Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Hızlı Kaykaycısı: Erik Lundberg

İsveçli kaykaycı Erik Lundberg şu an dünyanın en hızlı downhill kaykaycısı olarak biliniyor. Bu bizim görüşümüz  yahut yorumumuz da değil. Çünkü Erik Lundberg geçtiğimiz günlerde yapılan özel bir gösteride ulaştığı hızla, bu unvanı resmi olarak elde etti.

Erik, aslında bir atraksiyon ustası değil. Mesela onu sokakta freestyle takılıp kaykayı ile enteresan şovlar yaparken göremezsiniz. Onun tek derdi hız, daha fazla hız. Kendisi, kaykay üstünde neredeyse motorlu taşıtlarla yarışacak hıza ulaşmayı her zaman başarıyor. Biz de bu sıra dışı Kuzey Avrupalıyı en iyi işlerine göz atarak yakından incelemek istedik...

Erik Lundberg’in sıradan bir günü

Herhalde hepimiz güne önce uyanmaya çalışarak, uyandıktan sonra ise çeşitli ihtiyaçlarımızı gidererek başlarız. Kahvaltı, duş gibi ihtiyaç faslı bitince de işlerimize ya da yaptığımız diğer planlara odaklanırız. Ama Erik pek bizim dünyamızdan bir insan değil. O kalkıyor ve gün doğumu ile birlikte kaykayına atlayıp keşfe çıkıyor.

Sıklıkla yokuş aşağı yerleri tercih etmesinin sebebi de çok açık: Daha hızlı ilerlemek. Erik’in en büyük isteğinin daha da hızlı olmak olduğunu yazının başında belirtmiştik. Bu videoda da “Tek rakibim İsveç Havayolları” diyerek inanılmaz bir hıza ulaşıyor.

San Diego’da bir İsveçli

Erik’in şöhreti İsveç sınırlarını aşmış durumda elbette. O da zaten sık sık Avrupa ve Amerika’yı kaykayı ile geziyor. Bu şovda da kaykaycılar diyarı olarak bilinen San Diego’daki bir gösterisine tanık oluyoruz.

Bu kaykay diyarına adeta “Ben geldim gençler, açılın” diyerek giriş yapan Erik, her zamanki gibi çok hızlıydı ve amatör bir çekimden bile olsa o aksiyonu sonuna kadar hissettirmeyi başarıyordu.

Yakın çekim

Şimdi kendimizi üç dakika boyunca Erik’in peşinde hissedeceğiz. Erik’in arkadaşı eline bir kamera alıp son hız ilerleyen İsveçlinin peşine düşüyor. Bazı yerlerde onun hızına eşlik etmekte zorlandığını da fark ediyoruz ama yine de birebir Erik’in yeteneğini ve ulaştığı korkunç hızı deneyimleyebiliyoruz.

Dönüş anlarında sağlanan denge, hız yükseldikçe Erik’in kollarını daha da arkaya alması gibi detaylarla kaykayla ilgilenenler için de ders niteliğinde bir video ile karşı karşıyayız.

Eve dönüş

Erik memleketi İsveç’i epey seviyor. Stockholm’de başladığı kaykay macerası onu dünyanın birçok yerine taşıdı. Ama o epey evcil bir adam ve muhtemelen en iyi işlerini de yine memleketi İsveç’te çıkartıyor.

Bu videoda da en iyi arkadaşı ve hemşerisi Fredrik Lindström ile birlikte bir downhill macerasına dalıyor.  Yine kendine has denge duruşu ile uçuşa geçerken kıracağı muhteşem rekorun da ilk fişeğini ateşliyor.

Ve rekor!

130,63 kilometre/saat! Evet, şu an kaykayda downhill hız rekoru tam olarak bu. Rekorun sahibi de elbette Erik Lundberg.

Uzun araştırmalar sonucunda Quebec, Kanada’da bu rekor için uygun bir yol bulan Erik, bu 1 kilometre uzunluğundaki yolda kaykayına atladı ve rekorunu teyit etmek için orada bulunan herkesin önünde sürmeye başladı.

Bu kez daha fazla önlem alınmıştı çünkü daha önce kimse kaykay üstünde böyle bir hıza ulaşmamıştı. Özel ve sıra dışı üniforması, güçlendirilmiş kaskı Erik’i dengede durması için epey destekledi.

Önceki rekor 129, 94 kilometreydi ve bunun bir adım ötesine geçmek için eğim gerekiyordu. İşte bu özel olarak seçilen yolda %18’lik bir eğim vardı ve hızın artması için gereken tüm koşulları sağlıyordu.

Ve Erik geçtiğimiz Haziran ayında çekilen bu özel video ile rekoru 130,63 kilometre seviyesine çekerek downhill kaykayın en hızlı adamı olduğunu kanıtladı.