Mobilemenu
Profile

Dünyadan İzole Olmuş Gibi Duran 11 Ev

Bütün şehir sakinleri bu hissi biliyor. Bazen tüm gürültü ve keşmekeşten kaçmak için elimizden gelen her şeyi yapar, uzak ve sakin bir yerde evimiz olduğunu hayal ederiz.

Tüm kent mağdurlarının böyle yalıtılmış yerlere ihtiyacı vardır. Fakat çoğumuz sadece bu hayali kurar ve işimize gücümüze bakmaya devam ederiz. Ama bu dürtü üzerine hareket eden bazı insanlar da var ve izole edilmiş gibi görünen sakin yerlerde kendilerine ev yaptırıyorlar. İşte İzlanda'dan İsviçre’ye nefes kesici güzellikte 11 izole ev.

Ormanda evimiz olabilir 

Bu sevimli ev, İrlanda'nın kuzeyindeki Stradbally kasabası yakınlarındaki ormanda bulunuyor. Mevsimlik avcıların konakladığı ev, turistlere de açık ve harika bir sabaha uyanmak isteyen herkesi bekliyor. Yolunuz düşerse aklınızda olsun.

Ada evi

Florida'daki şehir koşuşturmasından sıkılanlar, Key West'teki bu ada evin hayal edip dururlarmış. Bölgedeki tüm iş sahipleri ve kent mağdurları bir gün aynı bu ev gibi bir yere sahip olmak için çalışıp, hayal kurmayı sürdürüyor. 

Rüya mı bu?

Eşsiz panoramik manzaralar, mutlak huzur ve doğanın derinliklerinde sessiz bir ev… İsviçre'nin Sulwald kentinde bulunan bu muhteşem kulübe tam olarak bunları sunuyor ve alttan alta Heidi’nin köyünü hatırlatıyor.

Gotik bir eser

Romanya'daki Apuseni dağlarında gizlenmiş olan bu küçük kırsal ev, gotik mimarisi ile romantik yalnızlıklar için epey uygun. Ürkütücü sisin egemen olduğu bu alanın efsanevi vampir Dracula'ya ev sahipliği yapan Transilvanya bölgesinin içinde bulunduğunu da hatırlatalım. 

Ev mi o?

Evet, dev uçurumun ortasındaki küçük beyaz nokta bir ev. Gerçek bir keşiş olmanın nasıl bir şey olduğunu görmek için, İzlanda'nın güney sahilinde bulunan Vestmannaeyjar takımadalarını ziyaret etmelisiniz. 

Macar yalnızlığı

Macaristan’da ovaların ve tarlaların ortasına kurulmuş olan bu evin sahibinin insanlardan gerçekten de sıkıldığı ve huzurlu bir yer aradığı kesin. 

Evim suya yakın olsun

Sırbistan'daki Drina Nehri'nin ortasındaki bir kayaya tünemiş olan bu şaşırtıcı evde özel biriyle bir hafta sonu geçirmekten daha romantik bir şey var mı? 

Aman kimse beni görmesin

Bu küçük kulübe, kuzeydoğu Vietnam'daki kırsal bir bölge olan Mu Cang Cahi'de pirinç tarlalarında çalışan çiftçiler tarafından kullanılıyor. Ve ev neredeyse tarlalar içinde kamufle olmuş durumda. 

Peki bu evi nasıl yapmışlar?

Bu ev, Gürcistan'ın batısındaki bir doğal kireçtaşı monoliti olan Katskhi sütununun en üstüne inşa edilen ve Confusius'a adanmış bir kilisedir. Yıllarca keşişlere ev sahipliği yapan klise son 20-30 yıldır ise sadece turizm amaçlı kullanılıyor. 

Masallardan çıkmış bir ev

İnsanın içinde gerçekten de her şeyi bırakıp ıssız bir yere taşınma isteği olup olmadığını bilmek isteyenler, Faroe Adaları'ndaki bu minik evi mutlaka ziyaret etmeli. 

Sahibinden, uçurum manzaralı

Solvay Hut olarak bilinen bu kulübe, İsviçre'nin Matterhorn Dağı'nın kuzeydoğu sırtında yer almaktadır. 4,003 metrelik inanılmaz yüksekliğe tünemiş olan evde aynı anda 10 kişi konaklayabiliyor. Ama elbette her şeyden önce bu cesarete sahip olmanız gerekiyor.