Mobilemenu
Profile

Dünyadaki Önemli Koşu Parkurları

Sidney Liman Koşusu / Avustralya

Avustralya’nın dünyaca ünlü metropolü Sidney’in en güzel yeri liman bölgesidir. Burada kendiniz bir koşu tutturabilirsiniz ama oraya kadar gitmişken, resmi bir yarışa katılsanız ve Sidney Liman Koşusu’nun tadına baksanız fena olmaz mı? Koşu 5 ve 10 kilometrelik iki etaptan oluşuyor ve temmuz ayında yapılıyor. Korkmayın temmuz Avustralya’da kışın ortası ve Sidney pek soğuk bir yer değil!

Big Sur Yarı Maratonu / ABD
Ünlü “Yolda” kitabının yazarı Jack Kerouac’ın bir de “Big Sur” adlı romanı vardır ve Kaliforniya’daki bu güzel coğrafyada geçer. Kasım ayında yörede bir de yarı maraton düzenleniyor. 12 yaş üstündeki herkese açık bu koşuyu tamamlamış sayılabilmek için 3,5 saatte finişe varmak gibi zorlu da bir şart var. Gözünüz kesmezse 3 ve 5 kilometrelik koşulara da katılabilirsiniz. Sonuçta burası Kaliforniya, herkes için her şey var!

Drakensberg / Güney Afrika
Kilometreler bana yetmiyor diyorsanız o zaman size yüzlerce kilometrelik koşuları verelim. Üzerine biraz fazla inişli çıkışlı dağ koşusu isterseniz Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Drakensberg dağ sırasını önerebiliriz. Yaklaşık 220 kilometre uzunluğundaki rota masalsı, acımasız ve tabii ki çok güzel olarak tanımlanıyor. Son bir not: Günlerce kimseye rastlamazsanız korkmayın!

Uluslararası Patagonya Maratonu / Şili
Belki maraton mesafesi ama rüzgar, soğuk, karlar ve buzullar Patagonya maratonunu başka bir boyuta çıkarıyor. Canınızın çok yanacağına emin olabilirsiniz ama dünyanın dibi olarak kabul edilen bu noktada yaşayacağınız tecrübe, arkadaşlarınızın karşısında elinizi fazlasıyla güçlendirecek.

Aiguille du Midi & Chamonix / Alp Dağları
İnsanlar buraya kışın kayak ve snowboard yapmaya, kar manzarası içinde keyif çatmaya giderken sizin 166 kilometrelik dağ yolunda koşturmanız biraz garip kaçabilir diye düşünebilirsiniz, ama yanılırsınız. Mont Blanc üzerinden geçen bu zorlu rota, Avrupalıların çok sevdikleri bir koşu parkuruna dönüşmüş durumda. Öyle ki rota boyunca patikalarda gece karanlığında başlarında küçük lambalar takılı koşucular fink atıyor. Alpler’in havasının her an değişebileceğini ve kayalık yüzeylerin can yakabileceğini unutmadan güzel bir tempo tutturmaya bakın.