Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi 5 Rüzgar Sörfü Bölgesi

Yaz yaklaştıkça bazı sporlar için avuçlar ovuşturulmaya başlandı. Uzun süren kış boyunca her ne kadar kar üstünde aksiyona dalmak mümkün olsa da, yazın tadı bir başka. Rüzgar sörfü de yaz ile özdeşleşmiş sporlardan biri. Nisan sonu itibariyle ülkemiz de dahil olmak üzere birçok yerde rüzgar sörfü sezonu açılmış bulunuyor. Türkiye’de bu işin mabedi herkesin bildiği gibi Çeşme, Alaçatı. Ama olur da bir yurtdışı planı yaparsanız ve bu plana rüzgar sörfü macerası katmak isterseniz sizin için şahane önerilerimiz var.

Bundoran, İrlanda

Zoru sevenler için ideal bir yerle başlayalım. İrlanda malum, hoyrat hava şartlarıyla bilinen bir ülke. Rüzgar ve yağmurun ülkenin sağ kolu gibi olduğu İrlanda’da rüzgar sörfü de epey popüler sporlardan biri.

Ülkenin kuzeyinde yer alan Bundoran bölgesi özellikle profesyonel sörfçülerin sık sık uğradığı merkezlerden biri. Birçok plajın olduğu ve biraz da bu şahane plajlarıyla ünlü olan Bundoran’da özellikle yazın bunaltıcı sıcağından kaçan rüzgar sörfçüleri bulabilirsiniz.

Bundoran’ın yaz-kış soğuk olan suyu ve rüzgarı görebileceğiniz en harika dalgaları yaratır. Burada orta dereceyi atladıktan sonra ilk maceranıza dalabilirsiniz. Kısacası; Bundoran uzmanların tercihi. Yani yeni başlayanlar için pek iyi bir seçenek değil.

Bonaire Adası, Karayipler

İşte bütün seviyedeki sörfçülerin tercih edebileceği bir cennet parçası. Eğer rüzgar sörfü yapmayı ciddiye almış ve paraya da kıymaya karar vermişseniz hem olağanüstü sahilleri hem de rüzgar sörfü için biçilmiş rüzgarlarıyla Bonaire Adası kollarını açmış sizi bekliyor.

Karayipler’in güneyinde bulunan adalardan olan Bonaire diz seviyesindeki suyu ile yeni başlayanların ilk tercihi olan yerlerden biri. Ama yok “ne başlangıcı, ters parende atarım ben bu board ile!” diyorsanız sıkıntıya gerek yok. Koruma altına alınmış Lac Körfezi’nde orta ve ileri seviye sörfçüler için de özel noktalar var.

Bir nevi tek bir körfezi sadece rüzgar sörfüne ayrılan Bonaire Adası’nda başka doğa sporları seçenekleri de mevcut. El değmemiş noktalarda scuba diving, kano gezisi ya da muhteşem doğanın içinde bisiklet sürebileceğiniz alanlar her daim hizmetinizde.

Byron Bay, Avustralya

70’leri hatırlayanlar ya da araştıranlar bilir. Hippiler kumsallarda ya da körfezlerde toplanıp sadece kötü alışkanlıklarını doyurmaz aynı zamanda denizde de çeşitli maceralara dalarlardı. Birçok filmde de rast gelebileceğimiz o görüntülerde upuzun saç ve sakallarıyla hippiler sörf yaparken eğlencenin de dibine vururlardı.

İşte o tarihlerden itibaren popüler olan ve bir nevi rüzgar sörfünün eski topraklarından olan Byron Bay bölgesi günümüzde de popülerliğini koruyor. Sıcak suyu ve devasa dalgalarıyla hem başlangıç hem de orta seviyedeki sörfçüler için çok şey vadeden bölgede sörfünüzü yaparken kambur balinaların göçlerine de şahit olabilirsiniz.

Evet, özellikle kasım ve mayıs aylarında gerçekleşen bu göçlere birçok sörfçü tanık olurken, bazıları tatillerini özellikle bu dönemlere denk getirerek çifte güzellik yaşıyor. Bu aylar dışında da yılın her zamknı bölgede sörf yapmak mümkün.

El Médano, Kanarya Adaları

Son yıllarda popülerleşen bir örnekle listemizi sürdürelim. El Medano Adası yılın her döneminde kuvvetli rüzgârların etkili olduğu bir bölge. Kanarya Adaları içinde hem İspanya, hem de diğer Avrupa ülkelerine en yakın olan ada. Yaklaşık üç kilometrelik sahil şeridi ise onu diğerlerinden bir adım önde kılan en önemli etken. El Medano’nun en büyük alametifarikası ise rüzgar sörfü elbette.

Burası rüzgar sörfüne yeni başlayanlar için yaratılmış gibi. Sığ suları ve yılın her dönemi 25 derecenin altına düşmeyen su sıcaklığı ile “rüzgar sörfü için bütün şartlar yerindedir efendim” diye bağırıyor adeta. İspanya’nın Tenerife bölgesinden sadece 10 km uzak olan bölge ulaşım kolaylığıyla da Avrupa’da rüzgar sörfü için en çok tercih edilen noktalardan biri. Türkiye’den de bölgeye ulaşmanın birkaç saat sürdüğünü belirtelim.

Wellington, Yeni Zelanda

Dünyaca ünlü iş ve piyasa dergisi Forbes’un dünyanın en iyi rüzgar sörfü bölgesi seçtiği Wellington artık jet tabakanın gözdesi ve rüzgar sörfü mabedi konumunda. Eh, haliyle de sen ben gibi insanlar için fiyatlar biraz tuzlu.

Toplamda 300 restaurant ve kafenin bulunduğu sahil kesiminin bir bölümü sadece rüzgâr sörfüne ayrılmış. Ayrıca birçok otelin özel rüzgar sörfü eğitmenleri bulunuyor ve başlangıç seviyesinde olanlara özel imkanlar sağlanıyor.

Dünyanın rüzgar bakımından en bonkör bölgesi olan Wellington’da denizden karaya esen rüzgarlar ise durmak bilmiyor ve rüzgar sörfü için saydığımız koşulların dışında son parçayı da tamamlayarak dünyanın en popüler sörf merkezi olmayı hak ediyor. Uzmanlar rüzgar sörfü için en uygun zamanın eylül ve ocak ayları olduğunu belirtiyor