Mobilemenu
Profile

Dünyadaki Önemli Rafting Rotaları

“Ülkemizde bulunan onlarca rafting noktasını hatmettim, yok mu bana göre bir şeyler” diyorsanız doğru adrestesiniz. Karşınızda dünya üzerindeki rafting cennetleri…

Victoria Falls - Zambiya

Zambezi Nehri üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunan şelale, yöre halkı tarafından Mosi-oa-Tunya yani Türkçe mealiyle "Gürleyen Duman" olarak bilinir. Ancak merak etmeyin bizim gürleyen dostumuzla bir alakamız yok.

80’li yıllardan beri, dünyanın farklı yerlerinden gelen pek çok maceracı dünyanın en iyi ileri seviye rafting bölgeleri arasında gösterilen Victoria Falls’a akın ediyor. Nehirdeki su miktarı yıllık yağış oranına göre belirlendiği için her sene ziyaretçileri farklı bir nehir karşılıyor!

Colorado Nehri – ABD

450 kilometrelik Colorado Nehri’nin özellikle Arizona bölümü bol köpüklü sularla boğuşmak için ideal. Dünyanın en popüler turistik bölgelerinden olan Grand Canyon içinde rafting’den arta kalan zamanda trekking de yapabilirsiniz.

Zanskar Nehri – Hindistan

Tabloluk bir manzara içinde rafting yapma fırsatı, birbirinden güzel kamp noktaları, Tibet Budizmini yakından tanıma şansı ve daha fazlası. Sıradaki bilgi “Daha fazlası da neymiş?” der gibi atılan sorgulayıcı bakışlar için gelsin: Hindistan topraklarındaki Zanskar Nehri’nde rafting yapmak National Geographic tarafından “Dünya Üzerindeki En İyi 100 Macera” arasında gösterildi!

Pacuare Nehri - Kosta Rika

Yaklaşık 100 kilometre uzunluğundaki Pacuare Nehri’nin debisi oldukça yüksek olduğu için zaman zaman ziyaretçiler için tehlikeli durumlar yaratabiliyor. Rafting için yurt dışına çıkmayı düşündüğünüze göre profesyonel olduğunuzu varsayıyor ve burayı sizlere kesinlikle öneriyoruz. “Geçerken uğrar, bir bakarım” felsefesi ile düşünen amatörlere ise dikkatli olmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz!

Buralar kesmediyse sizleri şöyle alalım: Futaleufu – Şili, Beyaz Nil – Uganda, Sun Kosi – Nepal, Salmon –ABD, Omo – Etiyopya, Apurimac – Peru, Katun – Sibirya...