Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi 5 Kayak Kasabası

İyi bir kayakçının haritada belirlediği onlarca rota olduğuna eminiz. Onlardan biriyseniz ya da hiç olmazsa bu spora ilginiz varsa; sizi bu zahmetten kurtarıp, dünyadaki en iyi 5 kayak kasabasını sıralamayı bir borç biliriz. Okuyun, mümkünse gidin; doya doya o bembeyaz karların, nefes kesen manzaraların, türlü türlü eğlencenin tadını çıkarınız. Siz bunları yaparken bizim daha yazacaklarımız var. Ağlamıyoruz ki, gözümüze bir şey kaçtı...

1. Aspen - Colorado - Amerika

Amerika’nın gözde kayak kasabalarından biri olan Aspen, dünyanın da en iyi ve en şık kayak merkezleri arasında yer almakta. Aspen sadece kayak yapacağınız sıradan bir kasaba değil; X Games gibi uluslararası turnuvalara, festivallere, partilere, meşaleli geçit törenlerine, açık hava konserlerine de ev sahipliği yapan, ortalamanın çok üstünde bir kayak merkezi.

Aspen başlangıç düzeyindekilerden, profesyonel kayakçılara kadar her seviyeyi karşılayabilecek pistleriyle, Amerika’nın en büyük kayak merkezi. Bu büyüleyici kasaba, dört farklı dağda, kilometrelerce uzunlukta, uçsuz bucaksız bir kayak alanı sunuyor.

Aspen (Ajax), Aspen Highlands, Buttermilk ve Snowmass dağları adeta kayakçıların hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Aspen’de genelikle orta seviye pistler bulunuyor ve bu pistlerde sadece kayakçılar kayabiliyorken, Aspen’e 20 dakika uzaklıktaki Snowmass, kaliteli karı ve özgür vadileri ile hem snowboard'cular hem de kayakçılar için biçilmiş kaftan. Buttermilk ise, küçük kayakçılar ile başlangıç-orta seviyedekiler için son derece uygun. Aspen Highlands ise dik ve oldukça zorlu pistleri ile profesyonelleri tatmin edecek seçenekler sunmakta. Aspen Dağı’ndan diğer üç dağa sürekli olarak ücretsiz servis imkanı da bulunuyor. 

Kayak ve snowboard'cular için sunduğu tüm bu alternatiflerin yanında Aspen'in pistlerinin her zaman bakımlı olması, Avrupa pistlerine oranla daha az kalabalık olması ve sunduğu sınırsız eğlence imkanı, burayı hem kayakçılar hem de tatilciler için oldukça cazip kılıyor.

2. Chamonix - Mont Blanc - Fransa

Fransa’nın en eski kayak kasabası Chamonix, 4 bin 810 metre yüksekliğinde, Mont Blanc'ın eteklerinde, ülkenin İtalya ve İsviçre ile kesiştiği Haute Savoie bölgesinde yer alıyor. Chamonix, sahip olduğu inanılması güç pistleri ile kayakçı ve snowboard'culara cennetin kapısını aralıyor.

1921’den bugüne dağcılığın başkenti olarak bilinen Chamonix, 1924’te dünyanın ilk kış olimpiyatlarına ev sahipliği yaparak da ününe ün katmış. Chamonix tüm bunların dışında, hipnotize edici manzaraya sahip zirveleri ve geç eriyen karı sayesinde uzun süre kayak yapma imkanı sunuyor.

Bu tarihi kasaba, 1924 Kış Olimpiyatları’ndan sonra, kısa bir süre içinde farklı milletlerin evi olan kozmopolit bir kasabaya dönüşmüş. Her seviyeden kayakçı için pek çok farklı seçenek sunan Chamonix, off-pist imkanı ile keyifleri yerine getiriyor. 20 dakikada 1000 metreden 3 bin 800 metrenin üzerine çıkan teleferik, hayal gücünü zorlayan manzaralar sunuyor. Eğer başarılı bir kayakçıysanız, hem manzaranın keyfine varıp hem de zorlu pistlerin ahengine kapılabilirsiniz.

3. Kitszbuhel – Avusturya

Kitszbuhel sıradan bir kasabadan çok daha fazlası; Alpler'in incisi, 700 yıllık bir ortaçağ kasabası ve ülkenin en geniş kayak merkezi. Kitszbuhel, toplamda 200 metrelik pist uzunluğuna sahip. %30’u kolay sayılabilecek olan bu pistin kalan %70’lik bölümü ise iddialı kayakçıların aradığı her şeye sahip. Dünyanın en zor inişi Streif burada olduğu için Kitsztbuhel’e “erler meydanı” da diyebiliriz.

Dünyaca ünlü Hahnenkamm Downhill Kayak Yarışları’na da ev sahipliği yapan bu kar küresine benzer kasabada; 81 kolay, 69 orta düzey, 13 zor pist bulunmakta. 158 kilometre pist uzunluğuna sahip merkez, tam anlamıyla kayakçıların göz bebeği. 2 büyük teleferik, 6 gondol (en büyük kayak merkezi olan Hahnenkamn’a gondolla ulaşım sağlanıyor) 27 telesiyej ve 28 teleski ile kayak pistlerinin ulaşımını keyfe dönüştürmesi, Kitszbuhel’in neden bu kadar ilgi odağı olduğunu gösteriyor.

Bu göz alıcı kasabada kayak yapmanın dışında da birçok aktivite bulunmakta; balonla bölgeyi panoramik olarak görmek, buz pateni yapmak, Aquaerena’da yüzmek, çamur banyolarının keyfine varmak, kızak turlarına çıkmak, kar motorsikleti, parapenting ve curling bunlardan bazıları.

4. Zermatt – İsviçre

İsviçre’nin güney batısında, Mattehorn Dağı’nın yamacında yer alan kasaba; kayakçıların, dağcıların, trekking'cilerin ve elbette doğaseverlerin tapınağı. Burası sadece trenle erişimin sağlandığı ve motorlu araç trafiğinin yasak olduğu bir harikalar diyarı.

Zermatt’taki tüm kayak pistleri, özellikle de iyi kayakçılar ve off-pist severler için muazzam rotalar sunuyor. 3 bin 899 metre yüksekliği ile Avrupa’nın teleferik ile ulaşılabilir en yüksek tepesi olan Matterhorn Glacier Paradise Tepesi'ne vardığınızda ve İsviçre ve İtalya Alpleri ayaklarınızın altına serildiğinde bizi hatırlayın!

Matterhorn, “Ski Paradise” olarak adlandırılan "skipass" ile, iki ülkede toplam 360 kilometrelik pistlerde kayabilmek gibi eşine pek rastlanmayan bir lüks vadediyor. Ortamlarda anlatmalık bir de bilgi verelim: Mattehorn Dağı, Toblerone çikolatalarının ambalajındaki o üçgen dağın ta kendisidir!

5. Mont Tremblant – Quebec – Kanada

Kanada’nın Quebec eyaletinde bulunan, 1939’dan bu yana Doğu Kanada’nın en iyi kayak merkezlerinden biri olan bu şahane kasaba, Kanada ve Kuzey Amerika’da açılan ilk kayak merkezi unvanının da sahibi. Amerikalı radyocu Lowell Thomas, bu bölgeden yaptığı yayınlarla üç kayak pistini meşhur etmiş ve böylece, bu güzel dünyanın kapıları kayakseverlere açılmış.

Yüksekliği 875 metre olan Tremblant Dağı’nın çevresinde Mont–Tremblant Milli Parkı da bulunmakta. Ayrıca Tremblant Dağı, Ski Canada Magazine tarafından 2005 yılından başlayarak, tam 14 yıl üst üste Kuzey Amerika’nın en iyi kayak merkezi seçilmiş. Bunun sebeplerinden en önemlisi, dağın 94 kayak pistine sahip olması. En uzunu 6 kilometre olan 31 kolay, 37 orta düzey, 10 zor ve 16 profesyonel kayak pistiyle Mont Tremblant, kayakçıların buluşma noktası olmaya devam ediyor. Bu kış merkezinde sunulan diğer alternatif aktiviteler ise; kros kayak, buz tırmanışı ve atlı kızak gezintileri.