Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Büyük Adaları

Dünyanın en büyük adasının hangisi olduğunu bilmek biraz zor. Zira kategorilere koyma konusunda bazı sorunar var. Örneğin dört tarafı suyla kaplı bir kara parçası kriter olarak alınınca Avustralya ya da Amerika en büyük adalar arasında sayılabilir. Ama biz işi o adar büyütmedik ve kıta olanları bir kenara koyup en büyük adalardan dokuz tanesini sıraladık.

Ellesmere Adası

Kanada’ya bağlı bir ada olan Ellesmere Adası ülkenin en kuzeyinde bulunuyor.  Büyüklüğüne rağmen iklim şartlarının olumsuzluğu ve tarım ya da hayvancılık gibi özelliklere elverişsiz olması nedeniyle adada bugün sadece 146 kişi yaşıyor.

Victoria Adası

Yine Kanada’dan devam edelim. Büyük Britanya'dan  biraz daha büyük olan, kuzey Kanada'daki bu ada kozmopolit bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.  Arktik Adalar’ın bir parçası olan Victoria, dünyanın en büyük sekizinci adası ve Kanada'nın en büyük ikinci adasıdır. 1.000 kişilik nüfusa ev sahipliği yapan adanın sadece %5’lik bir kısmında insan yaşıyor.

Honshu

Doğal olarak, insanlar Japonya'yı düşündüklerinde akla gelen ilk ada Honshu oluyor. İçinde Tokyo’yu da barındıran ada yaklaşık 100 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.  Bu anlamda dünyanın en kalabalık adası olduğunu da söyleyebiliriz.

Sumatra

Tamamen Endonezya sıırları içinde bulunan Sumatra yaklaşık 50 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Ara sıra talihsiz deprem ve tsunami haberleri ile gündeme gelen ada turistik olarak da sıkça tercih ediliyor. 

Baffin Adası

Listemizden fark edebileceğiniz gibi Kanada dünyanın en büyük adalarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Sıradaki durağımız ise Baffin Adası. Kanada'nın en  uzak ucunda yer alan bu ada sadece 10.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve yılın büyük kısmını dondurucu soğuklara mahkum geçirir.

Madagaskar

Güney Afrika'nın doğu kıyısındaki Hint Okyanusu'nda yer alan bu izole ada, dünyanın en ilginç faunasına sahiptir. Egzotikliği ile çizgi filmlerden bisküvi markalarına birçok ürüne ilham veren Madagaskar, turizm konusunda da oldukça etkileyici bir gelire sahip.

Borneo

Dünyanın üçüncü büyük adası olan Borneo, üç ülke arasında - Brunei, Endonezya ve Malezya - bölünmüştür. Resimdeki dağ, adanın en yüksek noktası olan Mount Kinabalu'dur. Ulaşması zor olduğu için pek fazla ziyaretçisi olmayan Borneo, siyasi çekişmelere de konu olduğu için hak ettiği ilgiyi pek göremiyor.

Yeni Gine

Gezegenin en büyük ikinci adası dünyanın en fazla dil konuşulan (1000'den fazla) lokasyoları arasında da ilk sırada geliyor. Çok sayıda yerel kabileye ev sahipliği yapan ada henüz tam anlamıyla keşfedilmiş de değil. Sık ormanlarında hala birçok görülmemiş türe ev sahipliği yapan Yeni Gine dünyada yerel kültürü en çeşitli ve zengin yerlerden biri.

Grönland

Bazı bilim adamları Grönland'ın buzlu yüzeyinin altında üç ayrı ada olabileceğini düşünmelerine rağmen, biz onu tek bir ada olarak dikkate alıyoruz. Grönland üzerinde çok az nüfus olsa da, kıta dışı en büyük ada olarak unvanını korumayı sürdürüyor.