Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Çılgın 5 Kaya Tırmanışçısı

Alex Honnold

11 yaşından beri kaya tırmanışı yapıyor olması önemli ama Alex Honnold’u diğerlerinden ayıran özelliği bu değil. Yahudi asıllı olmasına rağmen kendisini “militarist bir ateist” olarak tanımlaması, ayda bin dolardan az bir parayla geçinmeyi tercih etmesi, ev yerine karavanda yaşaması da onu ayrıcalıklı kılıyor fakat onu tırmanış dünyasında farklı kılan şey tırmanışlarının ta kendisi! Alex Honnold, solo tırmanış konusunda benzersiz bir beceriye, cesarete ve felsefeye sahip. “Düşmeyi düşünmezseniz, düşmezsiniz!” diyerek elleri için kullandığı tebeşir dışında hiçbir yardımcı ekipman tercih etmeyen Alex kimi zaman üzerindeki gömleğiyle (evet bildiğiniz gömlek!) düz duvarlara tırmanıyor. Yosemite vadisindeki Half Dome’a yaptığı free solo tırmanışla efsaneler arasında girdi. Bunu başaran ilk kaya tırmanışçısı o oldu.

Chris Sharma

Çocukluğunu geçirdiği Kaliforniya’da 12 yaşında tırmanmaya başlayan Chris, iki yıl sonra ülkesinin bouldering şampiyonu olmuştu bile. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Kuzey Amerika’nın en yüksek puanlarını alan tırmanışları yaptı. 5.14c derecesine sahip 900 metrelik Virgin River Gorge, kıtanın rekortmeniydi ama Chris’in parmakları arasında ezilmekten kurtulamadı. 5.15a’lık Es Pontas ve Lambla onun için çocuk oyuncağından öteye gidememişti.Yine benzer zorluktaki Papichulo, Realization, Pachamama, Demencia Senil, Catxasa gibi duvarlar da Chris’in tırmandıkları arasına hızla katıldı. O tırmandıkça sponsorlar ve film yapımcıları da peşine takıldı; King Lines adıyla filmi bile yapıldı! Geçen yılın mayıs ayında Barselona yakınlarındaki, bırakın dümdüz olmayı, geri doğru eğimli yapısıyla tanınan El Bon Combat’ı da CV’sine ekledi. Bu kayanın zorluk derecesi 5.15.b/c olarak tescillenirse, dünyanın en zorlu kayası olarak da kabul edilecek. Tabii Chris de buraya ilk tırmanan kişi olarak… 

Steph Davis

Amerikalı Steph Davis, az sayıdaki kadın dağcı ve kaya tırmanıcılarından biridir. Pek çoğuna göre de en iyisidir! Hayatını tırmanışlara olduğu gibi gençlere bu faaliyetin ruhunu anlatmaya ve onların korkularını yenmelerine yardımcı olmaya adamıştır. Onun için tırmanış “aşk”tır. Davis’in çocukluğu Illionis’te (Cazcı Kardeşler’in memleketi!) geçse de üniversite için gittiği Colorado onun tırmanış kariyerine yön verdi. Eh, malum burası El Capitan’ın memleketi! Burada bol bol bouldering yapan Davis sonrasında rekorlarla dolu günlere başladı. Salathe’s Wall’a (El Capitan) serbest tırmanış yapan ilk kadın oldu, ardından El Capitan’a bir günde tırmanan ikinci kadın olmayı (tabii ki serbest tırmanış) başardı. “Free solo” tırmanışla 5.11+ yapan ilk kadın olmasının dışında Patagonya’daki Fitz Roy’un zirvesini gören, Torre Agger’e çıkan ilk kadın yine bu hanımefendidir.

Catherine Desteville

Alpler’in en belalı tırmanışı Eiger’e 15 saatin altında tırmanan ilk dağcı kadın olan Catherine Desteville, Cezayir’de doğmuş bir Fransız. Aslen fizyoterapistken, profesyonel tırmanışlar yapmak için bu kariyerini sonlandıran Desteville, şimdilerde kayalara tırmanmakla beraber büyük şirketlere risk almak üzerine seminerler de veriyor. Onun 13c’lik Chouca tırmanışı bir kadının yaptığı en zorlu kaya tırmanışı olarak tarih kitaplarına geçmiş durumda. Matterhorn, Cima Grande di Lavaredo’u içine alan Bonatti Route’un üstesinden gelmesi de ününe ün kattı. Choca dışında La Diagonel du Fou, Samizdat, Fleur de Rocaille, Elixir de Violence gibi kayalar da onun elleri arasında paramparça oldular.

Alain Robert

Onun tırmandığı yerleri Sidney Opera binası, Hotel Vermont, Sydney Tower, The Cheung Kong Centre, Eiffel Kulesi, New York Times Binası, Golden Gate Köprüsü ve tabii ki Petronas Kuleleri olarak vermek gerekiyor! Alain Robert, bildiğiniz “Fransız Örümcek Adam”! Aslında kaya tırmanışçısı olsa da, bu sporu ve bouldering’i geniş kitlelere tanıtsa da onu dünyaca farklı kılan şehirlerdeki yüksek yapılara yaptığı “free solo” tırmanışlar. Robert, bu tırmanışları yaparken yanında sadece magnezyum tozu, küçük bir çanta ve bir çift kaya tırmanışı ayakkabısı kullanıyor Zirvesiyse dünyanın en yüksek gökdeleni, Dubai’deki 828 metrelik Burj Khalifa (Burç Halife). Galiba buraya Peter Parker bile zor tırmanır!