Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Huzurlu ve Sakin 8 Yeri

Bazen herkes “gidelim buralardan” der. Hep de sessiz sakin yerler hayal eder. İşte huzurlu ve sakin olma konusunda sınırları zorlayan yerlerden 8 tanesi. Belki bir gün içlerinden bir tanesine yerleşirsiniz.

Halstatt, Avusturya

Listemize Avusturya’dan başlayalım. Viyana’ya iki saat uzaklıktaki bu küçük maden kasabası, bin kişilik nüfusu ile tam bir masal diyarını andırıyor. İki dağın arasında bulunduğu için ulaşması da zor olan kasaba bir dağ gölü boyunca uzanıyor ve dünyanın en iyi manzaralarından birine ev sahipliği yapıyor.

Pitcairn Adası

Dünyanın en izole bölgelerinden biri olan bu ada dünyanın karaya en uzak yerlerinden biri aynı zamanda. Sadece 50 nüfusu olan ve gemilerin sadece birkaç ayda bir uğradığı Patcairn Adası gerçek anlamda huzurlu, el değmemiş bir yer arayanlar için çok şey vadediyor. Adada internet, teevizyon gibi teknolojilerin olmadığını da belirtelim.

Tristan da Cunha, Güney Atlantik Okyanusu

Yukarıda adını andığımız Pitcairn Adası’nı geçebilecek kadar el değmemiş bir yer varsa eğer orası mutlaka Tristan da Cunha’dır. Dünyanın bir kara parçasına en uzak yeri olan ada Güney Atlantik’te bulunuyor ve sahip olduğu özellikler nedeniyle özellikle belgesel yapımcılarının epey ilgisini çekiyor. 

Ittoqqortoormiit, Grönland

 

Grönland büyüklüğüne oranla dünyada en az insanın yaşadığı yer. Bu koca adanın insanlara ev sahipliği yapan %10’luk kısmında yer alan bu bölge kıyıda yer almasına rağmen yine de yılın büyük bölümünü donmuş denizlerin manzarasıyla geçiriyor. Ziyaret etmek zor olsa da “bıktım ben bu şehirden gürültüden insan selinden” diyenler için büyük bir meydan okuma olabilir.

Qassiarsuk, Grönland

Yine Grönland’dayız. Bu kez adresimiz şirin bir köy. Sıcaklıkların Grönland’ın diğer yerlerine kıyasla biraz daha yaşama elverişli olduğu Qassiarsuk 100 kişilik bir nüfusa sahip. Bölgeye giden çok az sayıda turist daha önce hiç tatmadıkları bazı yerel tatları överken, bizdeki çaya benzer sıcak içeceklerini de yere göğre koyamıyorlar. Bölge hava şartlarında sıcak içeceklerin tüketilmesi hayat memat meselesi gibi bir şey zaten. 

Svalbard, Norveç

Gezegenin en masalsı yerlerinden biri olan Svalbard, Norveç’in de en turistik yerlerinden biri aynı zamanda. Hep soğuk olan iklimine karşı hem otantikliği hem el değmeyen doğası ile birçok huzur verici yerler konulu fotoğraf, resim ya da listelerin vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor.

Gasadalur Köyü, Faroe Adaları

Faroe Adaları Avrupa’nın en eski ve en el değmemiş yerlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor.  Vargar Adası sınırları içinde bulunan Gasaladur Köyü, bir uçurumun kenarında nefes kesen bir manzaraya sahip.  Bu 16 kişinin yaşadığı köy, dünyanın en tecrit edilmiş adalarından birinde en tecrit edilmiş köylerden biridir. Ve bu onu oldukça huzurlu bir yer yapmaya yetiyor. 

Roraima Dağı

Venezueşa, Brezilya ve Guyana'nın sınırını oluşturan bu plato bölgesi öyle bir şekilde izole olmuş ki, üstündeki bitki yaşamına gezegendeki başka hiçbir yerde rastlanmadı. Koruma altında olan alanlardan biri olduğu için ziyaret imkanı çok az olan bölgeye giden sınırlı sayıdaki insanlar dağın olduğu bölgede oksijenin bile farklı olduğunu ve iklimin gördükleri en yumuşak havaya sahip olduğunu söylüyor. Onların bu güzellemeleri de elbette huzurlu bir yer arayanlar için burayı bir hedef noktası haline getiriyor.