Mobilemenu
Profile

Dünyadaki En İyi Dağ Bisikleti Rotaları

Dağ bisikleti tutkunları için doğanın kucağında, rahat nefes alabildikleri bir yerde pedal çevirmek eşsiz bir deneyimdir. Sadece profesyoneller değil, bu işe yeni başlayan amatörler de şehrin gürültüsünden kaçıp huzurla sürüş yapabilecekleri yerler ararlar. Biz de onlar için yardıma koştuk ve dünyanın dağ bisikleti yapmak için ideal beş yerini bulduk.

Torridon, İskoçya

Aslında sadece dağ bisikleti için değil, doğanın kucağında huzur verici birkaç gün geçirmek için de eşiz olan bir yerle başlayalım. İskoçya’nın kuzeyinde bulunan Torridon bölgesi hem ferah doğası hem de zorlayıcı dağ parkurlarıyla aksiyon ve huzuru aynı anda yaşatan bir yapıya sahip.

Küçük ahşap köprüler ve ufak patikaların ardından başlayan zorlu yollar dağ bisikleti tutkunlarının vazgeçilmezidir. Torridon da tam olarak böyle bir parkura sahip. Kuzey dağlarını tırmandıkça oluşan iklim değişikliği ve taşlı yollar bir yerden sonra zorlayıcı olabiliyor. Eh, zorlu yollar da bu işin olmazsa olmazı zaten.

Fakat, bisikletçileri asla yalnız bırakmayan bir faktör zorlukları kolaylaştırıyor: Manzara. Sislerin arasından görülen küçük İskoç köyleri, göller ve ormanlar her defasında tüm bisikletçilere “buna değer” dedirtiyor.

Park City, Utah

2002’de Kış Olimpiyatları’na da ev sahipliği yapan Park City, dünyanın en iyi dağ bisikleti rotalarını bünyesinde barındıran bir coğrafyada yer alıyor.

Vahşi Rocky dağlarının eteklerinde doğal yollarla oluşan parkurlar bu bölgeyi dağ bisikleti tutkunlarının bir numaralı rotası haline getirmiş. Yaklaşık 2100 metrelik bir rotaya sahip olan Park City, ayrıca diğer birçok doğa sporu için de çok ideal bir yer. Olimpiyat hazırlıkları sırasında sayısı iyice artan kış sporu tesisleri, koşu yolları ve dağ bisikletçileri için açılan yeni patikalarıyla Park City, belki de dünya üzerindeki en iyi doğa sporları merkezi.

Dragon’s Back, Galler

Snowdonia National Park içinde bulunan ve dünyanın en eski parkurlarından birine ev sahipliği yapan Dragon’s Back, aynı zamanda bölgenin bir numaralı turizm kaynağı. Her yıl Avrupa ve Amerika’dan binlerce bisikletçinin akınına uğrayan Dragon’s Back birçok doğa sporunun yapılabileceği, katmanlı bir hizmet veriyor.

Dragon’s Back, isteyene dağ bisikleti, isteyene trekking, isteyene ise koşu alanları sağlayabiliyor. Bisiklet tutkunları olağanüstü güzel manzaralar eşliğinde sert sürüşler yapabilirken kimi zaman bastıran yağmur, şartları daha zorlayıcı ama aynı zamanda da eğlenceli hale getirebiliyor.

Yılın her mevsimi ziyaretçileri ağırlayan ve tam bir doğa sporları merkezi olan bölgenin sarp dağları dağ bisikletçileri için en ideal yerlerden biri. Özellikle sonbahar döneminde kum ve çakılla karışık olan yaklaşık 40 kilometrelik rotadan ilerlemek eşsiz bir deneyime dönüşebiliyor.

La Route Verte, Kanada

Bütünüyle kırsal bir rotaya sahip olan La Route toplamda 4.000 kilometre sürüyor. Bu devasa parkur Quebec’ten başlayıp Montreal’e kadar uzanıyor ve toplamda 8 alternatif yol bulunuyor.

Bu sekiz rotanın her biri muhteşem bir manzara vadediyor. Özellikle Laurentides dağlarının olduğu bölgeye yaklaşıldığı zaman bu manzaranın güzellik kat sayısı iki katına çıkıyor ve dağ bisikleti maceranız büyük bir keşfe de dönüşüyor. Bilinen en büyük bisiklet parkuru olan La Route, her seviyedeki bisikletçiye uygun koşullar sunuyor.

Salento – Puglia, İtalya

İtalya’nın güneyinde bulunan Puglia toplamda altı gün süren bir parkurun başlangıç noktası. Lecce, Otranto, Leuca ve Gallipoli’den geçip İtalya’nın güney sahilleri ve tarihi manzaraları eşliğinde eşsiz bir deneyime dönüşen yolculuk hem aksiyon hem de bir gezi atmosferi vadediyor

Salento Bölgesi olarak bilinen rota toplamda 30 kilometre sürüyor ve uzamanlar alabildiğine yavaş bir sürüşle tüm doğal güzellikleri keşfetmenizi öneriyor.