Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi 10 Doğal Parkı

Snowdonia, Galler

Galler dünyada el değmemiş güzelliklere en çok ev sahipliği yapan ülkelerin başında geliyor. Snowdonia Ulusal Parkı da o güzelliklerden bazılarına ev sahipliği yapan dünyadaki cennetlerden biri. Adını 3 bin 650 metrelik Snowdon Dağı’ndan alan parkta kaleler, otantik binalar, nehirler, göller var. Masal dünyasına aitmiş gibi duran bu park hem tarihi hem de doğa sporlarına elverişli olmasıyla dikkat çekiyor.

Kruger Ulusal Parkı, Güney Afrika

Kruger, dünyanın bilinen en büyük doğal parklarından biri. Binlerce dönümlük bir arazide uzanan parkta fil ve zürafa gibi bölge sakinleri dışında birçok ev ve nehir de mevcut.

Kakadu Ulusal Parkı, Avustralya

Dünya Mirası listesinde yer alan Kakadu Milli Parkı’nın içinde özellikle yerli Aborjinlerin hayatını korumaya yönelik birçok alan var.  Onun dışında birçok vahşi canlıya göl ve nehirlere de ev sahipliği yapan parkın yönetimini hem Avustralya hükümeti, hem de Aborjinler ortaklaşa üstleniyor.

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

Bünyesinde birçok travertene ev sahipliği yapan Plitvice gölleri oldukça sıkı korunuyor. Avcılığın kesinlikle yasak olduğu bölgede dağlık arazi yürüyüşü için de ideal parkurlar var. Ve tabii bir sürü göl ve şelale de. Kısacası, burada birçok doğa sporuna uygun alan var.

Iguazu Doğal Parkı, Arjantin ve Brezilya

Sınırları hem Arjantin hem de Brezilya içinde yer alan Igiazu Doğal Parkı, doğal yaşamın bütünüyle korunduğu ender yerlerden biri.  Tropikal iklim, yağmur ormanları, maymunlar, jaguarlar ve daha bir sürü yaban hayat canlısının cirit attığı parkta ancak özel turlarla geziliyor.

Jostedalsbreen Milli Parkı, Norveç

Daha çok buz tırmanışçılarının radarında olan Jostedalsbreen Doğal Parkı yaklaşık 550 kilometrekarelik bir alana yayılıyor.  Avrupa’nın en büyük buzulu üstünde bulunan park, ekstrem doğa tutkunlarının abone olduğu yerlerden biri.

Büyük Kanyon

ABD’nın en eski ulusal parklarından olan Büyük Kanyon, Colorado Irmağı'nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuş. 466 kilometre uzunluğundaki kanyonun derinliği ise yaklaşık 1600 metreye kadar ulaşıyor. Dünyanın yaklaşık iki milyar yıl önceki izlerine bile rastlanabilen kanyonda hiking, trekking gibi doğa sporlarını yapmak mümkün.

Þingvellir Ulusal Parkı, İzlanda

İzlanda'nın güneybatısındaki Reyjkanes yarımadası ve Hengill volkanik bölgesi civarında bulunan park İzlanda tarihi için de önem teşkil eden bir yerde bulunuyor. İzlandalılar burayı ilk evleri kabul ettikleri için park büyük bir koruma altında. Dünya mirası listesine giren parkta ayrıca volkanik bir dağ da bulunuyor. Neredeyse bütün tarihi dokusu korunan bölgede büyük bir göl de mevcut.

Yellowstone Doğal Parkı, Idaho, Montana, ve Wyoming

Dünyanın ilk doğal parkı unvanına sahip Yellowstone Doğal Parkı Idaho, Wyoming ve Montana eyaletlerinin kesiştiği noktada bulunuyor ve yaklaşık dokuz bin kilometrelik bir alana yayılıyor. Dünyadaki sıcak su kaynağının yarısını içindeki gayzerlerde barındıran parkı yılda ortalama 4 milyon kişi ziyaret ediyor.

Göreme Milli Parkı, Türkiye

Ülkemizden bir yer ile listemizi bitirelim. Mağara evleri, peri bacaları ve güneşin eşsiz doğuşuyla ziyaret eden herkesin hayatında unutulmaz izler bırakan Göreme, 1985’ten beri dünya mirası listesinde yer alıyor.