Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Hızlı ve En Popüler 5 Kadın Bisikletçisi

Bazıları son yılların en hızlı ve en popüler isimleri bazıları ise kadınların bisiklet üstüneki ilk temsilcilerinden. İşte eskiden yeniye, en hızlı ve en meşhur kadın bisikletçiler.

Rachel Atherton

Yakın tarihli bir örnek ile başlayalım. Downhill dağ bisikleti ile ilgili katıldığı tüm turnuvaları toz duman eden Rachel Atherton listemizin başında.

Rachel kariyeri boyunca UCI Dünya Kupası’nı domine etti ve şu an yaşayan en büyük ve en hızlı dağ bisikletçisi olarak biliniyor. Hatta birçok kişiye göre Rachel, erkekler UCI Dünya Kupası’nda da yarışsa rüştünü ispat edip ilk üç içine girebilir.

Son olarak geçtiğimiz yıl sıfır yenilgi ile yeniden UCI Dünya Kupası’nı kazanan 29 yaşındaki Rachel Atherton bakalım unvanını daha ne kadar uzun süre koruyacak?

Marianne Martin

Marianne Martin 80’lerin en tartışmalı ve en popüler bisikletçilerinden biriydi. Amerikalı bisikletçi “Kadınlar İçin Tour de France” olarak bilinen ve ilk olarak 1984’te düzenlenen La Grande Boucle féminine’de yarışmış ve bu organizasyonun ilk şampiyonu olmuştu.

Kariyerinde birçok zorluk ve hastalıkla mücadele etmesine rağmen ve bu sebeple çoğu zaman tartışmaların ya da soru işaretlerinin altında olmasına rağmen hep olağanüstü performanslar vermiş ve özellikle dillere destan antrenman disipliniyle başarıya ulaşmıştı. La Grande Boucle féminine zaferi ve o zaferin nasıl geldiği üzerine yazılmış kitap ve birçok makale de var.

Marianne Vos

Marienne Vos, komple bir bisikletçi.  Bu Hollandalı fenomene The Guardian zamanında “kuşağının en iyi bisikletçisi” unvanını vermişti. Bunun nedeni sadece yeteneği değil Marianne Vos’un bisiklet ile ilgili elini attığı her alanda başarılı olmasıydı. Yol yarışlarında, özel pistlede ve hatta dağ bisikletinde... Her dalda yarıştı ve yarışmaya da devam ediyor.

UCI Women's Road World Cup, World Road Champion, National Road Race Champion ya da 2012’de Londra Olimpiyatları’nda yol bisikletinde aldığı altın madalya dahil aklınıza gelebilecek her türlü uluslararası kadın bisikleti yarışlarında onun ismini sıklıkla en tepede görebilirsiniz. Şu an sadece 29 yaşında ve geçirdiği sakatlığın ardından geçtiğimiz sene tekrar iki teker üstüne dönen Hollandalı yeni tarihler yazmaya çoktan hazır.

Jeannie Longo

Jeannie Longo geçtiğimiz aylarda 58 yaşına girdi ama henüz iki tekerin üstünden ayrılmış değil. 1958’de Fransa’da doğan bisikletçi uzun kariyerine dünyanın dört bir yanında şampiyonluklar sığdırdı.

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda altın madalya kazanmasının yanı sıra, 13 kez de dünya şampiyonasında zafere ulaştı. O da diğer birçok bisikletçi gibi doping tartışmalarının hedefi olsa da ve özellikle eşinin yasa dışı yollarla performans artırıcı ilaç sipariş etmesi nedeniyle zor günler yaşasa da, kazandıklarını illegal yollarla elde ettiğine dair kanıtlanmış bir şey yok. 

Longo hayatı boyunca bir kadın bisikletçinin ulaşabileceği tüm başarıları elde etti. Kariyerine bir kayakçı olarak başlayan bir sporcu için fena başarılar değil öyle değil mi?

Annie Londonderry

Listemizi bilinen en eski, en popüler ve en hızlı kadın bisikletçi ile bitirelim. Annie Londonderry dünyayı bisikletle dolaşan ilk kadın. O bugün iki teker üstündeki tüm kadınların ilham kaynağı bir bakıma.

1870 yılınd Letonya’da doğan Annie küçük yaşta ailesi ile birlikte Amerika’ya göç etti. Daha sonra ise 1894 ve 1895 yıllarında bisikletiyle dünyayı dolaşmaya karar verdi. Ona sponsor olan bir su şirketi ile  15 ay boyunca Boston, Paris, Kudüs, Hong Kong, San Francisco, Los Angeles ve o zamanlar tozlu bir tarım köyü volan Chicago’yu bisikletiyle geçti.

Yol boyunca ufak tefek şeyler satarak yiyecek ihtiyacını karşılayan, bisikletini rahat kullanmak için uzun eteği boşverip pantolon  giyen ve bir bakıma daha sonra filizlenecek kadın hareketinin de ilhamlarından biri olan Annie, yolculuğunu tamamladıktan sonra gazeteci oldu. Hayatının geri kalanını ise kadın hakları mücadelesine adadı.