Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Eski 5 Bina Yapısı

Radyokarbon testi Arkeoloji için bir dönüm noktasıydı. Bu tespit yöntemi sayesinde tarihin en eski yapıları bile tarihlendirilebiliyor. Bu listede de radyokarbon testi sonucunda tarihin en eski binaları olarak bilinen beş yapıyı bulacaksınız.

Saint-Michel yapısı, Fransa

Fransa, Carnac’ın doğusundaki bu megalitik yapı büyük bir höyük içinde bulunuyor. M.Ö. 3500’e tarihlenen bu yapı Avrupa’nın en büyük kutsal höyüğü olarak biliniyor.

125 metreye yayılan höyük 60 metre genişliğinde ve 10 metre yüksekliğinde. Britanya’da da daha küçük ama epey benzer bir yapı var ve bu mezarlıkta yatanlar ile Britanya’da bulunanların aynı kabileden ya da aynı kültürden olduğu sanılıyor.

Tümülüsün içinde iki tane ayrı iç oda bulunuyor ve onların genişlikler de yeraltına doğru 7 metreye kadar uzanıyor. Mezarlıkların içindeki iskeletler ortadan kaybolsa da içeride bulunan bazı duvar resimleri Neolitik dönem inanç kültüyle ilgili bilgiler vermeye devam ediyor.

Barnenez, Fransa

Tarihin epey derinliklerinden devam edelim. Milattan önce 4800 yılına kadar giden bu yapı Fransa’da bulunuyor. Bir mezar daha doğrusu anıt mezar olarak inşa edilen bu yapı toplamda 72 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde ve 8 metre yüksekliğinde.

Mezarın Neolitik dönemde hala kabile kültüründe yaşayan bir topluluğun ruhani liderine ait olduğu düşünülüyor. Öyle ki o zamanın teknolojisinde yapılabilecek en geniş ve sağlam yapının yapıldığı ve bunun sadece hem siyasi hem de dini bir lidere yapılabileceği düşünülüyor. Yapılan kazıda ise içeride herhangi bir iskelete rastlanmamış. Zira 18. yüzyılın meşhur mezar soyguncularının bu anıt mezarı da ziyaret etiği düşünülüyor.

Bougon tümülüsü – Fransa

Yine Fransa’dayız. Neolitik dönemin en kalabalık bölgelerinden biri olan Bougon’da bulunan bir Neolotik yapı grubu da tarihin en eski bina yapılarından biri olarak biliniyor. Oldukça yüksek inşa edilen ve toplamda 5 tümülüsten oluşan bu mezar yapısı bir ziyaret yeri amacıyla da inşa edilmiş.

MÖ 1700’e tarihlenen bu Tümülüs yapısında kaç mezar olduğu ise bilinmiyor. Muhtemelen her yeni tümülüsün yüksek mevkideki bir isim için yeniden ve yeniden inşa edildiği düşünülüyor. Mezarlardaki iskeletler ise yine mezar soyguncularının gazabına uğramış. Bölge bugün bile sıklıkla ziyaret ediliyor ve etrafında kimi ufak ayinler yapılıyor.

Wayland tümülüsü, İngiltere

Bu kez İngiltere’deyiz. Ashbury yakınlarında yer alan bu Neolitik yapı ile ilgili birçok efsane var. Etraftaki duvar resimleri ya da toprağın derinliğinde yapılan çalışmalar burada tuhaf şeyler yaşandığına işaret ediyor.

M.Ö 3590-3350 arasına tarihlenen bu yapılarda tam 14 tane iskelet bulundu. Araştırmacıların tahminine göre bu iskeletler dönemin düzenine isyan eden insanlara aitti ve hepsi öldürülerek bir çukura atılmıştı. Fakat daha sonra işler değişmiş ve mevcut iktidar alt edilince bu mezardaki isyancılar yeniden hatırlanmış ve mezarları saygı amaçlı olarak dev bir anıt haline getirilmiş. Hikaye ne kadar doğru bilemeyiz ama özellikle bir çukurun sonradan anıt mezara dönüşmesi bu tahminlerin doğru olduğuna işaret ediyor. Mezarı ziyaret için arkaik merdivenlerin insa edilmesi de bu yöndeki güçlü bulgulardan biri.

Howar, İskoçya

M.Ö. 3200 civarına tarihlenen bu taş ev Avrupa’nın en iyi korunan taş evi olarak biliniyor. Denize sıfır inşa edilen bu ev İskoçya’ya bağlı Papa Adası’nın Westray kentinde yer alıyor. Granit taştan inşa edilen bu küçük evin iç duvarlarında görülen is burada ateş yakıldığına da işaret ediyor. Yılın belirli mevsimlerinde ziyaret edildiği düşünülen evde yalnızca kışın ikamet olduğu düşünülüyor.