Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İlginç 5 Gölü

Göller belki de doğanın en durgun sakinleridir. Ne coşkunca akarlar ne de şekil olarak birbirlerinden ayrılırlar. Evet, daha büyük ya da daha küçük olabilirler ama görünümleri genelde aynıdır. Ama listemizdeki bu göller kaideleri biraz bozabilir.

Superior Gölü

Hiç bir gölde sörf yapmayı hayal ettiniz mi? Kulağa biraz olanaksız geliyor değil mi? Ama mümkün.  Dünyanın en büyük göllerinden olan ve sınırları içine Kanada ve Amerika’yı da alan bu Superior, epey büyük dalgalara da ev sahipliği yapıyor.

Yılın belirli zamanlarında tıpkı bir deniz gibi dalga sayısı artan Superior Gölü’nde, en büyük handikap ise soğukluk. Özellikle gölün Kanada tarafı bazen buz bile tutuyor ve çılgın sörfçüler bu durumdan çok etkilenmemek için tüm vücutlarına vazelin sürebiliyor. Kısacası bir okyanustan bekleyebileceğiniz her şey bu gölde toplanmış diyebiliriz.

Dominika Gölü

Bu gölün diğer adı Kaynayan Göl. Dominika volkanik bir bölgede bulunuyor ve bu sebeple de birçok tektonik olaydan etkileniyor.

Kendisiyle aynı adı taşıyan ada ülkesinin en turistik yeri olan bu gölde sıcaklık bazen 190 dereceye kadar artabiliyor.

Böyle zamanlarda gölün çevresi tamamen ziyarete kapatılıyor ve hiç kimse gölün yakınlarına yaklaştırılmıyor. Buraya turistlerin taktığı lakap ise ketıl. Gerçekten de bakınca dev bir ketıl’a benziyor.

Lago Colorada

Evet, bu göl gerçekten de daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemiyor. Çoğu insan burayı Mars’ın yüzeyine benzettiği için Red Planet’ten uyarlayarak Red Lake de denen Lago Colorado flamingoların da uğrak noktası.

Bolivya’da bulunan bu göl Şili sınırında ve inanılmaz bir yükseklikte olduğu için pek fazla ziyaretçi tarafından tercih edilmiyor. Bölgedeki kum yapısı nedeniyle kırmızıya dönüşen gölün yanında bölgede yine adıyla anılan yeşil göl, mavi göl gibi yerler de bulunuyor.

Pitch Gölü

Trinidad ve Tobago’da yer alan bu göl dünyanın en büyük doğal asfalt yatağı olarak da biliniyor. Yaklaşık 40 hektarlık bir alan yayılan derinliği ise 70 metre olan Pitch Gölü’nü yılda yaklaşık 70.000 turist ziyaret ediyor.

Tektonik sebepler nedeniyle bir kısmı asfalt diğer kısmı göl olan Pitch Gölü mevsimlik olarak da daha katı ya da daha sıvı hale gelebiliyor. Üstelik asfalt her ne kadar sert görünümlü olsa da üzerinize bastığınız anda sizi yutabilecek kadar yumuşak olabiliyor. Kısacası bu gölün görünüşüne sakın aldanmayın. Ki görünüşü de tuhaf zaten.

Köpekbalığı Gölü

Avustralya’da yakın zamanda bir golf sahasının sınırları içinde bulunan bir göl köpekbalıkları tarafından işgal edildi. Evet, yanlış duymadınız. Haber tam olarak bu.

Avustralya’da yoğun geçen yağmurlu dönemde bu golf sahasından epey uzakta akan bir nehir öyle bir taştı ki sular bu ufak göle kadar ulaştı. Daha sonra yağmurların dinmesi ve suların çekilmesinin ardından bölgeye gelen golfçüleri kötü bir sürpriz bekliyordu. Taşan sularla birlikte köpekbalıkları da bu ufak göle kadar gelmiş ve orayı terk etmeye de pek niyetli görünmemişler.

Bunun üzerine doğada olup biten her şeye derin bir saygısı bulunan Avustralyalılar köpekbalıklarını rahatsız etmemek için golf sahasını biraz daha küçültmüş ve göl etrafına da uyarı levhaları asmışlar. Bir gün Avustralya’ya gider ve köpekbalıkları eşliğinde golf oynamak isterseniz aklınızda bulunsun deriz.