Mobilemenu
Profile

Doğaüstü Hikayelere Sahip En Issız 5 Yol

Korku filmlerinde sıkça rastladığımız bir sahne vardır. Karakterlerimiz, daha biraz evvel benzinlikteki ürkütücü adamdan duydukları “Sakın o yoldan gitmeyin, orada tuhaf şeyler oluyor” uyarısına kulak asmadan kestirme bir yola saparlar. Sonra da bu seçimlerini maalesef hayatlarıyla öderler. Dünyada bu çeşit korkutucu hikayelere sahiplik eden pek çok yol var. Bu nedenle de, doğal olarak, az tercih ediliyorlar. İşte, ıssız bırakılmış yollardan 5 tanesi:

Boy Scout Patikası – ABD

ABD’nin Wisconsin eyaletinde yer alan bir çıkmaz yolla başlayalım. Boy Scout (Erkek İzci) Patikası, adını 1950’lerde ya da 1960’larda yaşandığı iddia edilen bir olaydan alıyor. En yaygın anlatılan efsaneye göre, bölgeye kamp gezisine gelmiş olan bir erkek izci birliğinin tüm üyelerinin ölü bulunmasının ardından yola bu ad verilmiş.

Fakat dediğimiz gibi, bu sadece bir efsaneden ibaret. Resmi kayıtlar, bölgede yıllar evvel Amerikan Erkek İzci Birliği’nin konuşlandığını, bu nedenle yolun adının böyle olduğunu söylüyor.

Ancak, yolla alakalı sayısız hayalet hikayesi anlatıldığından, siz yine de dikkatli olun. Zaten şimdilerde, paranormal olaylara ilk elden tanıklık etmek isteyen maceraperest gençlerden başkası buraya gelmiyor.

Belchen Tüneli – İsviçre

Sıradaki yol için Avrupa’nın göbeğine, İsviçre’ye uzanalım. Belchen Tüneli, sürücülerin sıkça, beyazlar içerisindeki yaşlı bir kadınla karşılaşma vakası bildirdiği yer olarak ünlenmiş.

Gazetelere çıkan ve polis kayıtlarına geçen ilk hikayelerden biri şöyle: 1980’lerde, iki kadın hukukçu tünelden geçiyormuş. Yolda gördükleri, solgun görünümlü ve sıradan giyimli orta yaşlı bir kadın otostopçuyu arabaya almışlar ve yola devam etmişler. Yolda, kadına iyi olup olmadığını sorduklarında, kadından “İyi değilim, ne yazık ki hiç iyi değilim. Çok korkunç şeyler olacak” cevabını almışlar ve haliyle korkmuşlar. Arka koltuğa baktıklarında da kadının orada olmadığı görmüşler.

Bugünlerde bile bölge polisine, “beyazlı kadın” gördüğünü söyleyen insanlar geldiği belirtiliyor. Siz siz olun, buradan geçmeden evvel iki kere düşünün. Bizden söylemesi.

Clinton Yolu – ABD

New Jersey’deki bu otobanın vukuat defterinin epey kabarık olduğunu söyleyebiliriz. Efsanelerin; yolda hayaletler ve tuhaf yaratıklar görüldüğünü belirtmesi yetmiyormuş gibi, bir de cadıların, Satanistlerin ve Ku Klux Klan üyelerinin buluşmaları için oldukça popüler bir mekan olduğuna inanıldığı anlatılanlar arasında.

Fakat otobanın en meşhur hikayesi ise köprüdeki çocuk hayaleti. Hikaye, köprünün kenarında otururken suya düşüp boğularak ölen bir çocuk hakkında. Çocuğun hayaletinin artık yoldan geçen araçlara musallat olduğu anlatıldığından, yolu kimsenin kullanmak istememesine şaşmamalı.

Anlatılanlar o kadar korkutucu ki, yolu uzatmak pahasına da olsa Clinton Yolu’na girmemek en iyisi. Emin olun, kimse bu kararınızı eleştirmeyecektir.

A75 Otoyolu – İskoçya

İskoçya’da yer alan A75 otoyolu, bazı kaynaklara göre, ülkenin en perili yolu ilan edilmiş. Yolun 15 millik bir parçası var ki, bu kısımdan geçenlerin bildirdiği hikayeler sayfalara sığmıyor.

1962 yılında Derek ve Norman Ferguson adındaki iki kişi, yolculuklarının bir kısmında A75 otoyolunu kullanmaya karar veriyor. Sakin devam eden yolculukları, gece yarısı civarında, ön camlarına doğru uçarak gelen bir tavukla şenleniyor. Tavuk, cama çarpmaya ramak kala beklenmedik biçimde aniden yok oluyor. Ardından yaşlı bir kadının kollarını uzatmış bir halde arabaya doğru koşarak geldiğini görüyorlar. Bir süre sonra o da kayboluyor. Yetmiyor, sonrasında yine kaybolan, çığlıklar içerisindeki bir adamla karşılıyorlar. İnsanın hayatında tecrübe edebileceği en korkunç yolculuk böyle bir şey olsa gerek.

Evet, yolun karakteristik özelliği aşağı yukarı böyle. Bir görünüp bir kaybolan tuhaf insanlara şahit olma ihtimaliniz düşünüldüğünde, en iyi önerimiz “Buradan kesinlikle geçmeyin” demek olacaktır. Macera peşindeyseniz siz bilirsiniz elbette.

Shades of Death Road – (Ölümün Tonları Yolu) – ABD

Listenin en ilginç ada sahip yolunu sona sakladık. Yine New Jersey’de yer alan bu yol, iki şeritten oluşan bir taşra yolu. Yaklaşık 7 mil uzunluğunda. Her sene bir sürü insanı, alışılmadık ismiyle kendisine çeken yolun; soygunlar ve başka suç eylemlerine karıştığı belirtiliyor.

Bölgede, doğaüstü olaylara şahit olunduğunu belirten bir sürü ihbar mevcut. İhbar sayısı kabarık olunca, bölge doğaüstü olaylara meraklı olanlar tarafından bir turizm cennetine dönüştürülmüş adeta. Civarda yer alan Ghost Lake (Hayalet Gölü), The Fairy Hole (Peri Mağarası) ve Lenape Lane turistlerin uğrak noktaları.

1990’larda yoğun bir şekilde yinelenen bir diğer söylenti de, bölgede çekilen fotoğraflarla alakalı. Yolda çekilmiş fotoğraf karelerinin bazılarında, flu haldeki bir kadının görüntüsü yer alıyormuş.

Burası için sizi uyarmaya gerek bile duymuyoruz. İnsan, adı “Ölümün Tonları Yolu” olan bir yolu neden kullanmak istesin ki zaten?