Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi 5 Snowboard Bölgesi

Eğer snowboard ile ciddi düşünüyorsanız bu yerleri not edin. İşte Asya’dan, Avrupa’ya ve hatta Amerika’ya dünyanın dört bir yerinden en iyi beş Snowbord bölgesi.

Niseko, Japonya

1308 metre yüksekliğe sahip olan Niseko bölgesi toplamda 110 kilometrelik parkuruyla snowboard için oldukça ideal koşullar vadediyor.

Özellikle sabah 08:00 ile 08:30 saatleri arasında muhteşem bir parkura dönüşen Niseko, ince kar tabakası ile de dikkat çekiyor. Profesyoneller dışında, orta seviye ya da başlangıç aşamasında olanlara da hizmet veren bölge, ayrıca muhteşem bir manzaraya da sahip. Yaklaşık 40 adet pistin olduğu alan hem kış sporları hem de trekking için biçilmiş kaftan.

Bütünüyle snowboard parkına dönüştürülen alanda bolca restaurant ve ekipman elde edeceğiniz dükkanlar da mevcut. Haa unutmadan, bölgede arkanızdaki volkanik dağı da içine alarak bir fotoğraf çektirmeyeni dövüyorlarmış. Japon kültürü ile karlar içinde tanışmak için ideal.

Mamut Dağı, Kaliforniya

Denizden yüksekliği 2, 377 metre olan Mamut Dağı’nın en yüksek noktası ise 3, 369 metre yüksekliğe sahip. Toplamda 265 kilometrelik bir parkura sahip olan bölgede profesyoneller dışında orta seviye ve başlangıç seviyesinde Snowboard yapanlar için de uygun parkurlar var.

Profesyoneller dedik çünkü burası aynı zamanda Snowboard yarışlarının bir numaralı organizasyonu olan X Games oyunlarına da ev sahipliği yapıyor. Burada düzenlenen finallerde üç kez altın madalya kazanan ünlü Snowboard’cu Shaun White buranın hayranlarından biri ve lafı hiç uzatmadan Mamut Dağı’nı dünyanın en iyi Snowboard alanı olarak ilan ediyor. Eh, o diyorsa bir bildiği vardır elbette.

Yarışmaların olduğu zamanlar dışında tüm Snowboard tutkunlarına açık olan bölgede sezon Ekim ayından, Haziran ayına kadar sürüyor. Tam bir kış sporları üssü haline getirilen Mamut Dağı’nda oteller, restaurantlar ve ihtiyaç halinde başvurabileceğiniz Snowboard dükkanları da mevcut. Birkaç yıl para biriktirdikten sonra yolunuzu Kaliforniya’ya düşürmemeniz için bir sebep yok.

Whistler, Kanada

2010 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Whistler, dünyanın bir numaralı kış sporları merkezi olarak biliniyor.  Deniz seviyesinden 675 metre yükseklikte bulunan bölgede 2.284 metreye kadar yükselen bir parkur bulunuyor.

Whistler’da iki adet dağ bulunuyor. Biri Whistler diğeri ise Blackcomb. Whistler dağının pisti diğerine göre daha sert ve daha ziyade profesyoneller için hizmet veriyor. Başlangıç ve orta seviyedekiler için ise Blackcomb dağının biraz daha yumuşak olan pisti öneriliyor.

Whistler’da snowboard yapmak için o kadar çok alternatif var ki, saymakla bitmez.  Dağdan inişi bile toplamda beş dakika süren parkurun içinde her yeri keşfetmek için yaklaşık beş güne ihtiyacınız var.

Ekim ayından itibaren nisan ortalarına kadar karın durduğu bölge Kanada tarafından milli park haline getirilmiş ve bir nevi koruma alanı statüsüne kavuşmuş. Sayısız otel ve diğer seçeneklerle Whistler dünyada snowboard yapabileceğiniz en iyi yer. Kesin bilgi.

Son bir not: Kış sporlarını sevmiyorsanız bile bölgeye giderseniz kendinize bir iyilik yapın ve Whistler ile Blackcomb dağlarının arasından peak-to-peak gondoluyla ufak bir tur atın.

Mayrhofen, Avusturya

Mayrhofen, Avusturya Alpleri’nde bulunuyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 630 metre olan bölgedeki snowboard merkezi ise 2250 metre yüksekliğe sahip. Her seviyedeki snowboard tutkunlarına hizmet veren Mayrhofen’in en büyük alametifarikası ise dünyanın en güzel manzarası eşliğinde bir anlamda gül bahçesi vadetmesi.

Bölgede hem kış sporları hem de trekking için ayrı parkurlar var. Kayak için yapılan parkur gayet uzun ve dağ iniş bölümü dört dakika kadar sürüyor. Mayrhofen özellikle hafta sonlarında Avusturyalı ve Alman turistlerin akınına uğruyor. Bu arada, Türkiye’den de bölgeye uğrayan birçok snowboard tutkunu var ve ufak bir hesapla en ekonomik yurt dışı seyahatlerinin Mayrhofen olduğunu anlatıyorlar. Bizden söylemesi.