Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi 5 Serbest Tırmanışçısı

ALEX HONNOLD

Alex Honnold şüphesiz dünyadaki en iyi birkaç serbest tırmanışçıdan biri. Onun yeteneğini bazen bir kaya tırmanışında bazen hiçbir ekipman desteği almadan yaptığı gökdelen tırmanışlarında görebiliriz.

2008'de tek başına Yosemite Ulusal Parkı'ndaki Half Dome’a tırmanarak bunu başaran ilk tırmanışçı oldu. Watkins Dağı ya da Yosemite Triple Crown onun fethettiği yerlerden sadece birkaçı. Ama asıl başyapıtı hiç şüphesiz Meksika'daki El Sendero Luminoso’ya yaptığı tırmanış.

Tarihteki en iyi ipli tırmanış olarak kabul edilen bu inanılmaz performansı hiç şüphesiz bugüne kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyordu.

TOMMY CALDWELL

Tommy Caldwell da en az Alex Honnold kadar tırmanış dünyasında popüler bir isim. Yosemite Park’taki El Capitan’da arkadaşı  Kevin Jorgeson ile yaptığı tırmanış onun en ünlü eserlerinden biri.

Tommy, bunun dışında sıra dışı maceraların kahramanı olarak da epey popüler. Örneğin Kırgızistan’da yaptığı izinsiz bir tırmanış sırasında yerel askerler tarafından fark ediliyor ve ekibiyle birlikte oradan kaçmaya çalışırken yakalanıp rehin alınıyor.

Ha bu arada Tommy’nin sadece dokuz parmağı var çünkü bir masa testeresi ile çalışırken yanlışlıkla bir tanesini koparmış; fakat bunun yaptığı harika tırmanışlara engel olmadığını söylüyor. Evet, kendisi tam bir deli.

STEPH DAVIS

Listemizde kadınlar da var elbette. Steph Davis, dünyanın en deneyimli serbest solo tırmanışçılardan biri. El Capitan’da Salathė Duvarı'na tırmanan ilk kadının yanı sıra bir gün içinde El Capitan'a tırmanan ikinci kadın tırmanışçı gibi unvanları da var.

Dişiyle ve tırnağıyla kazıdığı ve bütünüyle erkeklerin hakimiyetindeki bir spor dalında yıllarca direnen Steph Davis, ünlü serbest solo dağcı Dean Potter ve daha sonra ise Mario Richard ile evlendi. Fakat ne yazık ki her iki tırmanışçı da tırmanışları sırasında hayatlarını kaybettiler. Davis, aynı zamanda bir yoga gurusu ve amansız bir vegan aktivisti.

ALAIN ROBERT

Alain Robert, "Fransız Örümcek Adamı" olarak da biliniyor. Bu lakabı hak etmesinin sebebi Avustralya'daki Sydney Opera Evi, Dubai'deki Burj Khalifa ve Paris'teki Eyfel Kulesi gibi dünyanın en uzun gökdelenlerine halat veya koşum takımı olmadan çıkması. Onu muhtemelen haberlerde ya da ekstrem videolar yayınlayan kanallarda sıklıkla gördünüz.

Alain Robert, ilk olarak 11 yaşında anahtarlarını evde unutunca tırmanmaya başlamış. Evine girmek için ailesiyle birlikte yaşadığı yedi (7) katlı binaya tırmanarak daha o yaşta bu inanılmaz yeteneğini keşfetmişti. Tırmanış girişimlerinin birçoğu yasa dışı olduğu için kendini sıklıkla gözaltına alınmış şekilde bulsa da o seçtiği bu yoldan dönmeye pek niyetli değil.

ADAM ONDRA

23 yaşındaki Çek yetenek Adam Ondra ile listemizi sonlandıralım. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde profesyonel dünya tırmanış şampiyonalarında ortalığı darma duman eden Adam Ondra, bunun yanında serbest tırmanış konusunda da mükemmelleşmeyi başarmış.

Kasım 2016'da Dawn Wall’a tırmanan dünyadaki ikinci tırmanıcı oldu. Geleceği en parlak tırmanışçılarından biri olan Adam, tıpkı Alain Robert gibi ünlü birkaç binaya tırmanmayı düşünüyor ve “yeteneğimi sadece profesyonel yarışmalarda göstermekten sıkıldım” diyerek biraz sıra dışı haberlerle karşımıza çıkacağını şimdiden belli ediyor.