Mobilemenu
Profile

Dünyadaki Önemli Rüzgar Sörfü Bölgeleri

El Medano & Sotavento: Her ikisi de Kanarya Adaları’nda bulunuyor. Eski balıkçı köyü El Medenao’nun 2 kilometre uzunluğundaki sahil, sığ su seviyesiyle yeni başlayanlar için ideal. Su sıcaklığı Atlantik Okyanusu’na rağmen 25-27 derece arasında değişiyor. Portekizcede “rüzgar yönünde” anlamını ifade eden Sotavento ise barındırdığı lagünüyle sörfçülerin gözdesi. Rüzgar Sörfü Dünya Şampiyonası 18 yıldır burada düzenleniyor diyelim anlayın!

Lac Körfezi & Aruba Adası: Güney Karayipler’in Bonaire Adası’nda yer alan körfez, diz seviyesindeki durgun suyuyla meşhur. Orta ve ileri seviyedekiler körfezin girişini tutmuşlar! Yine Karayipler’de bulunan ama Hollanda’ya bağlı olan Aruba ise turkuaz denizi ve 33 dereceye çıkan deniz suyu sıcaklığıyla uzun saatler boyu sörf yapmayı mümkün kılmasıyla seviliyor.

Mui Ne: Asya’nın en çok rüzgar alan sahillerinden Mui Ne, Vietnam’da. Ülkenin en az yağış alan noktası olması onu ayrıcalıklı kılıyor. Adanın adının anlamı “Korunaklı yarımada” olması bölgenin ne kadar değerli olduğunun bir kanıtı.

Hurghada: Sürekli esen rüzgarı, zengin ekosistemi, mercan kayalıkları ve bini aşkın balık türüyle dalış meraklıların gözdesi olan Kızıldeniz sahillerinde sörfçülere de yer var. Hem de Hurghada’nın 40 kilometre boyunca uzanan sahillerinde!

Okinawa & Kanto: Japonya’daki bu bölgelerde yılın 10 ayı rüzgar sörfü yapmak mümkün. En ideal adresler Kamakura ve Enoshima plajları. Buralarda rüzgar kıyıya paralel ve okyanustan karaya doğru eser. Deniz anası ve tayfun yoksa deniz sizin!