Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Az Ziyaret Edilen 5 Ülkesi

Paris ve Barcelona ziyaret etmek için muhteşem yerlerdir. Tek sorun, herkesin böyle düşünüyor olması. Dünyanın en çok ziyaret edilen iki şehri olan bu başkentler birçok ülkenin yıllık turist ziyaretini bile aşan ziyaretçi sayılarına ev sahipliği yapıyor. Peki ya en az ziyaret edilenler? Birçok insan turistler tarafından en çok ziyaret edilen ülkeleri bulabilir ama en az ziyaret edilenlere ulaşmak biraz zor, o yüzden sizi listemize davet edelim.

San Marino

Biz San Marino’yu daha ziyade epey talihsiz milli takımı nedeniyle tanıyoruz. Ülkemizin de sık sık eşleştiği ülke, dünyada birçok insanın nerede olduğunu bilmediği bir yerde bulunuyor. Doğal olarak, biraz da bu sebeple pek ziyaret edilmiyor.

Yaklaşık 30.000 kişilik bir nüfusa sahip olan San Marino  Kuzey İtalya sınırında bulunuyor. Az ziyaretçi gelse de muhteşem manzarası, lezzetli yiyecek ve şarapları ama en önemlisi de ucuzluğuyla sürekli takdir ediliyor.

Sierra Leone 

Bu Batı Afrika ülkesi olan Sierra Leone’yi insanlar daha ziyade 2014 yılında yaşanan Ebola krizi sırasında keşfetti.

Mart 2016'dan bu yana güvenli ve “Ebola-free” ülke statüsüne yükseldikten sonra ise turist sayısı biraz daha artmaya başladı. Palmiye ağaçlarıyla kaplı plajları ve baharatlı yahniler, kızarmış planarlar ve bir sürü balık ile dolu  muhteşem yerel mutfağını keşfetmek için turistlerin uğradığı ülke dost canlısı halkı ile de biliniyor.

Liechtenstein 

İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Liechtenstein, dünyanın altıncı en küçük ülkesidir. Ancak masal kaleleri, dağ manzarası ve büyüleyici bir kraliyet tarihi maalesef pek de ilgi çekmiyor. Küçük olduğu için ziyaret edilecek bir yeri de yoktur diye düşünebilirsiniz ama gidenler bundan fazlası olduğunu da belirtiyor.

Ülkede havaalanı yok bu yüzden ziyaretçiler genelde Zürih üzerinden ülkeye gelmeyi tercih ediyor.

Belize 

Maya harabeleri, 200 mil uzunluğunda bariyer resifleri ve yemyeşil tropik yağmur ormanları, Belize’nin Orta Amerika'nın ve dünyanın en az ziyaret edilen yerlerinden biri olma sebeplerinden sadece birkaçı. Ülkeye ulaşmak oldukça zor ve birkaç uçak ve otobüs yolculuğu gerektiriyor. Fakat özellikle adrenalin arayanlar Belize’ye sık sık gitmeye çalışıyor zira burada Great Blue Hole'da tüplü dalışlar ya da yüksek debili nehirlerde yapılan kano yarışlarının tadının başka olduğu söyleniyor. Bizden söylemesi.

Tuvalu 

Gözlerden uzak, resim mükemmelliğindeki plajlara gitmeyi kim istemez? Herkes aslında tatil için böyle yerler arar. Fakat daha sonra haritayı açıp buna en uygun tatil yerinin, Hawaii ve Avustralya'nın arasında bulunan ve dokuz güzel adadan oluşan bir ülkede olduğunu anlayınca tüm planlarını gözden geçirebilir.

Ulaşması zor dönmesi ayrı zor olan Tuvalu, daha ziyade ütopik kitap ya da filmlerde anlatılan o masal adasını andırıyor. Tuvalu'nun balmumu sıcaklıkları, ışıltılı turkuaz rengi suları ve altın kumları ile dünyadaki cennetlerden biri olduğu söylense de her şeyi göze alıp ülkeye giden insan sayısı yılda maalesef 2000’i geçmiyor.