Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Derin 5 Noktası

Arzın Merkezine Seyahat birçok kişinin çocukken elinden bırakmadığı kitaplardan biriydi. Dünyanın en derin noktasına yolculuk yapmak insanlığın kadim arzularından biri ve teknoloji ilerledikçe bu arzunun gerçeğe dönüşmesi de kolaylaşıyor. Bazen bir yanardağ bazen ise bir mağaranın derinlikleri akıl almadık derinliklere ulaşabiliyor. Onları keşfetmek de biz insanlara kalıyor. İşte dünyanın en derin noktalarından beş tanesi.

Mağaradan dünyanın merkezine

Nerede: Gürcistan

Derinlik: 2,197m

Krubera Mağarası dünyanın bilinen en derin mağarası.

İçini keşfetmek epey zor zira hem dağcılık hem de scuba diving’den anlamak gerekiyor. Bin metrenin ardından suyun başladığı mağaranın şu ana kadar keşfedilen kısmı 2197 metreye kadar ulaştı. Üstelik bunun sadece ulaşılan kısmı olduğu mağaranın daha da derin olduğu düşünülüyor.

Ukraynalı dalgıç Gennadiy Samokhin 2012’de 2100 metreye kadar inmeyi başarmış ve orada rastladığı mikro canlılar ve suyun sıcaklığı hakkında keşif niteliğinde bilgiler vermişti. 

Bir yanardağın dibi de epey derindir

Nerede: İzlanda

Ne kadar derin: 213m

Şimdi de bilinen en derin yanardağ ile devam edelim. İzlanda’da bulunan Thrihnukagigur Volkanı görünüşüyle büyülese de içinde tahmin edebileceğiniz gibi başka bir dünya var. Ama merak etmeyin en son 4000 yıl önce patladı ve biz insanlar da onu bu sayede en derin noktasına kadar keşfetmeyi başardık.

Yanardağı keşfetmek ise gününüz teknolojisiyle artık çok kolay. Eğer bölgeye özel hazırlanmış bir asansörle yanardağın en dibine kadar inebilir ve bir yanardağı içeriden keşfetmeyi deneyimleyebilirsiniz. Elbette 4000 yıl önce orada neler olduğunu aklınıza getirmeden. Yoksa biraz telaş yapabilirsiniz. Endişelenmeyin, en son 4000 yıl önce patladı ve yakında başka bir şey olmayacağına dair bir işaret yok. Thrihnukagigur Volkanı'nı ziyaret etmek oldukça kolaydır, ziyaretçiler açık bir asansöre indirilir ve daha sonra çok renkli odaya hayran olabilirler.

Rakımı en düşük yer

Nerede: Batı Antarktika

Derinlik: 2.555m 

Bentley Subglacial, dünyanın yüzeyinde okyanus tarafından kapsanmayan en derin noktadır ve tamamen buzla kaplıdır.

Büyük Çukur olarak da bilinen bu nokta Büyük Kanyon'dan daha derindir ve uydular ve buza nüfuz eden radarları keşfeden bir grup bilim adamı tarafından bulunmuştur. Hem ulaşımı hem de iklimi zor olduğu için tam anlamıyla bir bilimsel çalışma yapılmasa da buzun altında başka bir dünya olduğu konusunda herkes hemfikir.

En derin oda

Nerede: Umman

Derinlik: 310m

Majlis al Jinn mağarası, dünyanın en derin odası olarak biliniyor. Onu benzersiz kılan şey, oraya girmenin tek yolunun 160 metrelik dar bir engeli geçmek olması. O engelden ise ancak bir insan geçebiliyor. Sonrasında geniş bir oda benzeri 150 metrelik daha derinlik geçildikten sonra ise 310 metrelik derinlikte “peki şimdi yukarı nasıl çıkacağım?” diye düşünmeden önce biraz ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Bu arada geri dönen bir tırmanışçı da var elbette: Chris Sharma.

İnsan yapımı en derin delik

Nerede: Güney Afrika

Derinlik: 4,000m

Mponeng, Güney Afrika'da bulunan bir altın madeni. Yüzeyin 4 kilometre altında bulunan madenin dibine ulaşmak bir saatten fazla sürüyor.

Maden, dünya üzerindeki en derin insan yapımı delik olarak biliniyor ve bugün aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Madenin derinliklerinde, kaya sıcaklığı yaklaşık 60 dereceye yaklaşıyor ve nem oranı da %90’a kadar çıkıyor. Kısacası insan sağlığı için oldukça tehlikeli.