Mobilemenu
Profile

Dünyadaki En İyi 10 Dalış Noktası

Güney Avusturalya / Büyük Bariyer Resifi / SS Yongala Batığı

Mantalar, stingray’ler, 150 kiloluk patates orfozları, deniz yılanları, her çeşit balık ve rengârenk yumuşak mercanlar, 1911 yılında Melbörn’den Cairns’e giderken beraberindeki 122 yolcusuyla birlikte suyun derinliklerine yol alan SS Yongala  batığına yuvalanmış haldeler. Bu noktada yapılan bir dalışla tüm hayatınızda görebileceğiniz her türlü sualtı canlısını bir kerede görebilirsiniz.

Bahama Adaları

Katıksız bir köpekbalığı ve yunus cenneti. Walkers Cay’de bir dalışta 150’den fazla siyah köpekbalığı görmek mümkün. Tabii bunu ister misiniz o başka! Grand Bahama adasındaysa açık denizdeki duvarın eteklerinde “bottle nose” ve “spotted” cinsi yunuslar fotoğrafçılara poz veriyor.

Kanada / Baffin Adası

Burada dalmak tecrübe istiyor. Kesinlikle kuru elbise giyilmeli. Ancak bundan sonra buzlar altında büyük “beluga” ve “bowhead” balinalarını seyredebilirsiniz.

Mısır / Kızıldeniz / Aida 2 Batığı

Brothers Adaları’na erzak ve fenerde çalışan işçileri taşıyan, Aida 2 gemisi 1957 yılında kötü hava koşulları nedeniyle kayalıklara çarparak batmış. Zaman içinde üzeri mercanlarla kaplanan bu gemi günümüzde dalmak için mükemmel bir batığa dönüşmüş! Küpeşte lion fish’ler ve palyaço balıklarının. Her zaman var olan akıntı sayesinde büyük açık deniz balıkları da buraya uğrar. Kızıldeniz’deki diğer dalış noktalarındaki aşırı sualtı trafiği bu batıkta olmadığından, çekiç köpekbalığı ve kaplumbağalar da günlük ziyaretçilerinden.

Papua Yeni Gine / Milne Bay

Milne Bay, sualtı yaşamı açısından Kızıldeniz’den bile zengindir, farklı balık türlerini barındırır. Burada henüz el değmemiş bakir bir sürü resif bulunduruyor.

Palau / Blue Corner

Ngemelis’in batı kıyılarındaki Blue Corner, dünyadaki en hareketli dalışlarının yapılmasına olanak veriyor. Burası plankton kaynayan bir kâsedir. Plankton ile beslenmek için köpekbalıkları, mantalar, ufak balinalar, balina köpekbalığı bile buraya gelir.

Little Cayman / Bloody Bay Wall

Bloody Bay Wall’da dalış çok sığdan başlar ve dik inen duvar sualtında çok dramatik bir görüntü verir. Bu duvar üzerinde Karayipler’e mahsus en ufak macro anemondan, balina köpekbalığına uzanan çeşitlikte sualtı canlısını görebilirsiniz. Bölgede dev tüp süngerler de bulunuyor. 

Galapagos Adaları

Darwin’in adalarında sualtında iguanalarla yüzerken, Cortez & Malpelo denizinde yüzlerce çekiç köpekbalığı size eşlik edecek. Sakın üzerlerine gitmeyin kaçarlar! Fotoğraf çekmek için az soluyup, doğru anı beklemeniz yeter. Onlar meraktan size geleceklerdir.

Kaliforniya / Channel Adaları

Dünyanın en büyük sualtı bitkisi olan kelplerden oluşan ormanlarda dalma şansını burada bulabilirsiniz. Kelp’in yarattığı üç boyutlu mavi dünyada yüzlerce değişik balık cinsi yer alıyor. Kelp orfozu, kırmızı akvaryum balığını andıran garibaldiler, deniz tavşanları… Santa Barbara’daki kalabalık kayalıklarda fokları görmek gayet doğal.

Meksika / Yucatan

Büyük buz devri sırasında kayalar arasında akan yağmur sularının, beraberinde eriyik mineralleri de yarıklardan aşağıya akıtmaları sonucu, “stacalites” ve “stalagmites” denilen sarkıtlar oluşmuş. İçlerinde Grand Cenote olarak adlandırılan mağara dekor bakımından nefes kesecek güzellikte. Carwash, Temple of Doom ve Tac Mahal bölgenin en büyük yüzme havuzlarıdır.