Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Gizemli 6 Ormanı

Moss Swamp, Romanya

Romanya’da bulunan bu Moss Swamp ormanı neredeyse bir kartpostal için yaratılmış gibi duruyor.

Muhteşem dağlar ve ormanlarla dolu olan Romanya henüz bu şahane ormanın reklamını yapabilmiş değil ama bu fotoğraflar sayesinde yavaş yavaş bir meraklı kitle de oluşmaya başladı. Gerçek doğaseverlerin keşfettiği bu bölgenin pek popüler olamayacağını da söyleyebiliriz çünkü görüntü her ne kadar güzel olsa da aslında burası bir bataklık. “Yosun bataklığı” olarak da anılan bu ormanın nerede olduğunu bulmak ise hayli araştırma gerektiriyor.

Kara Orman, Almanya

Adı gibi gizemli bir ormanla listeye devam edelim. Almanya'daki Kara Orman birçok efsaneye ve gizeme ev sahipliği yapıyor. Hayaletlerden tutun daha birçok doğaüstü şeye kadar hakkında birçok söylenti çıkmış. Elbette bu söylentilerin tamamı yalan ama ormanın tuhaf görünümü de haliyle bu dedikoduları beslemiş.

Kara Orman, Almanya’da birçok karanlık masal ve korku imgesinin parçası olsa da özellikle gündüz dünyanın en güzel yerlerinden birine dönüşüyor. Güneybatı Almanya'daki bu orman  aslında şirin köyler ve millerce muhteşem yürüyüş parkuru ile dolu. Ve Avrupa’da birçok hiking ve trekking tutkunu yolunu sıklıkla buraya düşürür.

Rata Ormanı, Yeni Zelanda

Rata, Yeni Zelanda'daki bir ağaç türü. Enderby Adası'ndaki bu orman da adını bu ağaçtan alıyor. Yırtılmış gibi duran ağaç gövdeleri ve dallar bu ormanın en büyük alametifarikası. Ormanda ve adada ayrıca birçok doğa yürüyüşü parkuru da var.

Bu ormandaki ağaçlar hayli yaşlı ve özellikle aşırı rüzgardan bu hale geldikleri düşünülüyor. Zamanla rüzgara karşı bu şekilde direnen ağaçlar tuhaf ama bir taraftan da sempatik bir görünüme sahip olmuş.

Crooked Ormanı, Polonya

Polonya'daki Nowe Czarnowo'nun dışında yer alan Crooked Ormanı büyük ihtimalle Polonya’nın bitki örtüsündeki en popüler yerlerden biri.

S harfine benzeyen ağaçlarıyla ünlü olan bu ormanın sırrı bugün bile tam olarak çözülebilmiş değil. Ağaçların insan eliyle özellikle de 1930’larda yapılan bazı kesme işlemlerinden sonra bu şekilde olgunlaştıkları ise şu an en geçerli sebep olarak gösteriliyor. Yaklaşık 400 adet çam ağacından oluşan bu orman sadece görünümüyle bile dünyanın en tuhaf ormanlarından biri olarak anılmayı hak ediyor.

Goblin Ormanı, Yeni Zelanda

Adı bile bu ormanı anlatmak için yeterli aslında. Ama biz bununla yetinmeyelim.

Yeni Zelanda’daki Goblin Ormanı gerçekten eşsiz ve daha önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor. Tararua Parkı'nın içinde yer alan orman 900 metreye kadar yükseliyor.

Ormandaki yumuşak, yosun kaplı ağaçlar kamahi, miro gibi türlere ait ve bölge sürekli yağış aldığı ve her mevsim nem oranı yüksek olduğu için ağaçların tamamı yeşil yosunla kaplanmış ve ortaya bu tuhaf görüntü çıkmış. Hem muhteşem bir keşif hem de bir doğa mucizesine tanık olmak isteyenler için birebir.

Otzarreta Ormanı, İspanya

İspanya'nın Bask Bölgesi'nde bulunan Otzarreta Ormanı, Gorbea Tabiat Parkı'nın güzel bir parçasıdır. Sisli atmosferi ile yaşlı ağaçlar bu ormana mistik bir hava katar. Bu çılgın ağaçlar, yeryüzündeki en garip ağaçlar listesinde başlarda yer alıyor ve Katalanlar çocuklarına hala uyumadan önce bu ormanda geçtiği rivayet edilen harika masallar anlatıyor. O yüzden orman bu mistik görüntüsüyle ve gerçek dışı haliyle Masal Ormanı olarak da biliniyor.