Mobilemenu
Profile

Dünyadaki Önemli Bisiklet Rotaları

Route du Comte Jean

Belçika bisikletin en çok sevildiği ülkelerden biri. Flaman bir generalin adını taşıyan rota 220 kilometre uzunluğunda. Bruj’de başlıyor, Fransa’nın kuzey kentlerine ulaşıyor. Dağ ve patika yolları ve kıyı rüzgarları biraz yorucu ama değer!

Salento-Puglia

İtalya’nın güney bölgesindeki rota genelde günde ortalama 30 kilometre pedal çevirip, altı günde tamamlanıyor. Bazıları bu rotayı bir ya da iki günde tamamlayabilir ama rotanın mottosu “slow-moving”, yani yavaş hareket. Güzergah boyunca tarihi ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Lecce, Otranto, Leuca, Gallipoli, Puglia ve Salento bölgesinin tadını çıkartmak şart.

Kuzey Yungas Yolu (Ölüm Yolu)

Evet, yanlış okumadınız bu rotanın lakabı Ölüm Yolu! Paraguaylı mahkumlar tarafından Bolivya’nın başkenti La Paz’ı Corioco’ya bağlamak için inşa edilen 60 kilometrelik parkur bu adı çok yağış alması, sisli yapısı ve uçurumlara komşu bariyersiz yolları nedeniyle almış. Yine de her yıl birçok bisikletçi burada fink atıyor!

 The West Country Way

Britanya’daki 405 kilometrelik rota Cornwall, Devon ve Somerset gibi yerleşim yerlerinden geçiyor. Özelliği kendinizi BBC yapımı bir doğa belgeselinde zannedebileceğiniz doğal güzellikleri.

Otago Merkezi Tren Yolu

Yeni Zelanda’da Clyde’dan Dunedin’e uzanan 160 kilometrelik yola her yıl 10 bin kişi çıkıyor. Ama bunların hepsi bisikletli değil; yürüyüşçüler ve atlılar da burayı çok seviyor!