Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Acayip Koşu Yarışları

Eşekle yarışan da var, atlara karşı insanoğlunu temsil eden de. İşte dünyanın dört bir yanından en acayip koşu yarışları.

At Yarışı

Ama bu bildiğiniz at yarışlarından değil. Bu kez insanlar atlara karşı yarışıyor. Galler’de bir gelenek haline gelen ve her yıl düzenlenen atlara karşı insan yarışları yaklaşık 35 kilometre sürüyor.

1980’den beri düzenlenen yarışta atlar her zaman kazanmış. Ama bir istisna da yok değil, 2004 yılında Huw Lobb adlı yarışçı atlara karşı ilk insan zaferini elde etmiş. 34-1’lik at üstünlüğü bulunan yarışın popülaritesi her yıl artmaya devam ediyor. Bakalım bu gelenek başka yarışlara da ilham verecek mi?

Puffing Billy Treni Yarışı

Avustralya’da düzenlenen bu ilginç yarışta insanlar bir trene karşı yarışıyor. Yaklaşık 14 kilometrelik bu yarış Avustralyalılar için büyük bir tarihi öneme sahip. 1800’lerden beri hiç aksatmadan yoluna devam eden tarihi Puffing Billy treni, Avustralyalılar için zamanla kültürel bir mirasa dönüşmüş.

Yarışmaya dahil olan koşucular, Puffing Billy treni ile aynı rotayı takip ediyor. Bir süre sonra ise trenle aynı yerde karşılaşıp topluca treni selamlıyorlar. Bu selamlama yarışın sembollerinden biri. Trenden sonra bitiş çizgisine ulaşan ilk koşucu ise şampiyon ilan ediliyor. Geçtiğimiz aylarda 34. kez düzenlenen Puffing Billy Treni yarışı, her geçen yıl daha fazla katılımcıyla yoluna devam ediyor.

Zombi Yarışı

George A. Romero’nun çektiği ve sinema tarihinin en iyi korku filmlerinden biri olan Night of The Living Dead, sadece diğer filmlere değil adrenalin tutkunlarına da ilham veriyor. Amerika’da son beş yıldır düzenlenen ve büyük bir ilgi gören Night of The Running That Maratonu da filmden ilham alan bir yarış.

Yarışta en korkunç zombi kostümünü giyen yarışmacılar yaklaşık 10 kilometrelik yolu geçiyor. Kazanan ise bir sürü kostüm ve içecek ile ödüllendiriliyor. Tamamen eğlence amaçlı olan bu maraton dünyanın en popüler koşularından birine dönüşecek gibi görünüyor.

Warrior Dash Yarışı

Warrior Dash koşusunda amaç birbirinden kirli etapları aşıp, bitiş çizgisine gelebilmek. Tek kural ise bolca çamura bulanmak. Her yıl düzenlenen yarış bir uluslararası organizasyona dönüşmüş durumda.

Florida’da düzenlenen etkinliğe koşucular tek başlarına, aileleriyle ya da sevgilileriyle katılabiliyor. Sonunda ise birinciye madalya ve bedava içki veriliyor.

Eşek  Yarışı

ABD, Colorado’da düzenlenen bu koşu yarışında amaç 46 kilometre boyunca bir eşeğin peşinde koşup ayakta kalmak. 35 yıldır düzenlenen ve yaklaşık 4 saat süren yarış ilhamını ise ABD tarihinde önemli bir yeri bulunan Altına Hücum döneminden alıyor.

4 bin metrelik yüksekten başlayan yarış kente inince son buluyor ve bize anlamsız gelse de Amerikalılar geleneksel olarak bu yarışa büyük bir değer atfediyor.

Marathon du Medoc 

Listemizi “acayip koşular” lafının hakkını sonuna kadar veren bir maratonla bitirelim. Marathon du Medoc, her yıl Fransa’da düzenleniyor.

Yarışmacıların zamanı pek de önemsemediği bu yarışta amaç parkur boyunca geçilecek 30 şarap bağından şaraplar tatmak, peynirler yemek ve istiridyeler test etmek. Yarışı ayık bitirenin olmadığı mücadelede kazanan ise daha çok şarapla ödüllendiriliyor.