Mobilemenu
Profile

Dünyanın En İyi 5 Yamaç Paraşütü Noktası

Yamaç paraşütü yapmak hem cesaret hem de yetenek işi. Uzun süren eğitim süreçlerinde profesyonelleşmek büyük önem taşısa da, freestyle yamaç paraşütü yapan ve kendi çabalarıyla bu sporda yükselen insanlar da az değil. Eğer siz de yamaç paraşütü yapmayı kafaya koyduysanız listemize göz atın ve dünyanın en iyi yamaç paraşütü yerlerini keşfedin.

Wengen, İsviçre

Yamaç paraşütü için en çok tercih edilen ülkelerden biri İsviçre çünkü bölgenin yamaç paraşütüne gayet uygun bir coğrafik yapısı var. 

İsviçre’nin birçok doğa sporuna elverişli olan yerlerinden biri de Wengen. Wengen’in en büyük alametifarikası ise dünyanın en iyi yamaç paraşütü destinasyonlarından biri olması. UNESCO tarafından koruma alanı ilan edilen bölgede trekking gibi seçenekler olsa da burası tam bir yamaç paraşütü cenneti. Harika manzarası, dik yamaçları ve 3.000 metreye yaklaşan tepeleriyle Wengen yılın her zamanı ziyarete açık.

Profesyonellerin dünyanın en zorlu atlayışlarını yapmak için tercih ettikleri Wengen’de yamaç paraşütü uzmanları da, bu işi amatör olarak yapanlar da kendilerine uygun bir tepe bulabilir. Ama uzmanlar bilhassa ilkbahar döneminde bölgenin ziyaret edilmesini tavsiye ediyor. Ha, unutmadan yamaç paraşütü dışında Milka’nın hasını da Wengen’de tadabilirsiniz.

Danyang, Güney Kore

Seul’den yarım saat uzaklıkta bulunan Danyang bölgesi, yamaç paraşütü için yeni keşif mekanları arayan insanlar için tam bir vaha.

Danyang’da bulunan Mt. Yangbangsan ve Mt. Dusan dağları dünyada yamaç paraşütü yapmak için en iyi koşulları sunan yerlerden ikisi. Bu iki dağ içinde bulunan birçok vadiden de kısa mesafeli atlayışlar yapılabiliyor. Doğal yapısına hiçbir şekilde dokunulmayan tepelerde uzmanlar yamaç paraşütü için yılın her döneminin uygun olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 2.000 metre yükseklikte özel olarak hazırlanmış paraşüt pistlerinde profesyoneller eşliğinde atlayış yapmak mümkün. Tek başınıza atlamak için ise bir eğitim sertifikası almanız gerekiyor. Kısacası; Kore’de eğitim şart.

Julian Alpleri, Slovenya

Slovenya küçük bir ülke fakat muhteşem doğası her yıl binlerce turisti bu bölgeye çekiyor. Ziyaret için Slovenya’yı seçen turistlerin büyük bir kısmı ise Julian Alpleri’nde çeşitli doğa sporlarını deneyimlemek için bu güzel doğu Avrupa ülkesini tercih ediyor.

Julian Alpleri’nin 2,864 metre yükseklikteki zirvesi olan Triglav’da konuşlanan paraşütçüler adeta bulutların üzerinden atlayarak, muhteşem bir yamaç paraşütü tecrübesi yaşıyorlar. Yılın her dönemi yamaç paraşütüne müsait olan bölgede, hem profesyonel hem de başlangıç seviyesinde olanlar için uygun birçok nokta var.

Toplamda 11 dağdan oluşan Julian Alpleri’nin tamamında yamaç paraşütü yapmak mümkün. Bölgede bu hizmeti her seviyede insana veren birçok organizasyon da mevcut. Yani aman “ben kendi başıma da atlarım ya ne olacak” demeyin, bir bilene başvurun.

Hautes Alpes, Fransa

Hautes Alpes tam bir kış sporları mabedi. Burada bulunan eğitim merkezlerinde birçok kış sporu için eğitim veriliyor. Bu eğitimler genellikle kış aylarında verilirken, uygulamalar ise yaz aylarında yapılıyor. 

Avrupa’nın en büyük sıradağlarına ev sahipliği yapan bölgede yamaç paraşütü için de birçok eğitim noktası mevcut. Hautes Alpes yaz aylarında tam bir yamaç paraşütü merkezine dönüşüyor. Profesyoneller eşliğinde yapılan atlayışlar adrenalini yükseltirken, muhteşem manzara insanın içini huzurla dolduruyor. Yapılan birçok ankette yamaç paraşütü üstatları bu bölgenin özellikle manzarası için tercih edilebileceğini söylüyor. Bizden söylemesi.

Babadağ Tepesi, Fethiye, Ölüdeniz

Türkiye’den dünya standartlarında bir örnekle listemizi bitirelim.

Babadağ Tepesi, Türkiye’de yamaç paraşütünün yapıldığı ilk yer. Deniz kıyısından yaklaşık 9 kilometre içeride ve Fethiye’den 20 kilometre uzaklıkta olan Babadağ Tepesi’nde üç farklı yamaç paraşütü pisti bulunuyor. Hem amatör, hem orta seviye hem de usta yamaç paraşütçüleri için uygun bir destinasyon olan Babadağ, aynı zamanda Ölüdeniz’in muhteşem manzarası ve Fethiye’nin en popüler tatil mekanlarından biri olması nedeniyle oldukça ilgi görüyor. Fakat bu ilgi sadece Türkiye ile sınırlı değil, yamaç paraşütü konusunda otorite sayılabilecek birçok isim Babadağ’ı en iyi üç destinasyondan biri sayıyor.

Babadağ Tepesi’nde sıcaklık yaz sezonu boyunca tutarlılık gösteriyor. Bazen esen sert rüzgarlar sabah saatlerinde yalnızca vadi içine kalkış yapılmasına izin veriyor; fakat genelde güneyden 5 ila 20 kilometre arası bir rüzgar hızı görülüyor. İlkbahar ile sonbahar arası yamaç paraşütü için en uygun dönem. Babadağ Tepesi yamaç paraşütü tecrübesi yaşamak için fazla uzağa gitmek istemeyenlere muhteşem bir alternatif sunuyor.