan bazı yerli kabileler tarafından Everest kutsal kabul ediliyor. Hatta bugün bile yerli Şerpa halkı dağcılara rehberlik hizmeti veriyor ve kutsal kabul ettikleri Everest’e insanları çıkarmadan önce kısa bir ayin gerçekleştiriyorlar.