Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Çılgın Kadın Koşucusu

Belki sizin aklınıza gelmedi ama Jax Mariash, 2016 yılında bir şeyin farkına vardı. Daha önce hiçbir kadın Sri Lanka ormanları ve Gobi, Büyük Sahra, Atacama çölleriyle Antarktika’da düzenlenen beş ultra maratonu tamamlayamamıştı. “Bunun, gerçekten başarmak istediğim bir şey olduğuna karar verdim” diyen Jax, 4 Deserts Grand Slam Plus’ı tamamlamak için işe Sri Lanka ormanlarından başladı.

Şubat ayında Jax, Sri Lanka ormanları koşusunu ikinci sırada bitirdi. Önemli olan bitirmesiydi, böylece Grand Slam Plus’ı bitiren ilk kadın olma hedefinin beşte birini geçmiş oluyordu. Sonrasında tam anlamıyla açıldı. Gobi, Sahra ve Atacama geçişlerinin lideriydi. Kimseyle yarışmıyordu, kendi temposuydu, hedefine odaklanmıştı. Hedefin yüzde 80’ini bitirse de karşısında bir ultra maratondan da ötesi Antarktika koşusu vardı.

Antarktika’da koşmanın zorluğunun yarısı, dünyanın uzak ucundaki bu soğuk kıtaya ulaşmak ve koşullara uygun davranmaktır. Jax’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki evinden Güney Amerika’nın en güney ucuna en yakın havaalanı Ushuaia’ya ulaşması için 30 saat uçması gerekti. Sonrasında da meşhur Drake Passage üzerinden tam 10 günlük bir tekne seyahati yapması… Başka zorluklar da vardı. Jax anlatıyor: “Teknik açıdan yemeklerinizi Antarktika topraklarına getirmenize izin verilmiyor. Ayrıca orada tuvaletinizi yapmanız da yasak!” Diğer koşularda yarışmacılar kendi yiyeceklerini üstlerinde taşıyorlardı ama bu sistem ve tuvalet işi beyaz kıtanın kirlenmemesi için devre dışı bırakılmıştı. Bu da yeni bir beslenme, sindirim ve boşaltma sistemine adapte olmanız anlamına geliyor!

Yarışın bir başka zorluğu da parkurların kendisinden geliyor. Farklı Antarktika adalarındaki turlar 1,4 ile 11,4 kilometre arasında değişiyor. Aynı yerde turlamak bir ultra maratoncu için pek sempatik bir şey değil. Tabii ki gece karada kalmak yasak! Tüm koşucular teknelere dönüyor ve onlar uyurken tekne yeni koşunun yerine doğru ilerliyor.

Jax kar ve buzun üzerinde ilk gün 78,6 kilometre koştu. Altı günlük yarışın ardından 250 kilometreye çıkmış, 7 bin metre irtifa almış ve buz çölü koşusunu kazanmıştı. Böylece 4 Desert Grand Slam Plus’u tamamlayan ilk kadın olmuştu. “Hayatım değişti. İş hayatım değişti. Arkadaşımın kim olduğu değişti. Hayatım tamamen bir devrim yarattı” diyor Jax. “Başkalarına zorluklarla boş etmelerine ve yapamayacaklarını düşündükleri şeyleri yapmalarına yardımcı olabilecek bir şey yarattığımı düşünüyorum.”

Jax Grand Slam Plus’ı tamamlarken beş koşunun, dördünü de kazanmayı başardı ve 2016 4 Desert Dünya Şampiyonu oldu. Bitiş çizgisinden geçmek bile ömür boyu hatırlanacak bir başarıyken o bunu en hızlı kadın olarak yaptı. Tabii ki Jax’ın hedefleri bitmiş değil. Hemen yeni bir zorluğa gözünü kestirmiş vaziyette. “Barkley Maratonu’na katılmak istiyorum. Hiçbir kadın o yarışı hiç bitiremedi.” Bazıları bir kadının Barkley’i bitirmesinin imkansız olduğunu söyleyebilir. Siz onları dinlemek yerine Jax’ı takip edin. İmkansız diye bir şey olup olmadığını böylece öğrenebilirsiniz.