Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Güzel 5 Buz Mağarası

Kamchatka, Rusya

Buzla ilgili en çok lokasyona ev sahipliği yapan Rusya ile başlayalım. Ülkenin kuzeyinde bulunan Kamchatka, bozulmamış doğası ve buz kaplı yer örtüsü ile bilinir.

Aktif yanardağların da olduğu bölge en çok ise buz mağarasıyla tanınıyor. Mağara içindeki buzlar çok ince olduğu için güneş ışığında parlar ve mağaranın içi adeta renk cümbüşüne döner. Maceraperestlerin de sıklıkla ziyaret ettiği, buz tırmanışçılarıınn ise bir meydan okuma için geldiği mağaraya ulaşmanın en kolay yolu Moskova’dan uçağa atlamak. En ideal aylar ise Temmuz ile Eylül arası.

Eiskogelhöhle, Avusturya

Dünyanın en büyük buz mağarasına uğramak için Avusturya’ya uzanalım. Denizden 2.100 metre yükseklikte bulunan Eiskogelhöhle buz mağarasının içinde ise ayrı bir dünya var.

Aynı zamanda dünyanın bilinen en yüksek irtifadaki buz mağarası olan Eiskogelhöhle, turistik olarak da ziyaret edilebiliyor. Çevrede tırmanış yapmak isteyen profesyonelleri de epey fazla seçenek bekliyor. En kolay ulaşımın Viyana’dan bir uçak daha sonra ise teleferik olduğu mağarayı dondurucu da olsa kışın ziyaret etmek en ideali.

Pemberton Buz Mağarası, Kanada

Burası özellikle buz tırmanışçılarının ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mağara hala tam olarak keşfedilmediği için tırmanış konusunda bilgisi olmayanlar oldukça zor anlar yaşayabiliyor. Mağaranın derinliklerinde oldukça yüksek yerler var ve bazı noktalar o kadar kaygan ki, her an zeminle buluşabilirsiniz.

Bu mağara ile ilgili bir başka enteresan özellik ise, ekolu olması nedeniyle iletişimin neredeyse imkansız olması. Söylediğiniz şey bir anda o kadar yankılanıyor ki, 5 metre mesafeden bile arkadaşınızın söylediği şeyi anlamanız bile çok zor.

Mendenhall, Alaska

Alaska’daki Mendenhall mağarası tam 19 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Mağara içinde mağara formuna sahip olan Mendenhall, Alaska’nın en popüler cazibe merkezlerinden biri konumunda.

Mendenhall, listemiz içinde erişilmesi –tabii Alaska’ya giderseniz- en kolay mağara aynı zamanda. Özellikle kış mevsiminde bölgeye giderseniz Alaska’da yapılan buz turları ile içinde Mendenhall’un da olduğu onlarca buz harikasını görebilir ve içinde gezebilirsiniz. Bu arada tırmanış yapmak isteyenler için de şartların olumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Langjökull, İzlanda

Adını söylemek zor ama gittiğinizde göreceğiniz manzara size adını unutturacak kadar güzel zaten. Üstelik daha tuhafı da var, burası bütünüyle insan elinden çıkan dünyadaki ilk buz mağarası. Uzun yıllar boyunca süren ve hem sanatçıların, hem mimarların hem de işçilerin el birliğiyle hazırlanan bu mağara bir nevi eğlence parkı da diyebiliriz aslında.

Adeta dev bir buzul kütlesini içeriden keşfediyormuş gibi hissedeceğiniz bu mağarada tüneller ufak ve büyük odalar var. Bütünüyle turistik bir hizmete sahip olan mağaranın içinde yemek sipariş edebilir, oyun oynayabilir hatta evlenebilirsiniz de. Her yıl ortalama 10 çift –neden bilmiyoruz- düğünlerini bu mağarada yapıyor. İzlanda’nın en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinin de başında gelen Langjökull eğer yolunuz düşerse size hem macera hem de eğlence dolu anlar vaat ediyor.